Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

Nuala

Naprosto úžasné! Veselé, hravé a zábavné. A na tehdejší dobu krásné efekty, vyřešili to šikovně, radost se podívat. :) Miluju poskakující lidičky, co máchají ručkama sem a tam. :) ()

SallyZen

Některé scény stojí jen za úsměv, ale byl to zásadní zlom v celé kinematografii. Osobně se mi nejvíce líbila hudba a ten povedený nápad s příletem na měsíc. 75% ()

Wiikii

Takové milé 14minutové divadelní představení pro obrazovky jak se dříve myslelo, že pokoříme měsíc... Ale je to opravdu příjemné na pohled a těch 14 minut mě uběhlo rychleji než úvodní titulky :) ... HODNOCENÍ: dnes nebudu psát procenta, ale jen hvězdičky - 5* ()

wampilenka

Syžet mi připomněl příběhy Čtyřlístku - je to chyba mého zraku nebo kvality snímku, že jsem mezi členy výpravy nerozpoznala slovutného profesora Myšpulína - tehdy asi ještě pilného studenta? ()

Abes

Kdybych měl na sobě frak, na kalhotech připnuty kapesní hodinky. Kdybych měl na hlavě cylindr a na měsíc koukal jako na Lunu. Kdybych aero považoval za výtvor moderní doby a měl bych strach do něj usednout. A kdybych tohle viděl za dva franky někde v biografu, jistě bych ohodnotil pěti eiffelovkami. Jelikož mám na sobě softšelku, v kapse iPhone a na hlavě kšiltovku. Na měsíc koukám jako na vesmírný odpad, který mi po nocích svítí na cestu. A letadlo považuju za nejbezpečnější dopravní prostředek. Jelikož jsem tohle viděl zadarmiko na joutůbu a jelikož existuje tento web, hodnotím dvěmi hvězdičkami. Jen blázen posluhuje minulým věcem a neužívá toho co jest.) ()

Flaxik

Víte, jak nejlépe zlikvidujete krále Měsíčňanů? Prostě ho čapnete a jebnete s ním o zem. Ukrutná krávovina, ale je to tak směšné, až je to roztomilé. ()

Crawler-D

Je těžké dnes hodnotit němé filmy, protože je komplikované je vidět v jejich původní zamýšlené podobě se vším všudy. Ať už jsou to rozdílné verze nebo nejednotnosti v hudební složce, která u němých fillmů dělá s výsledným dojmem hodně. Měl jsem to štěstí vidět film na velké plátně a s živým hudebním doprovodem brněnské Filharmonie a partiturou složenou Duncanem Hendym. Je to fantastický kousek odhalující v počátích kinematografie technické možnosti a uvolňující fantasii způsobem, o jaké se tehdy nikomu nejspíš ani nezdálo. Dnes už působí dost kostrbatě a nepříběhově, ale jeho esence je obdivuhodná a dýchá až do dnešních dnů. ()

tomtomtoma

Cesta na Měsíc je triumfem počátku filmové zábavy. Kde jinde, než ve Francii, by měl Jules Verne dojít ke svému prvnímu filmovému zhmotnění? Kouzelník a zanícený filmový průkopník Georges Méliès z nadšení a nápaditosti vyčaroval osobitě výtvarně stylizovanou podívanou. Výtvarníkem světa obrazů byl Charles Claudel, kostymérkou pompéznosti a lascivnosti Jehanne d'Alcy, sám Georges Méliès se žene v čele vpřed, s kouzelnickou hůlkou přeměňuje představy ve skutečnost, tak nemožné se stává přeci jen skutkem. Kouzelník do svého cylindru nasypal hrsti Vernea a vaudeville, animované rošťárny, dychtivou žízeň a špetky barvy, zalil to kapkou frivolnosti, vmísil lžičku burlesky a celé to promísil naběračkou satiry. A svět dostal příležitost poznat neomezené a dosud netušené možnosti filmu, Georges Méliès stvořil půvabný filmový zákusek: je vynalézavý, výtvarně stylizovaný, groteskní, dráždivý, snivý a nezbedně drzý. Film Cesta na Měsíc díky svému nadnesení, stylu a rytmu pobaví a nadchne i v současnosti. ()

Cheeter

Na svojí dobu určitě převratný film, který by se dnes rovnal velkofilmům s rozpočty v řádu stovek milionů. ()

Wormboy

Zrejme jeden z prvych trikovych filmov,ktory uchvacuje svojim do znacnej miery prepracovanym dejom (na svoju metraz...v dnesnej dobe sa na takyto namet tocia dvojhodinove snimky:( a vypovedaciu hodnotu maju ekvivalentnu), este znacnym francuzskym megalomanstvom (ktory sa naslednymi rokmi odovodnene vytratil) a v neposlednom rade krasnou statickou divadelnostou. ()

zette

Sice velice naivni predstava o cestach na mesic, ale velmi odvazna a uctyhodna. Je to az mysteriozni pocit, kdyz se clovek podiva na rok vzniku. ()

MarekT

Na takové filmy je radost se dívat. Jedná se sice o krátké dvanáctiminutové dílo, nicméně třeba triky si zaslouží metál - za všechno legendární měsíc s lidskou tváří, ten se fakt povedl a je schopen předčit některé dnešní počítačové expensivní triky. A též bych se pochlubil i se soundtrackem - zvolil jsem Vangelise, skladby "To The Unknown Man" a "Theme From Bitter Moon" se nečekaně k filmu hodily. Nečekaně proto, protože hudební doprovod byl spíchnut horkou jehlou. Film měl ale díky té hudbě takový poklidný průběh. Takže zasloužených pět hvězd pro jeden z nejvíce progresivních snímků v dějinách kinematografie. ()

magnolia

jak říká matty: "škoda, že to nebyl první film, který jsem kdy v životě viděla." poetické, vtipné, naivní. s naprosto neuvěřitelnou dávkou fantazie a krásnou výpravou (která mi trochu připomínala burtona). ()

forsythia

Půvabné :) Já si říkala, jak se asi dostanou zpátky na zem, a ono vlastně stačí spadnout z Měsíce. Tak jsem ráda, že už to vím :) ()