Celovečerní groteska motivovaná klasickým příběhem Romea a Julie. Děj se odehrává v 19. století - Frigo dosáhl plnoletosti a jede vlakem převzít své dědictví po zavražděném otci a nedbá toho, že v onom kraji žije znepřátelený rod, který chce naplnit krevní mstu na jeho rodě. Po cestě se seznámí s krásnou dívkou, která ho pozve k sobě domů na večeři... (Rosana)

R1CH1E

Nikdy bych nevěřil, že mě dokáže pobavit 90 let starý němý film víc než půlka dnešní rádoby vtipné produkce ala Babovřesky nebo Kameňák. Inu, stalo se. ()

Zagros

Opět jsem zapracoval na doplnění mého filmového vzdělání a vrhl se tentokrát na "Friga" a jeho klasické grotesky. První byla právě Frigo, oběť krevní msty a popravdě mě moc nezaujala. Samotný formát grotesky mě nikdy nelákal a moc to nezměnil ani tenhle film. Pro mě překvapivě se dbá i na příběh. Bohužel mi sled "vážných" situací, které vyzní groteskně nesedí. Sám Frigo má výraz leklého kapra, na kterém je jeho komika založena až přespříliš. K srdci mě zkrátka nepřirostl, ale jistě mu ještě další šanci dám, protože občas vtipná situace najít dá. ()

Arach.No

Scéna s vodopádem se právem zařadila mezi Keatonovy nejslavnější kousky. Our Hospitality je podle mně po dramatiocké stránce nejlépe natočená groteska. Když Buster zachraňoval svou milovanou, tak jsem byl napnutý na maximum. A vůbec celá honička je jedna z nejpovedenějších jaká byla ve 20. letech natočená. "Frigo" tady zahrál a zrežíroval mistrovskou satiru na jižanské zvyky tehdejší doby a geiálně se mu povedlo propojit dramatickou linku s komediální, aniž by se vzájemně překrývaly, naopak jedna druhou jemně doplňují a podtrhují. ()

Rozjimatel

4,5  V tomto filme Buster Keaton priam hýri nápadmi, a to dokonca v celovečernom formáte. Mnohé scény sú nezabudnuteľné (napr. dlhá jazda vlakom, vodopád). Prekvapil ma vážny až temný tón, predovšetkým zo začiatku. Napriek tomu, že som to u Friga veľmi nečakal, tá atmosféra bola podaná skvele. Videl som s hudbou Carla Davisa, ktorá, hoci bola vytvorená dodatočne, sa k filmu úžasne hodila. ()

1945

FANTASTICKÝ BUSTER KEATON! a jeho akrobacie ve vlaku, na skalách, ve vodě i na suchu. Opravdu jsem byl fascinován vynikajícími rekvizitami: prastaré odrážecí kolo, úchvatný vlak a ještě úchvatnější Raketa – parní lokomotiva Georga Stephensona, staré křesadlové pistole, hodinky ,,cibule" natahované klíčkem, no prostě staré dobré časy. Dokonce bych mohl s klidem říct, že to byla jedna z nejlepších grotesek, co jsem kdy viděl ! ()

Oralfabet

Nebýt mého oblíbeného podcastu Blank Check, kde momentálně pokrývají Busterovu filmografii, asi bych se jen tak sám od sebe do světa němého filmu neponořil. Ale jsem rád, že jsem tak udělal, a překvapilo mě, jak dobře jsem se u tohohle sto let starého snímku bavil. Zápletka je samozřejmě prostá, ale docela poutavá, humor v tomto případě není celou dobu v popředí (zhruba desetiminutový úvod je vlastně úplně važný), ale pár vtipů pořád funguje až překvapivě dobře. Navíc je Buster doopravdy přirozený talent, a dokáže pobavit už jen svým vzezřením. Závěrečná záchrana u vodopádu celkem dechberoucí. 8/10 ()

jane1106

Půvabná groteska, která nestřílí gagy zrovna jeden za druhým (primární pozornost je soustředěna na vyprávění příběhu znesvářených rodů), každý z nich je za to ale skutečnou perlou (kůň s dámskými šaty navlečenými na pozadí:D). Nechybí technické vymoženosti (roztomilý bicykl, rozhrkaný vláček), divoké akrobatické kousky (v tomto případě na pokraji vodopádu), ani roztomilé zvířectvo (oslík, kůň, psík). Mimochodem, v Zajímavostech je chybka, Joe Roberts byl herec, nikoli herečka - zde hraje hlavu Canfieldovic rodiny, otce dívky, kterou ztvárňuje Natalie Talmadge, první Busterova žena. ()

aslavey

Keaton je blázen ve všech směrech. Brilantní režie, ale ještě brilantnější herecký a kaskadérský výkon. Sice se u gagů člověk neválí smíchy, ale úsměv mi z tváře nezmizel ani na vteřinu. Od jízdy vlakem, po neuvěřitelné skoky ve vodě a upřímně utrápený výraz ve tváři, jeden velký majstrštyk. ()

