poster

Amerika

 • anglický

  Amerika

  (festivalový název)

Dokumentární / Road movie

Česko, 2015, 70 min

Režie:

Jan Foukal

Scénář:

Jan Foukal

Producenti:

Tereza Keilová

Střih:

Josef Krajbich
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • trojúhelník
  *

  Chce se mi křičet: "No a co jako?"(14.10.2015)

 • ragnar1
  *****

  Hned, když jsem viděl trailer na snímek Amerika, tak jsem věděl, že film/dokument musím okamžitě shlédnout, protože mi bylo od počátku jasné, že mě rozhodně nezklame, ba právě naopak. Snímek se v hlavní roli a hlavně nenucenou formou zajímá o český fenomén - Tramping. Mnozí namítají, že zde chybí děj, dynamika atd., ale pro mě středobodem celého příběhu je hledání - hledání identity (Barbara i Jan), trampingu jako takového (oč v něm jde a kde můžeme najít jeho kořeny), ryzího trampingu (zejména v osadě Šedý bobr) a v neposlední řadě jde o hledání posledních trampů přeživších v této době (jednotlivci žijící "v lese"). Velmi zajímavé je ve výsledku vyznění obou hlavních aktérů, kdy Barbara pochází ze země za Atlantikem a vlastně hledá stopy trampingu, na rozdíl od Jana (a ostatních trampů), který vzhlíží k zemím, odkud Barbara pochází. Z této linie vyvstává celá řada humorných situací a otázek, protože Barbara nastavuje jakési pomyslné zrcadlo, když objasňuje, jak vlastně ona sama vnímá svoji rodnou zemi a jaký má ona sama vztah k trampingu (její rodiče, sami trampové, emigrovali za oceán za minulého režimu). Přičemž vtipně vyznívá i její anglický dialekt (někdy si raději pomáhá celými anglickými frázemi). Určitě by snímku pomohlo lepší uvedení diváka do děje hned na začátku (stručné seznámení s oběma hrdiny) a lepší vyústění děje, ikdyž samotný otevřený závěr ve výsledku nemusí být tak špatný, protože nutí každého diváka k nějakému zamyšlení, či úvaze o tom, co právě shlédl. V celkovém vyznění se jedná o výborný počin, který si nemůže dělat ambice na nějaký masový úspěch (stejně jako tramping samotný), ale o to právě jde, protože v tom je zakořeněna skrytá výjimečnost a genialita........."Moje bohatství? Svoboda je to bohatství."(4.12.2015)

 • fauxthum
  **

  Falešný sentiment - film na něj poukazuje, ale nechává jej tak - nejde ani do hloubky ani do šířky. Forma na hraně mezi fikcí a autentickým dokumentem nefunguje - coby fikce by to bylo dosti slabé vyprávění o víkendových únicích do imaginárního světa před zlou realitou, která u kotlíkářů nabrala setrvačnost, díky níž zůstávají po celý svůj život "v lese", přičemž protagonisté jsou schopni pouze zamlženého pochopení - coby dokument jde o naivně manipulativní hru ve smyslu: jsme tady sami, nemáme hodinky ani mobil, a ta kamera támhle, to je omniprezentní oko Pána lesa...(21.8.2015)

 • Vančura
  ***

  Povedený trailer i plakát ve mně vyvolaly určitá očekávání, která samotný film bohužel nenaplnil - osobně bych asi chtěl o trampingu vidět trochu jiný dokument, ne tak subjektivní a více odborný. On to vlastně ani tak úplně čistý dokument není, spíše je to taková formálně invenční záležitost, rozkročená někde mezi inscenovaným a dokumentárním přístupem (právě tato žánrová nezakotvenost by asi mohla u diváků narazit na nepochopení). Scény konfrontace s jinými trampy jsou po mém soudu velice dobré (pohled zvenčí očima cizinky je zde velmi nosný), ale problém nastává v momentě, kdy jsou Bára s Honzou osamoceni a vedou u ohně apod. jakési osobní promluvy, které jsem osobně shledal dosti nezáživné a povrchní - za sebe nemám problém napsat, že pokaždé, když film opouštěl pole dokumentu a vydával se za jeho hranice, se pro mě stával téměř nesnesitelně nudným a měl jsem problém ho navzdory krátké stopáži vůbec dokoukat. Nerad bych Ameriku šmahem smetl ze stolu jako nepovedený experiment, který podle mě s návštěvností na podzim v kinech pohoří, ale osobně mě prostě moc neoslovil, ačkoli nemám problém filmu přiznat mnohé kvality, jako je pěkná kamera a sympatičtí protagonisté (o jejichž vztahu mimochodem film neříká vůbec nic, což mi taky přišlo trochu škoda). Celkově to na mě působí dojmem, že si Honza Foukal (který se v dokumentu mimochodem ukáže i jako fajn zpěvák) natočil docela hodně osobní film paradokumentárního charakteru bez zjevných komerčních ambic a své diváky si to asi najde, ale žádná sláva to prostě není - za mě spíš jen slabší divácký zážitek, občasné uchechtnutí a docela velká znuděnost.(9.8.2015)

 • ripo
  *

  wtf? také strojené a umelé ....(25.8.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace