Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

Ilus

Jak hodnotit pomocí dnešních měřítek dílo tak staré? Měli bychom snad hodnotit příběh, když v té době byl senzací film, který vůbec nějaký příběh měl? Nebo snad střih, kameru, herecké obsazení? Výtvaronou stránku? Možná, ale ta ještě sama o sobě (i když je nádherná) film nevytváří. A nebo bychom měli dát plný počet (jen) proto, že tohle všechno někdo dokázal už před více než sto lety? Nevím, proto nechávám bez hodnocení. ()

HennessyVSOP

Kouzelný film, komentář je navíc a zbytečný, ale jinak je to paráda. Triky vskutku kouzelnické, zajímavý děj, úchvatné kulisy i humor. Ještě bych se rád dostal k barevné verzi. Za těch čtrnáct minut to rozhodně stojí. ()

gezper

Poetická, pohádková a krásně naivní vize o dobrodružné cestě na Měsíc. Nechce se mi věřit, že je to opravdu 110 let staré! Jeden ze suverénně největších milníků filmové tvorby, který stojí za to vidět! Pro sci-fi či filmové fandy povinnost. Komu je to 'takové nějaké povědomé z poslední doby', tak se nemýlí, mohl se s tím setkat v letošním snímku Martina Scorseseho - Hugo a jeho velký objev. Viděno v čerstvě složitě zrestaurované původní barevné verzi spolu v kombinaci s poutavým dokumentem o právě této rekonstrukci. Doporučuji kino a tuto barevnou variantu .. PS: kvalitně, vtipně a originálně trikově odvedená likvidace emzáků by obstála i v pár dnešních kouscích :-) [100%] ()

geedee

Tý jo!!!!!!Tak to mi mozek nebere!!! 110 let a takhle? Fakt nemám slov. Ve své době to musela být naprosto ohromující podívaná.... vlastně chyba! Ona je to pořád ohromující podívaná!!! ()

noall

Čistá krása; tohle je okamžik, kdy se přepisovala (resp. vlastně vytvářela) filmová historie. Nezbývá než smeknout a poděkovat... ()

SuzukiZ

To měli teda naši prapraprarodiče poměrně krátký večer, když jim to stačilo jako celovečerní, na druhou stranu film má děj, zápletku, konec:) krásní roztomilí měsíčňané ()

EdwardMovie

Fascinujúce,dojemné a na svoju dobu vskutku inovatívne...prvý FILM s fiktívnou dejovou líniou, ktorý pohladí dušu a rozvíja fantáziu...Ktovie,či si Georges dokázal predstaviť, že o sto rokov neskôr si budú ludia premietať jeho filmy :) :) toto dielo dokáže naplno oceniť len človek, ktorý úprimne a nadovšetko miluje umenie....vždy, ked si pozriem Cestu na Mesiac ( odporúčam reštaurovanú verziu s nadpozemskou hudbou skupiny AIR ), objavia sa vo mne vsetky možné emocie a uvedomujem si ,ze sa pozeram na najvačší milník v histooorii filmu... :) Snád nikto nespravil pre kinematografiu viac, ako PAAAN Meliés . :) Asi takto videli cestu na mesiac ludia tej doby a aj po 110-tich rokoch to má svoje kúzlo. ()

Cazzysvjet

111 let staré sci-fi. Asi první sci-fi všech dob. Strašná rychta. Jako ten kanon namířenej na měsíc. Proč mi to jen připomíná kanon stvořený o 60 let později pro atomové pumy. Strašná rychta. 95% za tu nadčasovost, možná ještě dnešní a možná ještě budoucí nadčasovost! ()

Lukys

Dříve přesahový snímek, dnes už spíše pohádka, i když s obrovským významem pro světovou kinematografii. ()

imaginer21

Kdo zná pozadí příběhu Georgese Mélièse, zapláče nad osudem téhle vizionářské práce. Co naplat, že  uznání se mu nakonec nakonec dostalo. Ale až posmrtně, a to přes Huga nebo poslední cesty na Měsíc. Georges Méliès skončil chudý a zničený, protože jeho génia dostihla hnusná realita plagiátorství. ()

HrubyLada

Jednoduše na svou dobu fascinující a revulucionářské dílo, které oslnilo diváky hlavně svými na svou dobu barevnými snímkami, které byli inovativní. ()

Olivier

Úplně nejlepší je na tom to naivní nadšení, jak režiséra, tak těch perfektně srandovních herců. Fakt jsem se bavil. Ještě nesmím zapomenout na geniální hudební doprovod (nevím jestli k tomu měl patřit původně, ale seděl tam výborně) a na svou dobu neskutečný triky. Jenom mi sakra vysvětlete, proč do toho neustále musel kecat ten Franta ?? ()

ichtiandr

Uzasne nieco, minimalne za trikovu stranku jasnych 5*. Ak nahodou amici neboli na mesiaci a cele im to natocil Kubrick, urcite sa inspiroval tymto filmom :D ()