Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

Samuel7

Fascinující, jak už před více než 100 lety lidé věděli, co přesně od filmu chtějí, chápali jeho jedinečnost a nové možnosti. Takže se tu setkáváme s nejrůznějšími efekty a nápady, které by v takovém divadle, těžko obstály. A právě to, že uvidím plnohodnotný film, jsem vůbec nečekal! Největší dojem na mě udělaly krásné kulisy - skutečně nápadité zobrazení Měsíce. A to všechno na mě, jako diváka 21. století, působí velmi zajímavě, a co teprve na to museli lidé říkat před těmi 100 lety! ()

Jazzzz

Oceňuji to, že filmek vznikl v roce 1902 a i já si uvědomuji, že v mnohem opravdu předběhl svoji dobu velice. Přesto však moje omezené obzory mi nedovolují film v plné míře pochopit a tudíž objektivně hodnoti - což snad ani nejde a u nějakých filmů mi to nevadí, ale u tohoto filmu jsem jaksi nepobíral o co kráčí - přesto v mnohém by se dnešní tvůrci mohli z tohoto filmu inspirovat... ()

Pavlínka9

Film, který je jedinečný v mnoha ohledech :) Na svou dobu totálně neuvěřitelný záznam, pro tehdejší diváky to musel být úžasný zážitek. V dnešní době? Spíše pro zasmání, ale má to své kouzlo :) ()

Helixus

Praotec film, který v podstatě odstartoval rozvoj nejpopulárnějšího druhu umění 20. století...Méliès byl velkým průkopníkem a jemu z části vděčíme za podobu světové kinematografie, jak ji dnes známe...nepochybuju, že děj a filmové triky by se na plátna promítacích sálů dostali i bez něj, ale taky by to mohlo být o 10, 20 let později, což by se nepochybně promítlo i v dnešním filmu...Cesta na měsíc je okouzlující pohled na prvopočátky řemesla...popravdě řečeno s přihlédnutím na onu dobu jsem byl víc vykolejený z triku, kdy "astronauti" klepnou měsíčňana deštníkem a ten se rozprskne v oblak kouře, než z vysokého modrého poručíka Dunbara, pobíhajícího na nejmenované planetě, kde skály vesele levitují...Nemohu ohodnotit jinak, než 100% ()

noriaki

Geniální francouzský režisér pomocí své neuvěřitelné imaginace a nejnovějších filmových postupů natočil snímek, který navždy změnil kinematografii. Poprvé zde využívá prolínání snímků, miniatury, střih použitý k vyjádření děje v jedné a té samé scéně, a navíc poprvé prokázal, že je publikum schopné a ochotné sledovat film trvající delší dobu než tři minuty. Zároveň jde o jeden z prvních snímků s opravdovým dějem. Top deset z němého období. ()

pytlik...

Jo, tak tohle je úplně jiná podívaná, než jakou uspořádala NASA ve studiích Holyvůdu o 57 let později. Jak vidno, Frantíci byli daleko větší frajeři než Američani, na výpravy do neznámých krajin jezdí zásadně ve večerním obleku, aby pěkně reprezentovali. Bohužel, tohle NASA nevychytala a na Měsíc vyslala takové mumiodní zjevy, že už tam radši dalších 40 let ani nepáchne a čeká, až se luňané vzpamatujou z toho smíchu. Na filmu mě nejvíce zaujalo hladké přistání střely na Měsíci; dále pravděpodobně první nechutná scéna v dějinách filmu, tedy Měsíc se střelou v oku, předchůdce to moderních hororů; parádní způsob opuštění Měsíce; a nakonec ty deštníky, které sice vystřelovací nejsou, ale přesto hravě předčí jakoukoli palnou zbraň. ()

lennyd

Na tento krátký filmeček se dá nahlížet z několika pohledů - buď pohledem teenagera, znuděného stovkami digitálních efektů a plně animovaných filmů, kterému bude patrně něco takového hodně k smíchu. A nebo pohledem někoho, kdo si dovede představit jak ohromující muselo být první představení před - dnes už - 110 lety, jak musel tento film vybudit představivost všech, kdo měli to štěstí tento film shlédnout v premiéře... Viděl jsem jak černobílou verzi (to už je fakt dost drsný rozpoznat, co se vlastně na plátně děje) tak i barevnou (ta už byla docela fajn).. ()

Kmotr76

Opravdu přelomový snímek a zatím nejstarší film (který se dá označit za film), který jsem kdy viděl. Z filmu přímo sálá Verneovská atmosféra stejně jako z filmů Karla Zemana asi o padesát let později. Ty animace a triky jsou prostě kouzelné. Z filmu je cítit ohromné nadšení pro věc, jak tomu u nových věcí bývá... ()

Master19

Z dnešního pohledu se parta fousáču rozhodne letět na měsíc. Jeden nechce, tak dostane pár facek. Pak truhláři s hoblíky postaví raketu, hostesky zavedou pět vybraných kosmonautů s deštníky do rakety a znuděný voják je vystřelí na měsíc. Po přistání se trošku zaradují, vytáhnou spacáky a jdou spát. Pak je vyruší místní obyvatelé - gymnastické píchavky (když se do nich praští, puknou a jen se po nich zapráší). Hrdinové se nachají zajmout, svrhnou ale vládu, puknou hlavní píchavku a utíkají tím způsobem, že zvrhnou raketu z okraje měsíce a spadnou na Zem... Prostě fantasticky úchvatné dílo, které je v mnoha směrech nepřekonatelné... ()

Brandon

Filmový pravěk plný fantazie. Úsměvné, plné kreativity. Zvlášť zábavná je tehdejší představa o mimozemšťanech. ()

Imune

Hned jsem si vzpomněl na Vernea. Jako na 110 let starý snímek, smekám klobouk, krásný. Už z principu tu pětku musím dát. 90% ()

Terzeus

Film hodnoty porovnateľnej so zlatom. Celý film má len niečo cez 12 minút hoci vo svojej dobe to bol celovečerný filmový počin. Skladá sa iba z neuveriteľne znejúcich 14 záberov avšak to výnimočné na ňom je, že režisér Méliès ručne farbil každú jednu snímku na nitrátovom páse a vytvoril tak už v ranej dobe filmu sen o farebnosti. Prejdem ale k snímke samotnej, ktorá sa zaslúžene stala prelomovým umeleckým dielom filmu pre jej neuveriteľnú hravosť s fantáziou, veselosť a mala aj rozpoznateľný dej, síce krátky a jednoduchý ale bol tam. Kvôli jej okamžitej popularite sa dokonca CESTA NA MESIAC stala jedným z prvých masovo distribuovaných filmov vôbec. CESTA NA MESIAC menila pohľad na film ako umenie a to je len jeden z mnohých dôvodov prečo ju odporúčam pozrieť si každému milovníkovi filmu. ()

H.Gordon

Nevím, co si mám o tomto starém a slavném krátkometrážním filmu myslet. Na jednu stranu se mi moc líbí, na druhou ne. Hodnotit ho rozhodně nebudu, protože bych ho musela hodnotit na dvakrát. Takovou rozpolcenost u filmu jsem ještě nezažila. Dala bych mu čtyři a jednu hvězdičku, ale průměrovat nebudu. Pro mě je to už příliš staré, abych se toho odvážila. Prostě jsem hrozně ráda, že jsem to viděla, ale jednou mi to myslím stačilo. ()