Yojimbo

• Česko Ochránce (více)

Bezmenný ronin, samuraj bez pána, sa v roku 1860, na konci éry dynastie Tokugawa, túla krajinou, až dorazí do mesta, ktoré je rozdelené medzi dva zločinecké gangy. Keď predvedie svoju šikovnosť s mečom, vodcovia oboch znepriatelených skupín si ho chcú najať za yojimba - osobného strážcu. On sa však rozhodne poštvať ich proti sebe a oslobodiť tak mestečko spod ich nadvlády. V roku 1964 nakrútil Sergio Leone remake s názvom Pre hrsť dolárov s Clintom Eastwoodom v úlohe bezmenného pištoľníka. (STV)

Chrysopras

Výborný Mifune a slušný Kurosawa i příběh. Nejspíš mi pomohla i umírněnější délka k tomu, abych byl spokojen. Nikoli ovšem bez výhrad: Zápletka není nijak oslnivá a přišlo mi škoda, že nebyla víc využita postava Unosukeho ( ten s pistolí :-)), která neustále naznačovala rovnocennou partii k hlavnímu hrdinovi, ale ve výsledku jaksi vždy uhnula ve prospěch ronina... Přes svůj pozitivní dojem ovšem stále nechápu tu gloriolu kolem AK - tohle je spíš lehčí nadprůměr. Možná k němu ještě najdu cestu, ale představa dalšího prokousávání se jeho extra hodnocenými a extra dlouhými filmy mě spíš děsí :-D. Tož tak. ()

stuntmanMIKE

4 ale trosku so sebazaprenim... ide o to ze najskor som videl Pre hrst dolarov s Eastwoodom... co nema chybu. potom som videl Posledny zostava s Willisom a az teraz som si pozrel toto... no a je to najslabsie. Lenze treba zohladnit ze Yojinbo ma cez 50 rokov a vtedy to tak proste frcalo. Takze dam tie 4 nech nezerem ale druhy krat si to nepozrem... Divim sa Costnerovi v osobnom strazcovi :P :D ()

OG_Swifty

Po celou dobu se těším na závěrečnej megafight, kde Mifune konečně všechny sroluje, a on ten fight trval max. 5 vteřin. Jsem trochu zklamanej, na druhou stranu ne natolik, abych kvůli tomu ponížil svoje ohodnocení. Kurosawa tímto stvořil absolutně nadčasový snímek, jehož genialitu podtrhává nespočet oficiálních i neoficiálních remaků a sequelů. Z herců samozřejmě dominoval Toshiro Mifune jako ronin, co to má celou dobu úplně na salámu. Pak ho gorilák trochu pomuchlá, naštěstí to ale netrvalo dlouho, takže v závěru už je to zase ten badass z úvodu filmu. Ale i ostatní postavy byly zábavný - blbec, gorilák, bordelmáma, hospodský, policajt atd.. Kromě pistolníka Unosukeho byli zajímaví naprosto všichni. Všechno pak k dokonalosti dokreslila naprosto geniální hudba. ()

Carlossss

Kurosawa je pro mě stále velkou záhadou. Jeho filmy na mě působí velice vláčně, až nudně, ale během chvilky mě dokážou tak uchvátit, že si moji přízeň vybojují. Možná je to tím exotickým prostředím Japonska, kde vládl ideál Samuraje, který zbožňuji a obdivuji. Na to, že je Yojimbo předloha pro remake Pro hrst dolarů jsem přišel poměrně záhy a abych se přiznal, snažil jsem se oba snímky neporovnávat i když v jednom směru se mi to nepovedlo. Bylo to v porovnání Mifuneho a Eastwooda. A abych se také přiznal, tak pro mě je Toshiro větší masér než Clint! Odvážné tvrzení, že?:) ()

honajz2

Mám takový pocit, že jak Yojimbo, tak Sanjuro fungují především kvůli hlavní postavě - roninovy Sanjurovy (kterého perfektně hraje Toširó Mifune). Bez něj by to nebylo tak zajímavé, podmanivé a taky by se mi to nelíbilo tolik, jako teď. Yojimbo se mi sice líbil o něco víc, než Sanjuro, ale pořád z toho filmu nejsem tak nadšený a uchvácený, abych dal tu pátou hvězdu. I tady se sice ukazuje Kurosawův nezpochybnitelný filmařský um, i tady příběh dokáže zaujmout, ale na ten plný počet to prostě nevidím. Navíc dějově se to táhne, byť to moc nenudí. I tak ten film mám ale rád. Silné 4* ()

