Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

iHyik

Oproti knižní předloze jsem byl dost zklamán. Kniha je naprosto geniální výtvor a film ji trochu shodil. Některé scény (Mechanický pomeranč, ...) byly vypuštěny, jiné poupraveny. Celkově se příběh odvíjel až moc urychleně a právě tohle bylo kamenem úrazu. Škoda. ()

janek85

Ou, tak z počátku jsem filmu nerozuměl, ale postupně mi bylo vše jasné. Začátek bych popsal jako totální psychedelii. Vůbec jsem nevěděl, proč dělají takové brutální věci. Uprostřed filmu jsem byl už v obraze. Zvláštnější film jsem v životě neviděl, v tom také je jeho kouzlo. Líbily se mi hlavně interiéry bytů, kde se film točil. Malcolm McDowell mi připadal jako totální psychouš, hlavně ty jeho oči a úsměv. Zahrál to opravdu skvěle. Moc slov k tomu nemám a film se mi hodně moc líbil. ()

Kate...

Šokující film, který prapodivnými obrazy, výraznou stylizací, reflektory, futuristickými kulisami, sdělil, tak jak mínil režisér, ony otázky "o ztrátě možnosti volby"... Mělo to nápad, skvělé provedení a člověk se dokázal orinetovat v těch zajímavě uspořádaných psychologických problém, ale toho podivna a hrůzy hraničící s komickými až děsivými výrazy, bylo toho trošku na mě moc spolu s lehkou překombinovaností. Ale rozhodně kvalitní vynikající snímek. ()

berusche

Já ho prostě žeru! Cože bych asi tak mohla říct nebo chtěla? Ten jsem dala až na podruhé. Napoprvé jsem si tak pěkně řekla: ježiš, to si děláte srandu??? Psychopat jeden - a vypla jsem to. Na podruhé jsem byla méně kritická a šíleně nadšená (ale rozmezí mezi dvěma puštěními je mám dojem 5 let, to je hodně). Skvělý děj, rozhodně nemůžete Kubrickovi vytknout, že by se tady někdo nebo něco nerozvíjel(o)??? tady se toho rozvíjí tolik, že budete rádi, že to vůbec postřehnete. PARÁDA. ()

easaque

třetí setkání s Kubrickovým filmem nedopadlo dobře. Ale aspoň jsem si potvrdil, že jeho filmy opravdu nemusím a jeho styl mi není blízký. A to jsem Mechanický pomeranč viděl už podruhé a tak mi nikdo nemůže vyčítat, že jsem se nesnažil najít k němu cestu. Narozdíl od mohutné většiny uživatelů, kteří tento film glorifikují, ve mě nevzbudil téměř žádný zájem. Příběh mi připadal ujetý. Tentokrát mě ani agresivita nepřipadla odporná, ale spíš odtažitá a groteskní. Určitě však vizuální stylizace byla místy velmi zajímavá a je tam vidět zaujetí Kubricka pro surrealismus hlavně v určitých detailech - sochy, bytové doplňky, či součásti oblečení. Ale to mi rozhodně aspoň k dobrému filmu nestačí. Možná mi tam chyběl humor a nadsázka, který by se k tomu hodil. Víc než slabé 2* dát nemůžu. ()

KoRniky

Další z filmů, o kterých vím už několik let, a přeci jen jsem jeho zhlédnutí odkládala. Dnes jsem se podívala, aniž bych si přečetla o čem to vlastně bude. Nevím, co jsem od toho čekala, ale rozhodně ne to, co jsem dostala. Hlavně na začátku to na mě bylo až moc silný kafe. Ovšem dokázala jsem se postupně naladit na tu zvláštní atmosféru a pak už jsem si to užívala. A Malcolm McDowell byl naprosto hypnotizující. ()

honajz2

Tak jsem celou dobu čekal, co z toho vypadne, a ona to je jen samoúčelná provokace, která strašně chce nastolit otázky ohledně toho, co je to morálka, jestli vůbec existuje a jestli to není jen námi vymyšlený pojem, který ale ve skutečnosti nemá žádnou hodnotu. Přitom z toho vyplývá docela jasný pohled na svět možná Kubricka, možná Burgesse a možná obou, co já vím, který je ale stejně tak naivní, jako pokusy o revoltu či nastolení jednotného řadu pro lidstvo v tomhle filmu. Takže i to, co se mi Kubrick (já to svedu na něj, ať se mi ten komentář jednodušeji píše) snaží ukázat jako správný směr, je samo o sobě stejně naivní a prakticky by se ta idea hned rozpadla. Jo, a taky je to o tom, že násilí plodí vždy jen další násilí, áno, a že lidská vůle je (asi) nezlomná a charakter člověka nezměníte, ať už se to o to budete snažit jakkoli. Ono je totiž špatně, i když se jedná o sociopatického delikventa, protože kdybyste se ho pokusili napravit, zbavíte ho sebe samotného, svobodné vůle a uděláte z něj jen prázdnou schránku (kterou teda byl i předtím, jen v jiném slova smyslu), takže by bylo asi lepší, kdybyste takového člověka nepokoušeli změnit k lepšímu a dál ho nechali páchat zločiny, jen aby zůstal sám sebou. A svině plné vnitřního vzteku a násilí jsou vlastně všichni lidé na světě, takže by se tomu měl dát buď volný průběh a pak by celý svět byl taková sranda jako v Mad Maxovi, nebo by se to mělo krotit, ale pak se budeme muset něčemu nebo někomu neustále podřizovat. Jaký pohled na svět je správný? To vám tenhle film sice neřekne, protože přiklonit se na jednu stranu by vytočilo zastánce té druhé a tohle chce být "pro všechny" a podněty k přemýšlení to sice předá, ale nějak si říkám, k čemu mi jsou když všechny teoreticky i prakticky vedou v tomhle podání do slepé uličky a život mi nijak neovlivní. Kubrick to sice zase mistrovsky zrežíroval, zasadil do atmosféře přesně odpovídajících kulis a herce vedl tak, že se do svých rolí doslova vžili, to je fajn a to cením, ale po dokoukání mám docela prázdný pocit a přijde mi, že mi ty dvě hodiny a něco vlastně nic moc nedaly. To je docela průser, když to má být tak obrovský a po všech stránkách bezchybný kult, ale co jsem si pročítal komentáře, spousta těch s vysokým hodnocením jen ve všech pádech a nadšených slovech skloňují filmařskou stránku a jak všechny učarovala kamera, vizuál, hudba apod., ale rozepsat se aspoň trochu o tom podstatném, o obsahu, se snaží jen někteří. A někteří to i řeší tak, že vysoké hodnocení dají, i když jsem ji to nelíbilo, ale nechtějí vypadat jako blbci, tak vše okecají tak, že stejně dají 4* nebo 5*, protože Kubrick a tomu přece není možné dát nižší hodnocení, protože to byl génius, vizionář, mistr svého oboru a říkají to všichni, tak já to musím říkat taky. Ano, filmařskou stránku má Kubrick vypiplanou snad úplně všude a v tomhle génius skutečně je, ale se stejnou precizností obsah neměl vypiplaný snad nikdy. Pro mě bude mistr takového ranku vždycky Andrej Tarkovskij. Kubricka uznávám, nemalý počet filmů se mi od něj i upřímně líbil, ale Mechanický pomeranč je něco, co chápu asi jen jako kolébku punkového stylu, který stejně dopadl jen jako módní výstřelek, kterého se dnes drží jen hrstka odvážných. Nic jiného z toho nemám, je mi líto. A popravdě, ta Warholova verze mi nakonec nepřijde o moc horší... Lepší 2* () (méně) (více)

(mOnkey)

CO teda jako bude, he? To sem byl jako já, teda Alex, a tři moji frendíci, to jako Pítrs, Jiřík a Tupoun, a seděli sme v mlíčňáku Korova a decidovali se, co budem ten večer dělat, když je venku zima jak v prdeli. Po chvilce uvažování sme se shodli, že je čas na trochu toho starýho dobrýho utranásilí. Vyhlídli sme si jednoho takovýho ouldana a pořádně ho skopali do bezvědomí. To bylo blaho, ale moc nás to neuspokojilo, takže sme vyrazili za město, kde bydlela jedna ouldaná ptica, co měla barák plnej skrímujících ketek. Nechtěla nás pustit dovnitř, tak sem tam k ní vyšplhal přes windou a trochu si s ní pohrál. Jenže ta kráva zavolala milicjanty, a tak sem se chtěl dát na útěk, jenže ty parchanti mě podrazili, tolčokovali mě a nechali mě tam. Průser, ta forela zhebla a mě poslali do basy. Po nějaký době se mně naskytla příležitost se z basy dostat. Měli jenom jednu podmínku, musel sem podstoupit nějakou léčbu, která měla převychovat grázly jako sem byl já. Jasně že sem to bral, ale nastaly mi hrozný časy, ach, bratři moji. Nutili mě lukovat na gražny buči a málem sem to nezvlád. Když mě konečně pustili ven, byl sem jako beránek. Nemohl sem už dělat věci jako za starejch časů, protože jenom myšlenka na tolčokování nebo kartáčování ve mně vyvolávala pocity zvracení. Nakonec sem přišel i o to poslední, co mi v tom mym mizernym životě ještě zbejvalo, při poslechu Devátý Ludwiga vana sem to už nevydržel, otevřel windou a skočil. Probral sem se v nemocnici, kde mi ukazovali různý chorošný obrázky a po mně chtěli, abych jim jako řek, co na nich vidim. Zase sem se cejtil jako hjumaník, co je svym pánem a může se decidovat sám za sebe. A tohle bude jako konec mýho příběhu. Ale tam, kam teď guljám, volkuju odinočky, a vy se mnou, ach, bratři moji, nemůžete. Ale vzpomeňte si někdy na malýho Alexe, jakej byl. Amen. A všechen ten físíz. ()

johny89

Něco tak neskutečně originálního jsem už dlouho neviděl! Sice je to drsný, ale stojí to za zhlédnutí.. Jenom tak úplně nevím proč se to jmenuje Mechanický pomeranč.. ()

SallyZen

Zajímavé dílo od Kubricka. Tak, jak se mi nelíbilo jeho Osvícení, tak se mi líbil tenhle ten pomeranč. Výborně tu pracuje scénář s režií. Má to svůj styl, hloubku, kterou ještě víc dodávají skvělé herecké výkony(hlavní herec - parádní výkon) a působí to tak nekomerčně, osobitě, s takovým nadhledem a zapálením. Má to danou návaznost, kde všechny ty jednotlivé části(vězení, psychiatrie) jsou zábavné. Asi nejméně mě bavila ta poslední a konec nebyl zrovna uchvacující. Přesto skvělé dílo. 85%(Možná mohli ubrat trochu hudby) ()

Martin741

Rok 1971 bol vskutku genialny na filmy. Jednak Don Siegel natocil Dirty Harry 1, Sam Peckinpah svojich strasidelnych Straw Dogs , no a Kubrick prisiel s Clockwork Orange. Film Cockwork Orange je zanrovo tazko zaraditelny. Scenar verne zobrazuje svet ultranasilia, fetisizmu, zvrhlosti ..... a nemam ani chut pokracovat coho, lebo mi je spatne, len ked na to pomyslim. No nic, film je perfektna sonda do zivota ludi, pre ktorych je nasilie drogou. Nasledne po zatceni hlavnej postavy, ktoru zahral Malcolm McDowell, boli zahajene vedecke pokusy na tomto mladom nevyburenom cloveku. Zaroven cosi zvrhlo fascinujuce je na tomto filme, a mnohych tento film fascinoval. Lenze ja sa zvrhlosti a dekadencii vyhybam, a preto mam problem velebit ju. Rovnako mam problem byt fandom tohoto filmu. Koniec bol trochu utnuty, ale vyborny aj tak : 98 % ()

Marqta

Zajímavý a silně kontroverzní snímek. Přiznávám se, že to šlo lehce mimo mě a že mi pravděpodobně unikl nějaký hlavní záměr, nebo myšlenka. Takže se cítím při hodnocení silně rozpačitě a nevím, co si mám myslet. Když ale upustím od toho pro mě "velmi podivného poselství" které tento film přináší...tak herecké výkony jsou skvělé, jak už tady bylo nesčetněkrát zmiňováno přede mnou. A to hlavní - hudba. Jen málo filmů je doplněno hudbou, která vystihuje to, co se děje na obrazovce, ale mám pocit, že tady se to povedlo. A klobouk dolů i před člověkem, který snímek sestříhával a v neposlední řadě kamera. Vezmu-li v úvahu, že tenhle film je čtyřicet let starý a že veškeré technologie, které jsou používané dnes jsou (nevímkolikrát) dokonalejší než před těmi čtyřiceti lety, je tento snímek oporavdu skvěle natočen. Mám v úmyslu se za pár let podívat na film znovu. Vážně mě zajímá, jestli objevím to, kvůli čemu je označován za klasické dílo- nebo jestli tento film tvoří tak zajímavým, oblíbeným a vychvalovaným jen kontroverzní povaha, pár šokujících scén+převrtání osobnosti a skvělé herecké výkony. Dnes- za mě hodně silné tři hvězdičky. ()

William_

Prvních 30 minut jsou teda mixem zběsilosti, násilí, znásilnění a odporného chování a neskutečně cool prostředí a prostor, avšak poté se film chytí skvělé příběhové linky, která Vás jen tak nepustí a budete chtít vědět, jak to teda celé dopadne. ()

MrPierc

Výborná hudba + uhrančivý pohled Malcolma McDowella dělá tento film jedinečným. Jak spratek ke spravedlnosti málem přišel. Zlo můžete zažehnávat, bojovat proti němu, vymývat mozky, ale nikdy ho nezničíte. V člověku je někde vzadu pevně zlo schováno a čeká jen na příležitost. ()

Mefistofelle

Toto Kubrickovo dílo je hodně těžko stravitelné a zároveň i jeho interpretace je dost obtížná. Je násilný, divný a z velké části dost těžko pochopitelný. První polovina jede podle schématu drogy-násilí-sex. Alex a jeho banda, oblečení do divných oblečků, vyráží nejdřív do svého oblíbeného baru pít moloko (mléko obohacené nějakou drogou) a poté vyrážejí do ulic, aby zmlátili bezďáka nebo rovnou zazvoní u dveří nějakého nebožáka, kterému vtrhnou do bytu a přinejlepším mu ho komplet zdemolují. Znásilňování ženských patří samozřejmě také do jejich repertoáru. Jenže jednou klec spadnout musela a odnesl to Alex, hlavní hrdina, z jehož pohledu je příběh vyprávěn. V tento moment končí ona násilná jízda a začíná tak trochu jiný film. Sledujeme Alexe ve speciální léčebně, kde se ho poněkud drastickou metodou snaží zbavit jeho násilného chování, a jeho návrat do normálního života... Na tomto filmu si cením zejména vizuální stránku a to ať už se to týká kostýmů nebo interiérů, dále oceňuji hudbu, téma a jeho zpracování i herecké výkony (výborný je zejména Malcolm McDowell). Za zmínku stojí i využití nářečí zvaného cockney, kterým hlavní postavy mluví - dodává celé atmosféře šťávu. Vytknout osobně nemám co. ()

eurika

Najcoolovejší deviant Alex s najoriginálnejším slangovým slovníkom. Burgessova "chorošaja knižka pre neposlušných píplov" dostáva nový rozmer. ()

Attta

Škoda že spoustu myšlenkových pochodů v průběhu filmu nedokážu popsat zde v komentáři, protože tento Kubrickův film mě málem zavařil mozek takovým tím příjemným způsobem jak už to u Kubrickových filmů bývá. Tady není o čem se moc rozepisovat, protože recenzi psát nechci a už vůbec nechci nikomu vnucovat svůj filmový vkus. U tohoto filmu jsou prostě dva rozdílné tábory diváků a je mi prostě jasné že takový styl filmů není pro každého, já si to však skvěle užil. Z toho mnoha co se mi na filmu líbilo můžu vypíchnout pár věcí a to obrovskou rozmanitost filmu, herecké výkony, šílenost, krásný dialekt a um vyprávění, hudbu a nepřirozenou přirozenost, která mě úplně uchvátila a těžko se popisuje. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse