Amerika

Jan Foukal

Jan Foukal

Tereza Keilová

Josef Krajbich

Těžko říct zda se jedná o dokument nebo autentický film, každopádně kritizovat Ameriku, že nedodržela dokumentární či filmovou formu rozhodně nehodlám. Děj to žádný nemá, celou dobu však musíte přemýšlet nad trampským stylem života a proč je vlastně ta Amerika tak úžasná? Rozhodně mě mile překvapily vtipné hlášky a scény, kterým se smálo celé kino. A když vám při odchodu z kina hraje živou hudbu sám protagonista filmu Honza, nemohla být za tímto zajímavým snímkem lepší tečka. Znovu bych se na to asi nepodíval, ale na první dobrou jsem spokojený a dávám zasloužené 4*.(14.10.2015)

Na Ameriku jsem se těšila. Dokumentů o trampingu zase tolik není. Ale ... Vzhledm k tomu že se na vandu navenek zdánlivě mnoho neděje (to hlavní se odehrává uvnitř a je to nepředatelné), vyznívá Amerika naplocho. I když je patrná snaha přiblížit různé formy tramského života (od poustevníků, vandrování ve dou až po výroční oheň), k hodnotnější výpovědi bohužel nedojede.(24.11.2015)

• Locco

Strašně jalové a vůbec se nepřibližující duši trampingu. Hlavní představitelé nemají žádnou jiskru, jen rádoby poeticky, zasněně plácají a pak vyřknou nějakou zmatenou větu a samotná myšlenka se rozplyne nevyřčena v prázdnu. Ačkoliv asi chápu co ten film chtěl říct, (Trampové si Ameriku zdárně vysnily za humny.) řekl to tak hloupě, že to celé úplně ztratilo na hodnotě. Škoda.(29.3.2016)

Jako mnozí další bych byl taky radši za ryzí dokument o trampech, ale ty hrané scénky opravdu byly vtipné / romantické a podle mého soudu se dobře doplňovaly s dokumentárn(ějš)ími sekvencemi. Atmosféra lesa či vandru tu funguje na výbornou, takže to pro mě osobně přebíje i (do jisté míry oprávněné) výtky o banálnosti příběhu. - Ale proč by vlastně hrdinové nemohli na vandru vést i všední (ne zrovna oslnivé) dialogy? Tak to přece normálně bývá... (a tím spíš ve filmu, co má blízko k dokumentu). Honza i Bára navíc působí příjemně nenuceně, takže občasná rozpačitost vážně nevadí. Nejde tu o procházku nadějného spisovatele a studentky Sorbonny. ;) Snad jen to opakované zdůrazňování "tramping = útěk před totalitou" bylo trochu zbytečné, ale koneckonců se tahle "manipulativnost" dá přijmout jako součást povahy hlavního hrdiny. Klíčové zkrátka je, zda dokážete překousnout velmi nejasnou hranici mezi dokumentem a hraným filmem. Mně se to téměř povedlo. :)(26.12.2015)

• trojúhelník

Chce se mi křičet: "No a co jako?"(14.10.2015)