poster

Barry Lyndon

 • Velká Británie

  Barry Lyndon

 • slovenský

  Barry Lyndon

Drama / Válečný / Dobrodružný / Historický

Velká Británie, 1975, 184 min

 • Pohrobek
  *****

  Thackeray byl génius. Kubrick též. Tady se nadálku střetli v interpretaci Thackereyho díla. Hodně krutá a nemilosrdná satira, především vůči hlavní postavě, na jedné straně - takřka "laskavé porozumění" na straně druhé. Naprosto jiná vyústění knihy a příběhu. Proč? Doba je prostě jiná. Naléhavost kritiky odpadla, citelná ironie již naštěstí nikoliv.(7.10.2004)

 • Lima
  *****

  Bude to samá chvála, ale co jinýho lze říct na adresu filmu, který jsem i přes tříhodinovou stopáž slupl jako malinu? Kompozice obrazů, promyšlené užití barev a kontrastu, dokonalý výběr interiérů a exteriérů, skvostná kamera, vhodně zvolená dobová hudba a i kostyméři se vyřádili. A to vše pro potěchu oka, které se tři hodiny vydatně pase. A nadto lehce sarkasticky vyprávěný příběh, který diváka vtáhne a nepustí až do závěrečných titulků. A nuda, ta tu nehrozí ani omylem.....Po ´Divnolásce´ můj druhý nejoblíbenější Kubrickův film.(5.10.2004)

 • Dadel
  ***

  Nejhorší Kubrickův film, co jsem viděl. (update 2008 - psáno ještě před tím, než jsem viděl Killing) Zvláště první půlka je značně rozvleklá, druhá už je lepší, ale stále se nemůžu zbavit pocitu, že když natočíte tříhodinový kostýmní film, kritici se automaticky posadí na zadek. Veskrze průměrná věc.(23.10.2003)

 • Amarcord_1
  *****

  93% - Barry Lyndon je zatraceně dlouhý film, a po celou dobu jeho trvání má stále o čem vyprávět. Miluji Kubrickovu schopnost zachytit kamerou prostor. Na mnoha místech jsem u tohoto filmu užasle zíral, co se všechno do kamery vejde. Děj má fakt spád, a jeho rozdělení na dvě části s přestávkou jsem ignoroval. Vše je jedna linie, kterou člověk pozorně sleduje od začátku do konce. Herecké výkony jsou skvostné. Ryan O´Neal dokázal přesvědčivě předvést vývoj osobnosti během jejího života. Vývoj tak nenápadný, a přece jsem si na konci filmu vzpoměl, jak na mě působil Redmond Barry na začátku... Výběr hudby (Händel, Schubert, Vivaldi, etc.) je už u Kubricka konstantně geniální. Zejména když se po dlouhé době hudba znovu opakuje, a symbolicky tím uzavírá příběh. Nádherný film.(2.2.2006)

 • Boss321
  *****

  Kdo pochybuje, že Kubrick byl neskutečný perfekcionista, nechť se podívá na tento snímek!! Něco tak dokonalého v každém záběru jsem ještě nikdy neviděl!! Všechny scény jsou do toho nejmenšího detailu naaranžovány, že vám to připadá, že sledujete vrcholné díla nejlepších malířů. Další důležitou složkou je bezesporu přenádherná hudba, která skvěle dokresluje atmosféru. Všechny čtyři Oscary jsou uděleny naprosto po právu, ale ještě bych přidal Oscara za režii, protože mistr Kubrick vše zvládl na jedničku. Opravdu ani nevím co více dodat. Snad jen těm kterým tento snímek uniká, vřele doporučuji, ať si ho co nejdříve seženou a doplní tak velkou mezeru ve filmovém vzdělání:). I když neříkám, že Barry Lyndon sedne každému..........(1.3.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace