Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

Behind

Žádný film se podle mě nepovedl Kusturicovi tolik, jako Černá kočka... Nevím o scéně, která by mě nudila. Každý obraz je vybroušený do posledního detailíku, což mě nutí shlížet film znovu a znovu. Pokud někdy budu hledat metaforu pro bezstarostný život, prožitý naplno, vzpomenu si na film Černá kočka, bílý kocour. ()

herrbierer

Skvělá komedie, která z velké části těží z neokoukaného orientálního prostředí. Na druhou stranu je tu tolik šílených nápadů (snad žádná scéna není úplně normální), že i samotným (bývalým) Jugoslávcům musí přijít značně exotická. Samotný příběh o několika mafiánských nedorzuměních a jedné svatbě z rozumu není v podstatě vůbec důležitý. Stejně bez problémů odhadnete jeho konec i morální ponaučení z něho vyplývající. Jde spíš o celkový nádech filmu, který se pohybuje někde mezi poetikou němých grotesek (pro Kusturicu ostatně typické) a místní temperamentní a bodrou povahou lidí. Některé gagy jsou tak originální a neokoukané, že si je určitě zapamatujete na dlouhou dobu. Ostatně nejspíš jako celý tento film. ()

Jaromír

Naprosto šílená rómská komedie ala Svéráz národního lovu, ale 2* šílenější a akčnější. Jedna z nejlepších komedií, jaké znám! Doporučuji všem! Budete bít hlavou o zem a zastavovat film, jen aby jste popadli dech :). Money, money, money... ()

FrankieCZ

Film naplněný od začátku až do konce bezbřehou radostí z anarchie, jakou dokáže vyvolat jen dojednaná svatba mezi dvěma cikánskými rodinami a to co jí předchází. A ta hudba... ()

atlee

Po Arizonskom sne, v ktorom režijne Kusturica „kočíroval“ aj hviezdu takého kalibru ako Johnny Depp, sa tematicky vracia do prostredia, ktoré mu je bližšie. Musím povedať, že aspoň pre mňa aj zaujímavejšie. Nefalšovaná balkánska cigánska burleska rozpráva príbeh plný podlostí, intríg ale aj temperamentu a bezstarostnosti. Tento guláš je dochutený geniálnou hudobnou kombináciou diel viacerých balkánskych autorov. Teda ani nie tak geniálnou, než skôr geniálne zvolenou. Podčiarkovala horkokrvnosť Balkáncom a zvlášť balkánskym cigánom tak blízku, pripomínala divákovi na aký žáner sa to vlastne díva. Jednoduchá chronologicky rozprávaná dejová línia, groteskovito čisté charaktery všetkých postáv, prosté dialógy, plus vynikajúce gagy (šialené vynálezy, prasa jediace trabanta). Jednoduché ingrediencie, ktoré ale tvoria celok, v ktorom sa dá hľadať aj čosi hlbšie. Hrubosť, ktorá by sa dala v niektorých miestach vynechať (scéna s latrínou), môj názor na tento film, zrejme vďaka môjmu silnejšiemu žalúdku, nijako nezmenila. Výsledok bol taký, že po vyše dvoch hodinách dívania sa, som mal chuť aspoň na chvíľu byť takí ako hrdinovia tohto príbehu. Chcel som mať ich bezstarostný flegmatizmus, temperament, vyznávať ich pôžitkársky spôsob života. Chcel som aspoň na chvíľu riadiť sa chorvátskym (aj tí patria medzi Balkáncov ) “Nema kuna, nema ništa, nema problema“. ()

JK77

Kusturicove komedie nemaju chybu, ak sa Vam jeho humor paci tak to toto je jedna z jeho najvydarenejsich! ()

DoubleJo

Prvy film,ktory som od Kusturicu videl a hned si ma pan reziser ziskal. Ziadna holywoodska klise komedia s nametom, ktory sme uz 100krat videli. Komedia z byvalej Juhoslavie, ktora je tak neskutocne vtipna, plna gagov a hlasok a vtipnych postav. No a o hudbe nemusim ani vraviet. Balkanska muzika je tak temperamentna a tak podmaniva, ze v kombinacii s takouto komediou je to dokonale. ()

ona.takova

To vám byla taková smřšť a ty melodie mi dlouho zněly v uších, pobavila jsem se a rozhodně tenhle film si ráda zase pustím. ()

geo311

Když někdo, kdo to umí, vytvoří takovouhle šílenost a povede se mu, klobouk dolů. Jak těžký je napsat drama? V dnešním světě má každý v hlavě deset námětů. Ale vytvořit dobrou komedii... to už je těžší. A spolku kolem Kusturici se to povedlo na výbornou. Na první pohled je to jen bláznivá komedie. Ale uvěříte-li jí, budete se náramě bavit. A hudební dokreslení filmu? To je kapitola sama o sobě. Jedním slovem radost. (dokonce nyní slyším v reklámách znělky nápadně podobné, né-li stejné úryvkům soundtracku). ()

