poster

Amerika

 • anglický

  Amerika

  (festivalový název)

Dokumentární / Road movie

Česko, 2015, 70 min

Režie:

Jan Foukal

Scénář:

Jan Foukal

Producenti:

Tereza Keilová

Střih:

Josef Krajbich
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Stegman
  ****

  Jako mnozí další bych byl taky radši za ryzí dokument o trampech, ale ty hrané scénky opravdu byly vtipné / romantické a podle mého soudu se dobře doplňovaly s dokumentárn(ějš)ími sekvencemi. Atmosféra lesa či vandru tu funguje na výbornou, takže to pro mě osobně přebíje i (do jisté míry oprávněné) výtky o banálnosti příběhu. - Ale proč by vlastně hrdinové nemohli na vandru vést i všední (ne zrovna oslnivé) dialogy? Tak to přece normálně bývá... (a tím spíš ve filmu, co má blízko k dokumentu). Honza i Bára navíc působí příjemně nenuceně, takže občasná rozpačitost vážně nevadí. Nejde tu o procházku nadějného spisovatele a studentky Sorbonny. ;) Snad jen to opakované zdůrazňování "tramping = útěk před totalitou" bylo trochu zbytečné, ale koneckonců se tahle "manipulativnost" dá přijmout jako součást povahy hlavního hrdiny. Klíčové zkrátka je, zda dokážete překousnout velmi nejasnou hranici mezi dokumentem a hraným filmem. Mně se to téměř povedlo. :)(26.12.2015)

 • trojúhelník
  *

  Chce se mi křičet: "No a co jako?"(14.10.2015)

 • Detektiv-2
  ****

  Těžko říct zda se jedná o dokument nebo autentický film, každopádně kritizovat Ameriku, že nedodržela dokumentární či filmovou formu rozhodně nehodlám. Děj to žádný nemá, celou dobu však musíte přemýšlet nad trampským stylem života a proč je vlastně ta Amerika tak úžasná? Rozhodně mě mile překvapily vtipné hlášky a scény, kterým se smálo celé kino. A když vám při odchodu z kina hraje živou hudbu sám protagonista filmu Honza, nemohla být za tímto zajímavým snímkem lepší tečka. Znovu bych se na to asi nepodíval, ale na první dobrou jsem spokojený a dávám zasloužené 4*.(14.10.2015)

 • MyrnaAlec
  **

  Proč to točit jako celovečerák, když by to stačilo na 20-minutový dokument ? Žádné převratné objevy ti dva nevymyslí, celé to je o ničem. Bára je hezká ženská a Honza sympaťák, takže výhrady mám pouze k námětu a zpracování.(10.3.2016)

 • troufalka
  ***

  Na Ameriku jsem se těšila. Dokumentů o trampingu zase tolik není. Ale ... Vzhledm k tomu že se na vandu navenek zdánlivě mnoho neděje (to hlavní se odehrává uvnitř a je to nepředatelné), vyznívá Amerika naplocho. I když je patrná snaha přiblížit různé formy tramského života (od poustevníků, vandrování ve dou až po výroční oheň), k hodnotnější výpovědi bohužel nedojede.(24.11.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace