Černá kočka, bílý kocour

Scénografie:

Milenko Jeremic

Kostýmy:

Nebojsa Lipanovic

Nabušená exkurze mezi balkánské cikány, plná filmové energie a audiovizuálního kouzelnictví. Všichni herci jsou neuvěřitelně výrazné typy, co postava to klenot. Nejlepší je mafiánský kápo Dadan, co je neustále sjetej koksem a paří na shitovní disco (Pit Bull terier) a Abbu. Tahle živočisná příběhová poetika plná kalašnikovů vás strhne i když nebudete chtít.(9.2.2008)

Tsunami emotivní živelnosti za rytmu balkánské dechovky v podobě, ve které jí umí zachytit snad jen Kustorica, a se špetkou magického realismu navrh. K tomu navíc prase trpělivě spásající traband. No řekněte, může něco takového již z principu být špatné? Bohužel ani zde se to neobešlo bez chyb. Od nejvyšší mety sráží film půlhodinovka od počátku svatby. Tam se to na můj vkus zvrhne v až příliš crazy ulítlou záležitost. Film jako takový z vás sice rychle vyprchá, ale energie, kterou vás nabije, tak ta jen tak ne. A to se počítá, jelikož právě to je znakem velkých filmových počinů. "PIT-Bull! Teriéééér...!"(24.1.2007)

"J*bu tvoji pubertální hlavu!"(12.2.2013)

Je to fofr, je to hukot, je to chaos. A než se z toho vzpamatujete, je konec a máte z toho skvělý pocit. Jak to? Těžko říct, v tomhle ohledu je to něco jako zen:) Svěží vítr z Balkánu, černá kočka, bílý kocour, splynutí s vesmírem:) Ale moje srdcovka to nebude.(26.5.2005)

Já se v těchhle filmech prostě nevyžívám. Nelíbí se mi tento "východní" styl a tohle kupodivu není výjimka. Víc asi není co dodat. Slušné, ale ne pro mě...(15.7.2010)

• - Romové, kteří ve snímku hráli, byli do filmu vybráni z okolí města Skopje. (PavelSm)

• - Film získal na filmovém festivalu v Benátkách Stříbrného lva za nejlepší režii. (Terva)

• - Jedná se o první snímek, k němuž si režisér Kusturica hudbu zajistil sám se svou domovskou kapelou The No Smoking Orchestra. (Gabrielle)