Děrsu Uzala

Vladimir Arsenev (kniha)

Akira Kurosawa

Asakazu Nakai

Isaak Shvarts

70% Ač v Rusku natočený, na filmu je poznat, že Děrsu Uzala točil Kurosawa - delší, často statické záběry, které by se neztratily v Ranovi ani Kagemuše. Ale moc mě ten film nevzal... zůstává pro mně jen kuriozitou.(2.8.2009)

Velké unikum světové kinematografie, které vzešlo z bezmála rovnocenně unikátního spojení sovětského filmu a geniality guru japonské filmové školy A. Kurosawy. Epos o skutečném přátelství, o síle a nezměrnosti přírody a oxymóronech životních filozofií. Podáno zcela bez levného patosu, zato myšlenkově nedostižné a trvalé, lyricky i esteticky procítěné a především hluboce humanistické. Kdo tento vybroušený diamant neviděl, nepochopí...(20.11.2008)

Velmi lidský film o pokoře a věčném boji o duši člověka.(7.1.2016)

• - Jedná se o Kurosawův první japonsky nemluvený film. Současně jde o jeho jediný projekt na 70mm filmu. (Vlk17)

• - Zvláštností tohoto snímku je zdvojení jeho původního formátu - jednak byl natočen na 70mm materiál ve formátu 2.20:1, ale souběžně překopírován i na materiál 35mm z něhož se promítal ve formátu 2.35:1. Současně se jedná o jediný režisérův 70mm film. (Lavran)

• - Puška kapitána Arsenjeva je typ Winchester, model 1895. Rusové tyto pušky houfně získali až v letech 1915-1916. Arsenjev by z tohoto důvodu v roce 1905 “vinčestrovku“ pravděpodobně nevlastnil. (džanik)