Martin741

Teda akoze samurajska tematika je Europe hodne vzdialena, ale Kurosawa tuna ukazal genialnu reziu a genialny cit pre film : drsna, tvrda a surova podivana, Tosiro Mifune bol fakt legendarny herec. 100 % ()

MrPierc

Už od začátku jsem si říkal, že mi to připomíná jeden film s Eastwoodem a pak jsem se podíval zde do zajímavostí a ono ejhle = Pro hrst dolarů (1964) remake na motivy tohoto filmu. Hlavní hrdina ucítí příležitost v jedné malé vesničce a zamotá dvou znepřáteleným rodům hlavu. Pohrává si s jejich osudy a vysmívá se jejich zaslepenosti i hlouposti. Ale i hloupí jsou mazaní. Ukázka primitivů v podobě tlustého bratra s havraním obočím či přerostlého 2,5 metrového obra s tváří přejetého kyblíku. Hlavní hrdina je sympatický svým drzým postojem a tvrdým pohledem = drsňák ale se srdcem na správném místě. Natočeno na jednom nádvoří, ale člověk má pocit, že se pořád něco děje. Příběhové zvraty nepřestanou až do konce. ()

BarryLyndon

Můj zatím nejslabší Kurosawa. Tak jak si 7 samurajů nic nezadá se stejným počtem statečných, tohle je o moc slabším filmem, než Pro hrst dolarů. postavy se chovají na můj vkus neskutečně imbecilně 5,5/10 ()

ad

Sedm samurajů je skutečně lepší, ovšem ani Yojimbo nazapře vysoké kvality a jistě je to film na několikeré shlédnutí.. jen škoda, že samurajové v tomto filmu sekají příliš okatě vedle svého soupeře... ()

tomtomtoma

Přepsáno v listopadu 2018. Tělesná stráž je ryze zábavním filmovým produktem. Akira Kurosawa přispěl dalším samurajsky dobrodružným příběhem k četným odezvám v západní kinematografii. Odlehčený tón standardní béčkové zábavy je obdařen uměleckým citem pro obrazové kompozice. Spravedlnost se objevuje v podobě božské trestající ruky a semeniště hříchu je rozmetáno v trosky nekompromisně nápaditou sebejistotou. Není divu, že se mluva neohroženého hrdiny stala základem opakovaných chlapáckých bonmotů. Nadhled, obrazy a boj dobra se zlem jsou umně stylizované atributy příjemného odreagování příznivcům filmového žánru. Hrdinou příběhu je Kuwabatake Sandžuro (sympatický Toširó Mifune), nezávislý samuraj a neústupný zástupce spravedlnosti. Dobro dostává ikonickou tvář, hrdinství ladně tančí s vytaseným mečem a zlu se vysmívá přímo do tváře. Víra v budoucnost má opět naději. Nejdémoničtějším padouchem je Unosuke (zajímavý Tacuja Nakadai), nejmladší z bratrské zločinecké bandy a všehoschopný sadista se zuřivým pohledem psychopata. Ženské postavy zastupuje Nui (příjemná Jóko Cukasa), křehká oběť mužského chtíče v oblasti bezpráví. A také Orin (zajímavá Isuzu Jamada), vychytralá a manipulující manželka vůdce původního zločineckého uskupení. K výraznějším postavám patří Seibei (Seizaburô Kawazu), Orinin manžel a původní šéf místního podsvětí, který se za žádnou cenu nechce vzdát svého výsadního postavení. Dále Gondži (příjemný Eidžiró Tóno), nedůvěřivě obezřetný místní hospodský a jediný Sandžurův pomocník. A také Ušitora (Kjû Sazanka), Unosukeův nejstarší bratr a vůdce novější zločinné organizace. Z dalších rolí: mladší a loajální Ušitorův bratr Inokiči (Daisuke Kató), pivovarník, Ušitorův stoupenec a Nuiin věznitel Tokuemon (Takaši Šimura), Seibeiův neschopný syn a nástupce Joičiro (Hiroši Tačikawa), obchodník s hedvábím a Seibeiův stoupenec Tazaemon (Kamatari Fudžiwara), v násilí prosperující bednář (Acuši Watanabe), zbabělý samuraj Honma (Susumu Fudžita), či hazardu propadlý Nuiin manžel Kohei (Jošio Cučija). Tělesná stráž je filmovou zábavou dobrodružně akčního druhu. Nadhled zlehčuje, hrdina si udržuje jedinečný styl, obraz uchvátí. Přijatelné odreagování. A Japonsko se přibližuje západnímu pojetí zábavy s vírou v moderní sounáležitost. ()

