Děrsu Uzala

• Sovětský svaz Dersu Uzala (více)

Sovietsko-japonská koprodukcia Dersu Uzala bola nakrútená v autentických sibírskych exteriéroch podľa predlohy ruského cestovateľa Vladimíra Arsenieva (Stopár Dersu Uzala, V lesoch ussurijského kraja). Keď v roku 1902 Arseniev ako vojenský prieskumník viedol expedíciu do neprebádaných miest sibírskej tajgy, pripojil sa k výprave domorodý lovec menom Dersu Uzala. Nevzdelaný stopár si postupne všetkých získava svojou múdrosťou, obetavosťou a láskou k prírode. Medzi Arsenievom a Dersuom vzniká postupne hlboké priateľstvo, ktoré ešte upevnia mnohé prežité nebezpečenstvá, pri ktorých Dersu zachráni Rusovi život. Ich cesty sa opäť pretnú po rokoch, keď Arseniev vedie väčšiu výpravu. Dersu však už stráca zrak a tým i schopnosť sa v tajge uživiť. Arseniev sa rozhodne, že mu pomôže a pozýva ho k sebe domov... (RTVS)

Vesecký

Je to už jistě přes třicet let, kdy jsem tento film viděl poprvé, a od té doby jsem toužil ho znovu spatřit, podařilo se to až nyní. Nemohu ocenit víc než pěti hvězdičkami, je to dojemný a přitom historicky hodnověrný příběh přátelství ruského vojenského průzkumníka Arseněva a jeho domorodého přítele z Ussurijského kraje na počátku 20. století, A. Kurosawa přidal k ruské poetice a nádhernému zobrazení sibiřské přírody výbornou režii. Filmem se prolíná konfrontace mezi civilizací a pokorou před všemocnou a všeobjímající přírodou, která zde jasně vítězí. Děrsu Uzala je prostý člověk, ale jeho prostota je ryze lidská, jeho zžití s přírodou je pro nás nepochopitelné, ale musíme mu přitom závidět... Tenkrát jsem se dostal i k Arseněvově stejnojmenné knize, ale nedočetl jsem ji, film ji daleko předčí. ()

poet

Pred tvárou obrovskej prírody je človek malý.. Príbeh goedeta ktorý sa podujme mapovať neznáme územie sibírskej tajgy a pridá sa k nemu neznámy lovec, ktorý sa bez nejakého nároku na odmenu podujme že ho bude sprevadzať. Z tejto jednoduchej zápletky vznikne jedno obrovské priateľstvo ktoré pretrvá roky.....Jeden z najkrajších filmov o priateľstve a úcte k prírode. Dersu a kapitán sú tak charakterne postavy že som im veril úplne všetko. To že Američinia dali oscara sovietskej koprodukcii tiež niečo vraví :) Dersu sa svojej ulohy zhostil tak dokonale že by som mu kludne uveril aj to že prežil svoj život sibírskej tajge kde prežijú naozaj len tí najsilnejší. ()

hemul

V Kurosawovom filme Děrsu Uzala lovec ukazujúc na Slnko hovorí: „To sú najdôležitejší ľudia na svete!“ Každý životodarný živel, ktorý poznal, bol pre neho živou bytosťou, či skôr živými bytosťami, vznešeným pokolením rozdávajúcim život, jedným slovom – ľuďmi. Svetlo a teplo poskytujúce Slnko znamenalo preňho samozrejme ľudí najdôležitejších. Uvedomil som si, že každý jeden človek by takisto mohol byť pre ostatných takýmto živlom. Nemusel by byť nevyhnutný pre život až tak ako Slnko. Úplne by stačilo, ak by zo seba rozdal trochu radosti. Nie každému sa to ale podarí. ()

Block

Co k tomu říci. Prostě nádhera. Příběh o přátelství samotářského Goldiho Děrsu a vnímavého kapitána carské armády Arseněva. Na postavě Děrsu Uzaly je nejlepší, že to není žádný povahově bezchybný člověk. Ze začátku filmu nás jeho postava ohromý svou dobrotou, smyslem pro humor a úctou k přírodě atd. a v druhé části filmu vidíme, že i tak povahově a morálně silný člověk může kdykoliv propadnout klasickým lidským náladám jako je podrážděnost nebo strach sám o sebe a svůj způsob života. ()

Saur.us

Opravdu zajímavý dobrodružný film, stavějící více než na akci na prožitku z přírody, které nám předkládá naprosto perfektní stopař a lovec Děrsu Uzala. Občas sice zdouhavé ale za ty krásy ruské tajgy to stálo. ()

jane1106

Nikterak podbízivý a laciný, emocionálně silný film s krásnými exteriéry o hlubokém přátelském vztahu dvou osobností, které vzešly z úplně odlišných prostředí a ani jedna není schopna v tom cizím bez pomoci přežít. Řekla bych, že se jedná o jeden z "nejsnesitelnějších" a divácky nejatraktivnějších Kurosawových snímků. ()

Lapacka

Tenhle film měl na Kurosawu trochu slabý scénář. Řekl bych, že se kvůli sovětské cenzuře musel držet tak nějak dost při zemí. Prakticky se tam kromě chození po lese nic nedělo. I chození po lese může být zajímavé - např. s ohledem na výchovu sovětského diváka byla pěkná ta scéna, kdy Děrsu Uzala místo střílení do láhve radši přestřelí to lano a láhev si schová. I takové drobné střípky příběhu se tentokrát - na rozdíl od jiných Kurosawových filmů - nijak nepropojily. Začátek byl aspoň trochu vypravěčský, třeba ta scéna ve sněhové vánici u zamrzlého jezera. Závěr filmu uplýval zcela do ztracena. Oko sovětského diváka v roce 1975 musel film potěšit, Brežněva, coby vášnivého lovce musel film potěšit a nás těší, že máme film o Ruském dálném východě ještě před příchodem bolševiků. Z tohoto úhlu ohledu tedy panuje spokojenost na všech stranách, ale jinak průměr. ()

agassi68

Svet neprebádanej Ussurijskej tajgy spred vyše 100 rokov, keď človek ešte žil v súlade s prírodou. Dersu bol rýdzy charakter neskazený civilizáciou, protiklad súčasným finančným žralokom a rýchlokvaseným zbohatlíkom obliehaným svorkou "celebrít". A tento svet už môžeme vidieť jedine na filmovom plátne, za čo patrí poďakovanie majstrovi Kurosawovi. ()

BeranSon

Není žádný pochyb o tom že je to skutečně poctivě vypreparovaný kus kvalitní filmařiny. Prostředí, dějový celek to všechno zarytě sedí, ale to tempo? No to je strašné! Pomalý, neotrkaný a především nudný film se skrytou podstatou konce. Uzalova smrt vyvolá správnou směs pocitů, člověk si promítá jak silné pouto ti dva mezi sebou měli. Kamera je hodně propracovaná, minimum ostrého střihu umocňuje krásu tajgy, ale z té nudy se vám chce skočit z okna. Ubrat tak 30 minut tak du rozhodně s hodnocením víš. - 4/10 - ()

Evander

Dersu Uzala je výborným filmem, který staví hlavně na silném příběhu. Možná je trochu pomalý, přesto mi však přijde dostatečně napínavý. Vybrané scény jsou skvěle podbarveny podmanivou hudbou. Zejména scény s tygrem jsou skvělé i vizuálně, napětím a vůbec vším. Myslím, že ani po desítkách let tento film na své kráse a moudrosti nic neztratil, ba právě naopak. 90% ()

massdonfel

Úžasný film natočený za SSSR. Opravdu jsem od toho vůbec nic nečekal a začátek mi k tomu taky moc nepomohl ovšem jak se Dersu začne projevovat člověk z toho začne získávat neobyčejný pocit. krásy, geniality a moudrosti. I přes to všechno, se to místy hodně táhlo a nudilo 8/10 ()

RedDuck

Velká jména a přitom neokázalý příběh. Vezměme v potaz kontext sovětského filmu, kde apolitické snímky mohly být jen čiré artovky. Akira Kurosowa vzal dílo Vladimira Arseněva s respektem a tak jsme dostali "jen" dobrodružný příběh o přátelství dobrodruha a lovce ne nepodobnému Mayovu Vinnetouovi. Narozdíl od Maye však podle všeho Arseněv popisoval reálné cestovatelské zážitky a Děrsu Uzala opravdu existoval. A v tom je ta obrovská síla. ()

sadlokan

Prý ho měl hrát T.Mifune.Nějak si to nedovedu představit.Tak v úpravě od S.Leona,leda.Prvně viděno někdy 83’povinně na střední.V balíku s Osudem člověka a Bílý Bim Černé ucho.V barvě. ()

brumbrum

Velmi zvlastny, ale pekny film. Zaber do duse jednoducheho cloveka - lovca, spojeneho s prirodou, traviacim svoj zivotny cas v samote lovenim. ()

dokktor

co na to říct? snad jen vřele doporučit stejnojmenou knížku od Arseňeva, z které si Kurosawa vypůjčil jen to nejnutnější, což ovšem neznamená, že by to filmové adaptaci ubíralo na kvalitě. ba právě naopak, Kurosawa se při převyprávění příběhů kapitána Arseňeva a stopaře Ďersua vydal vlastní cestou a líčí jejich zážitky z trochu jiného úhlu než Arseněv. připravil tak pro nás nevšední a velice silný zážitek a nám nezbývá než se nad jeho poselstvím poctivě zadumat. ()

Merggie

Moje prvé stretnutie s Kurosawom dopadlo výborne. Krásny príbeh o človeku, akých je dnes málo. Film o človeku, ktorý každú čiastočku prírody povýšil na človeka. Nemyslel len na seba. Myslel aj na tých, ktorých tváre nikdy neuzrie. Vychovala ho matka príroda a on sa správal ako jej syn. Pomáhal jej a ona pomáhala jemu. V prírode žil, a nechcel ju opustiť. Chcel byť naveky v jej lone. Podarilo sa mu to? Odpoveď na túto otázku nájdete vo filme, počas ktorého nezažijete akčné orgie, ale jedinečný hrejivý pocit vo vašom vnútri. Ak môžete, zostaňte s týmto filmom naveky. ()

Nail

První film, který od Akira Kurosawy vidim a hned mě strašně zaujal. Zprvu jsem měl obavy ze sovětsko/japonské spolupráce, ale naopak to k sobě pasovalo. Krásná příroda, parádní herecké výkony. Hlavně postava Děrsy se mi nezapomenutelně zapíše do paměti(lidskost, emoce apod). Jsem z tohoto snímku nadšen. ()

Oisean

Kapitán Arsenjev(1872-1930) dělá topografický průzkum se svými vojáky v Ussurijském kraji na dálném východě.(Dodnes Rusko-Čínský spor o území v této oblasti)Jednoho večera je potká hluboko v horách osamocený lovec Děrsu Uzala.Kapitán mu nabídne aby jim dělal průvodce.Děrsu souhlasí a od té doby zažívají společně dobrodružství a boj s mocnou přírodou.........Tento film mě velmi zaujal ze všech směrů.Hudba která tento film doprovází je vyjímečná.Oba herci zahrály své role dokonale. ()

Zemřel režisér Albert Pyun

Zemřel režisér Albert Pyun