Děrsu Uzala

Vladimir Arsenev (kniha)

Akira Kurosawa

Asakazu Nakai

Isaak Shvarts

Určite si staršia generácia pamätá na Verneovky, kde s každej strany sálalo dobrodružstvo. Podobné aj keď menej fantastické dobrodružstvo vo filmovej podobe ponúka Kurosawa v tomto filme. Rusko-Japonsnská koprodukcia sa spojila v príbehu o zániku čestných a dobrých ľudí, ktorých nahradia ožratí Rusi v mestách (ak sa môžem takto bez servítky vyjadriť), či iné národy bažiace po zisku. Kurosawa ale podáva toto posolstvo (a nielen jedno) s vlastnou osobitosťou. Nedostupnosť a rozľahlosť Ruskej tajgy diváka ukolísa nad krásou prírody a občasným dobrodružstvom. Všetko, s takou ľahkosťou, že si divák ku koncu ani nevšimne, že vkročil do drámy, potichu, obratne ani tiger. Potom už Akira vie brnknúť na citlivú strunku, hlavne pri stárnutí človeka, podobne ako ma nespočetne krát udivoval v Ikuru. Ak si však nezvyknete na "našľapaný" spád deja, kde sa viac mlčí než hovorí, Derzu si neužijete. Takisto Kurosawove filmy sú akési novodobé Verneovky. Čas ich prevetral, no v ich tvorbe je krása.(28.7.2010)

V době, kdy se Kurosawova tvorba v Japonsku potýkala s krizí, natočil tento osvícený režisér v Sovětském svazu nádherný filmový epos podle literární předlohy Vladimira Arseněva. Příběh o velikosti a síle lidského přátelství, síle lidského ducha a krás divokého Usurijského kraje východní Sibiře. Přátelství mezi lovcem Děrsem (Munzuk) a kapitánem expedice (Solomin) je ukázkovým setkáním omezené civilizace s ničím nespoutanou svobodou dávno zapomenutých časů. Ukazuje nám, nakolik krásný a čistý, zároveň ale krutý a drsný je život v divočině. Nakonec právě ryzost a upřímnost tohoto života je pro Děrsu životní nutností, bez které nemůže existovat. Neb on je součástí divočiny. Tam je jeho srdce. A právě v tom je ta krása i tragičnost příběhu. 80%(26.2.2012)

Velice pěkný film určený převážně pro milovníky přírody, kterým nevadí pomalé vyprávění příběhu. Tato podívaná se totiž táhne rychlostí amerických turistů do prudkého kopce a je z ní cítit každá minuta její bezmála dvou a půl hodinové stopáže. Film je plný dlouhých záběrů, ve kterých se nic neděje a spousta ne zrovna záživných ale dlouhých dialogů. To mi ale nebrání v tom dát filmu vysoké hodnocení, protože má nesporné kvality, které jsou znát především při krásných záběrech na krajinu, která je střídavě nemilosrdně pustá i neprodyšně zarostlá. Zároveň bych neměl opomenout i velice dobré herecké obsazení v němž exceluje převážně hlavní hrdina, který je nejen sympatický ale i neskutečně uvěřitelný. Pokud dáte tomuto dílu šanci, odmění se vám nevšedním zážitkem.(10.7.2009)

• - Stíny herců během pohřební scény nám prozrazují falešné pozadí. (džanik)

• - Puška kapitána Arsenjeva je typ Winchester, model 1895. Rusové tyto pušky houfně získali až v letech 1915-1916. Arsenjev by z tohoto důvodu v roce 1905 “vinčestrovku“ pravděpodobně nevlastnil. (džanik)

• - Zvláštností tohoto snímku je zdvojení jeho původního formátu - jednak byl natočen na 70mm materiál ve formátu 2.20:1, ale souběžně překopírován i na materiál 35mm z něhož se promítal ve formátu 2.35:1. Současně se jedná o jediný režisérův 70mm film. (Lavran)