boombang

No, ehm, husa jako ručník a prase ožírající trabant... dobrý! :-) Ale celkově nepříliš konzistentní a bez závažnějšího sdělení - jen taková ujetá balkánská pohádka. ()

lobodlak

Když jsem to viděl prvně v kině(žel v rámci filmového klubu) tak jsme s kámošem, k opovržení všech intošů v sále, řvali a uchcávali smíchy. Takovéhle panoptikum bizarních postav a neskutečně absurdních událostí v kombinaci s výtečnou hudbou, co se vám zavrtá do hlavy ještě na týdny, se musí vidět. Jo a hlavně v originále, protože dabing je v tomto případě spolehlivým zabijákem. Takže "pittbull terier...." ()

mikhail

Tak neskutočný film! Prvýkrát som ho videl sediac na SCHODOCH!!! vo filmovom klube. Nikdy potom som také plné kino nezažil. Zmes absurdity a páradnej zábavy. ()

HrochOch

Jupí tyvole Emire. Neuvěřitelně živelná sonda do balkánských životů, povah, temperamentu a hlavně doplněná geniální balkánskou dechnou..Jako bonus plus a nová severka mého nebe to rozbalí Dadan terrier se svými money, money. Je tu vše a všeho je mraky..Koks, děvky i black jack, hromady trabantů pro prasata, BTSky na vodu. A aby absurdnem nešetřil, bez ptaní tam narval minimálně tři pohádky (a to, dobytek jeden, pomalu najednou) - Dlouhého, širokého a bystrozrakého a kombo Popelky a Malenkou. Jediné co bych trošku okrájela jsou právě ty pasáže, které dávají filmu jméno a tedy vyobrazení vztahu bílé kočky a černého kocoura.(platí i obráceně)..Och je mi letně! ()

eFOXsize

První pocity? Děs a nepochopení . První myšlenky? Trapné. Celkový dojem? WTF? Skutečně, dávám vysoké hodnocení zejména za to, jak cirkusové, zdánlivě neuspořádané, hlučné a zejména energické to je. Nezasmála jsem se nahlas, uchechtnutí bylo dost. Snímek měl mou stoprocentní pozornost a mnohdy jsem cítila nevíru provázenou podivným pocitem víry. No ano. Je to skoro až surrealistické, kdyby se to více nepodobalo realitě, nicméně je to dobrý film k vínu a rozvířené náladě. Jako komedii, bizardní, energickou, cikánskou.. musím hodnotit na plno. Kdo nemá rád kontroverzní pojetí, nesledovat. ()

Patches1984

Když se nad tím člověk zamyslí, tak nejde o žádné objevné dílo. Vždyť dějová kostra se v podstatě v ničem neliší od tuctové americké romantické komedie. Ale Černá kočka, bílý kocour má něco, co v naprosté většině těchle mainstreamových slaďáků zcela chybí - energii. Ať už se slaví svatba, unášejí vlaky, vytahují hřebíky prdelí nebo jenom šňupe koks v limuzíně, všechno to má spád a doslova vás to strhne s sebou. Absurdní momenty se vrší jeden na druhý, k tomu navíc chytlavá balkánská dechovka postavená do kontrastu s vyčpělým západním popem a Branka Katic, která je svým neotesaným způsobem víc sexy než všechny hollywoodské celebrity dohromady. Prostě kult. 9/10 ()

Brano

Romantická komédia z cigánskeho prostredia, ktorá mi nepríde veľmi vtipná. Tento typ humoru nie je nič pre mňa. Taktiež je to strašné dlhé a nudné! Jediné čo vyzdvihnem je postava Srđana Todorovića, ktorá bola výnimočné aj premenlivo zábavná. ()

ac1976

Tato rusove s nama vyjebali! :-) Ale so mnou Kusturica určite nevyjebal :-) Toto šialenstvo sa ťažko komentuje, mohol by som písať o svini požierajúcej Trabant, o umelkyni menom Čierny Obelisk, o šialenom gangstrovi Dadanovi a jeho krásnych sestrách, o páde do... Tento film sa opísať nedá, to sa musí vidieť. Takú kopu šialených postavičiek dokáže dať dokopy len môj obľúbený režisér a tak Vám všetkým vrelo odporúčam túto šialenosť. Poznámka: Dadan je síce úplný psychopat, ale mojou najobľúbenejšou postavičkou je Matko Destanov. Pozn.: Ako sa to často stáva, pri tomto filme sa opäť podaril GENIÁLNY dabing. ()

PAVLIS

70% Jako teenager jsem byl nadšený, ale dnes (2018) bych už klidně půl hodiny vaty vystříhal. Nicméně stále má tahle komedie jakoby z jiného (cikánského) světa, nakažlivě pozitivní náladu. A jestli nezemřelo, žere prase Trabanta dodnes... ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)