JimiH

Bez mučení přiznávám, že patřím mezi menšinu, které Frigo na mašině nudil. Sice mě nadchli atletické výkony Bustera Keatona, ale film jsem považoval za zbytečně natahovaný, bez děje a vtipu. V případě Friga, oběti krevní msty sice nejde o nijak zvlášť komplikovaný příběh, ale je na něj navršeno tolik gagů, že jsem se po celou stopáž bavil. Hlavně úvodní cestování mě rozesmívá ještě teď, když si na něj vzpomenu. ()

Biopler

Dlhé nudné pasáže na železnici, ktoré sú nepotrebné pre dej samotný, sú vystriedané bojom o holý život, pri ktorom Keaton predvádza svojské kúsky, no hlavne akrobatické v samotnom závere. Je to skôr dobrodružné ako humorné, škoda, toho humoru je fakt poskromne na grotesku. Samotné vyústenie príbehu je však vskutku elegantné. ()

Auvajs

Mno takže: 1) tím přepotopním vláčkem bych se taky rád svezl - škoda, že takový "tramvaje" už nejezdí :-D 2) jak si Frigo ve vozu nemohl nasadit cylindr a podobný "vtípky" mi vtipný fakt nepřišly 3) ten tunel byl širokej asi jako můj záchod :-D 4) scény na skálách.. hm... to se mi líbilo; originální 5) kaskadérský scény ASI na svou dobu absolutně super, ale neumím posoudit 6) celkově tak 73%, s příhlednutím k roku vzniku 91% ()

PetraMishka

Ještě tak v polovině filmu jsem si říkala, že to na Frigo na mašině nemá, ale druhá část je tak plná akce, vtipných scén a taky napětí, že hodnotím plným počtem, protože např. scéna s vodopádem je naprosto geniální. ()

Infalín

Oslava starých dobrých časů vtipně vyprávěná mistrem Keatonem. Srdce nad tím radostí poskočí stejně jako vlak na křivých kolejích. ()

Damnsinead

Jednoznačně pět hvězdiček. Buster si přijede převzít své dědictví a zjistí, že celé jeho dědictví se skládá z rozpadlé chajdy. Přijme pozvání na večeři od půvabné dívky a než se naděje, má za zády jejího otce a dva bratry, kteří nejsou nikdo jiný než úhlavní nepřátelé jeho rodiny... Nápady se tu rozhodně nešetřilo, Buster sice jako obvykle dělá psí kusy, ale našel si čas i na hraní. V tomhle případě jsem se neválela smíchy, ale ani nenudila. Jemný humor Our Hospitality mi dokonale vyhovoval. ()

StaryMech

O osobním kouzlu a výjimečných schopnostech drobečka s tváří cizokrajného dědice trůnu a tělem kočky nemůže být sporu, jen mě trochu mrzí neměnná amerikánská osnova jeho děl. Úspěchu se pravda holduje i v pohádkách o hloupém Honzovi, nicméně Keaton se mohl opřít ještě o jinou větev tradice, představovanou takovým Twainem nebo Biercem, a přitvrdit v satirické rovině. To by v případě jeho vysoce ceněného druhého filmu "Naše pohostinnost" znamenalo podtrhnout jádro místy absurdní grotesky - totiž kritiku pokrytectví a nesnášenlivosti navrch zbožného křesťanstva. I tak je ale nač se dívat. Skok pro milou do vodopádu rovná se jeden z velkých okamžiků světového filmu a na akční finále o několika kapitolách mohli navazovat mimo jiné i všemožní robopoldové a terminátoři. Role v "Naší pohostinnosti" se dostalo i režisérově manželce, malému synovi a otci Joeovi (železničář ovládající karate) ; lokomotiva je prý kopií původní Stephensonovy Rakety. ()

padav94

Celkom dobrý film, také napínavé to bolo. Už tu sú náznaky Friga na mašine, ale nepripadalo my to ako rodinný film skôr niečo ako akčný triler. ()