C0r0ner

Kurosawa se asi definitivně ukazuje jako tvůrce, který není pro mě. Jako obvykle to bylo nudné, místy dost trapné díky šaškování herců, naprosto nereálné a vůbec. Tyhle rákosnické bláboly jsou očividně oblíbené, ale mně se prostě nelíbí, což mě přivádí k myšlence - proč já na to, kurva, koukám... 35% ()

Wormboy

Je to proste klasika, ktora uz bola tolko krat prerabana, alebo aspon bola inspiraciou tolkym filmom, ze sa to zrejme ani neda spocitat...ale podla mna to uplne na plny pocet nie je. ()

zette

Jsem velky obdivovatel tohoto rezisera. Pokud by se mela hodnotit kamera, hudba, herecke vykony, nebylo by co resit... Toto byl muj 10. snimek od Kurosawy, ze sedmi filmu jsem byl nadseny, 2 me uspokojily. Yojimbo je ale pro me velkym zklamanim, scenar se mi od poloviny filmu vubec nelibil, cely pribeh je naivni a pro me nudny. Prvni film od tohoto japonskeho mistra, ktery uz nechci podruhe videt. ()

Ninkaa

Toshiro Mifune jako vypečený ronin vydělávající na lidské nesnášenlivosti a hlouposti. Dodnes se mi vybavuje, jak Sanjuro pozoruje neustálé bitky mezi dvěma znepřátelenými rody z jakéhosi "rozhodčího" místa s ironickým úšklebkem na rtech... ()

majo25

A ja že odkial poznám ten námet :) a to je z kopírky menom Hodný, zlý a ošklivý. Každopádne japonský originál je lepší. Neviem, či komediálne scény patria do vážnej drámy, ale boli spravené velmi dobre...nasmial som sa. Mifune ako vždy výborný (aj vtedy, keď dostane nakladačku). Súboje sú len priemerné, i keď to nie je podstatou filmu. Hodnotenie: 80% ()

Venkovan

Mohu si sám nadávat, že znám remake, americkou westernovou verzi s názvem Pro hrst dolarů, takže s příchodem samuraje do města plného násilí jsem už tak trochu tušil, co bude následovat. Každopádně skvělé dílo. ()

mortak

Kurosawa se inspiroval americkým spisovatelem Dashiellem Hamettem a jeho knihou Rudá žeň, pak se Sergio Leone inspiroval Kurosawou. Pochopitelně nám je bližší chlap s bouchačkou, a neumíme ocenit Mifuneho šermířské umění dávané za příklad. Ať tak či tak, jedno téma, vícero zpracování, a každý si muže vybrat. Přiznávám, že knižní bezejmenný detektiv z Kontinentální je pro mě pořád to nej, i když Mifune či Eastwood jsou hned v závěsu za ním. ()

Radiq

Byly věci naprosto bez chyby, ale taky ty druhé věci. Ty bez chyby například byla hudba, procházející pes s useknutou rukou, některé záběry, děj a reálie starého Japonska. Horší je to vždy s výběrem představitelů. Toshiro Mifune byl teda skvělý, ale ti ostatní tam byli spíš pro srandu. Nejen, že vychytali úplně ty největší ksichty (namátkou vyberu třeba takovýho toho tlouštíka se spojeným obočím a lezoucíma zubama), ale navíc ty jejich pohyby a gesta (typicky Kurosawovské), byly už trochu moc. Prostě když jsem viděl padoucha, tak jsem se smál. Každopádně je to mnohem, MNOHEM lepší než 7 samurajů (už jen svou délkou) a stojí za to se na to kouknout. Možná taky někdy ještě jednou. Jo a bubeníkovo zažrání a nadšení úplně na konci, to už jsem fakt málem chrstal smíchy. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze