Děrsu Uzala

• Sovětský svaz Dersu Uzala (více)

Sovietsko-japonská koprodukcia Dersu Uzala bola nakrútená v autentických sibírskych exteriéroch podľa predlohy ruského cestovateľa Vladimíra Arsenieva (Stopár Dersu Uzala, V lesoch ussurijského kraja). Keď v roku 1902 Arseniev ako vojenský prieskumník viedol expedíciu do neprebádaných miest sibírskej tajgy, pripojil sa k výprave domorodý lovec menom Dersu Uzala. Nevzdelaný stopár si postupne všetkých získava svojou múdrosťou, obetavosťou a láskou k prírode. Medzi Arsenievom a Dersuom vzniká postupne hlboké priateľstvo, ktoré ešte upevnia mnohé prežité nebezpečenstvá, pri ktorých Dersu zachráni Rusovi život. Ich cesty sa opäť pretnú po rokoch, keď Arseniev vedie väčšiu výpravu. Dersu však už stráca zrak a tým i schopnosť sa v tajge uživiť. Arseniev sa rozhodne, že mu pomôže a pozýva ho k sebe domov... (RTVS)

MaxForValue

Zaslúžený Oscar. Krásny príbeh o priateľstve dvoch mužov, o strete dvoch kultúr predstavujúcich odlišné názory na svet a postavenie v ňom. Čo ešte viac posilnuje krásu tohto snímku je nádherná prírodná scenérie, v ktorej sa väčšina príbehu odohráva. ()

pekas

Viděl jsem v naprosto šílené kvalitě. Děrsu byl krásnej čelovjek. Nepochopil jsem, proč mu kapitán místo nové pušky nevěnoval brejle. Co mě ale nečekaně dostalo byly písně v celém filmu. Ač na tento žánr nejsem, tyhle se mi ohromně líbily. ()

pestak

Dobrý film, který má krásné fascinující záběry krajiny a velké city hlavně bez kýčovité sentimentality. Příběh o přátelství je pozoruhodnou podívanou. ()

RigorMortis

Krásny film so smutným koncom z drsného prostredia tajgy. Človeka celý život žijúceho v tajge skrátka neprerobíte. Nejaponský Kurosawa bola neobvyklá, ale zaujímavá a príjemná skúsenosť. Prekvapilo ma, že na motívy knihy už skôr vznikol iný film s rovnakým názvom. ()

Pavlin

Ruský cestovatel,který mapuje neprobádaný ussurijský kraj na svých cestách pozná sibiřského lovce Děrsu Uzalu.Mezi oběma muži se vyvine upřimné přátelství,které daleko přesahuje všechny pomyslné hranice mezi lidmi.Nádherný lidský příběh dvou zcela odlišných lidí.Děrsu je člověk primitivní,ale s tak čistým srdcem,že ho můžeme jen v úžasu obdivovat.A vzdělaný a vnímavý kapitán ho v tomto lovci objeví.Příběh je to jednoduchý , ale opravdu dokonalým způsobem zpracovaný.Kouzelná příroda divoké tajgy ,zachycená výtečnou kamerou zážitek z filmu ještě více umocňuje.Při některých záběrech se až tají dech.Kouzelné,lidské,nezapomenutelné. ()

bobin

Váhal jsem, zda se mám na to podívat. Ke všemu ruskému mám nedůvěru - a k tomu ještě to podezřele vysoké hodnocení.......... Nakonec jsem se dočkal všeho typického / širokých ruských plání , široké ruské duše , ukrutných mrazů , širokých objetí , i dumky se zapěly. / Ale v záplavě amerického televizního balastu je tato carská zeměměřičská expedice po tajze nakonec příjemným osvěžením. I když 87 % hodnocení se mě zdá nadsazené . ()

Marquis

Sibiř není pro žádný sráče. Ne vážně, tenhle film dostane každýho kdo nemá srdce ještě z kamene a nezáleží jestli si nedokážete představit víkend bez ústředního topení, civilizace. Na Sibiř jezdí ti nejdrsnější, jinej tam nepřežije. Nekonečné dálky bez lidí, drsná syrová, nemilosrdná příroda. Pokud se toho chcete prstíčkem dotknout, začněte třeba tímhle skvělým filmem. ()

simon111

100%, prvních a myslím, že i posledních, které kdy filmu dám. 137 minut je velkorysá stopáž a přesto to uběhlo jako voda. Věděl jsem, že existuje pro mě osudový film a našel jsem jej. Nezměnil bych na něm vůbec NIC. ()

babajaga1899

Že to trvá 137 minut, si vlastně uvědomíte až po skončení filmu. Nádherný, dojemný příběh o přátelství, kterému neuškodil ani zub času. ()

brasek

Kurosawa to vie aj lepšie... film je taká sibírska road movie, jednoduchý dej bez hlbšej zápletky. Myslím si, že štyri hviezdičky sú veľa, ale predsa ma niečo k tomu filmu ťahá. ()

pursuer

Snad naprosto nejgeniálněji popsány ty momenty lidského života, kdy člověk zjistí, že je v haj*lu a těžce musí hledat novou cestu, jak dál žít. Ač už jsem si takový pocit zažil (a kdyby byl tehdy můj žaludek něčeho schopen, určitě bych se byl býval pozvracel), skoro bych na něj bez tohoto filmu zapomněl. Zde se nehraje na sentiment, a to se mi na snímku líbí. Popisuje okamžiky, kdy se musíme okamžitě rozhodnout, co dělat, vědět, za čím si jdeme a kam až budeme schopni dojít. První Kurosawa, kterého jsem viděl, a jsem rád, že to byl právě Děrsu Uzala. ()

E.T.Martin

Střet moderní civilizace s přírodní moudrostí. Příběh o tom, že zánik starého a zrod nového nemusí být vždy pokrokem. Cesta jednoho bílého muže do nitra své duše. A cesta jednoho "rudého" muže od začátku ke konci. Asijsko-ruská duchovní variace na western. ()

Desmi

Ačkoliv mi stále nedošlo čím vlastně, tak jsem byl nadšen. Děrsu je neuvěřitelný sympaťák s více než čistou duší. Jeho klidná a dobrosrdečná povaha je maximálně okouzlující a provází vás prakticky celým filmem, stejně jako nádherná a netknutá příroda. Pohled na život kolem nás očima D.U. určitě stojí za shlédnutí..! ()

Saxos

Putování ussurijskou tajgou, vznik přátelství, přizpůsobení se jeden druhému i okolní přírodě, i poznávání této přírody, střídání ročních období, předávání zkušeností. To všechno se skvělým Děrsou. ()

Zemřel režisér Albert Pyun

Zemřel režisér Albert Pyun