The Shack

Chatrč

USA, 2017, 132 min

• littleplayer

Niečo tak hrozné som v kine ešte asi nevidel. A to som musel ísť na prvé 50 shades.... Hrozne ťažkých a nekonečných 132 minút. Ak by som bol veriaci, aspoň niečo by som si z toho odniesol. Ale aby bolo hlavnou pointou filmu a knihy odpustenie človeku,ktorý zabije vašu dcéru, to je veľa. Ešte k tomu je ospravedlňovaný tým, že on za to nemôže, lebo jeho otec bol na neho zlý. Veď nikto z nás nemá na výber,či bude zlý alebo dobrý, že ?(14.4.2017)

Po viacerých pokusoch som sa dala prehovoriť na to ísť do kina. Aj ked som bola sprvu skeptická kvôli Worthingtonovi, kedže ho mám zakopenzovaného ako herca len s jednou tvárou. V tomto filme môj názor zmenil o 180°. Film je jednoduchý a pre niektorých ľudí bude určite ťažko pochopiteľný. Ale vysvetľuje veci čo najjednoduchšie aj ked cez takú udalosť, ktorá je hlavný gro filmu. Nebudú s ním všetci súhlasiť. Ako človek, ktorý zažil niečo podobné vo svojom okolí ma film hned vtiahol do deja. Áno kulisy a niektoré scény pôsobili gýčovo. Ale treba povedať, že takéto filmy nedostávajú veľký budget na tvorbu. Musím uznať, že scény boli neskutočné ako aj prevedenie Boha v úlohe Octavi Spencer. Tá te na svoju postavu ako stvorená. Chválim tvorcov. Celkový film nepôsobí lacno ani nudne. Nie jedno oko v kine zostalo suché. Chatrč je tým filmom po ktorom sa rozmýšľa ešte dlho po jeho pozretí. PS: F-red nie. V nebi nevyzerajú ľudia ako práve zomreli ale sú tam v tom období ked boli najkrajší. (tkaže žiadne babky s plienkami ;)(17.4.2017)

Výborne podarené spracovanie knihy, ktoré absolútne nemusí mať žiadne veľké zvraty ani rozuzlenia na to, aby nás to nedokázalo udržať v pozore viac ako 2 hodiny. Kniha možno o kúsok lepšia, to detailnejšie spracovanie niektorých vecí nás viac vťahuje do deja ako vo filme. U mňa osobne pretrváva názor, že celý obsah knihy by sa nedal natlačiť na filmové plátno. Film miestami pôsobí veľmi stručne, ale zároveň necháva každej postave priestor na vyjadrenie sa. Myšlienky aj samotný motív celej knihy podla mňa nemusia každému sadnúť. Celková podstata ale aj všetky rozhovory, ktoré sa tu udiali sú pre typy ľudí, ktorím nevadí prijať novú prezentáciu alternatív viery a samotného vzťahu s bohom. Keďže sám nie som zrovna silný veriaci, tak tento film mi ponúkol na to úplne iný uhol pohľadu, ktorý mi vyhovuje. Človeku, ktorý sa od tohto čo najviac vzdaľuje, môže tento film posôbiť absurdne alebo sa mu vôbec nemusí páčiť. Aspoň vidíme, ako niektorí z našej ČSFD komunity s týmto zápasili a potom tu iba nadávajú a dehonestujú pre nás ostatných toto inšpiratívne dielo.(19.4.2017)

Keďže som čítal knihu, vedel som do čoho idem. Mal som pochybnosti o tom, či sa táto kniha dá spracovať ako film (navyše viac ako dvojhodinový) a dopadlo to presne podľa mojich očakávaní. Priemerný film s peknými momentami a myšlienkou, pre ktorú nemusíte byť kresťan, aby ste ju pochopili. Jednoducho, žiť minulosťou a zožierať sa niečím, čo nemôžete ovplyvniť, vám nijako nepomôže. Odpustiť vrahovi svojej dcéry je možno silná metafora, ale aspoň to v divákovi viac rezonuje. Ďalší z dôvodov, prečo som tomuto filmu neveril, bolo obsadenie. To sa mi aj potvrdilo a väčšina postáv bola nesympatická a ani k Mackovi v stvárnení Sama Worthingtona som si nejaký vzťah neutvoril. Zachraňovala to aspoň Octavia Spencer v úlohe Boha. Taký Morgan Freeman v sukni. A najmä vďaka nej sú to aspoň tie tri hviezdy. Na záver pochválim aj hudbu, ktorá pekne vystihovala atmosféru filmu.(15.4.2017)

Knihu som čítal, takže pointa bola vopred jasná. Mal som vysoké očakávania na prevedenie a tie sa úplne naplnili. film poskytuje okrem iného odpoveď na dlhodobú otázku - prečo Boh, keď je všemocný, dokáže pripustiť hrôzy a neprávosti sveta? Prečo existuje zlo a Boh sa len pozerá? odpoveď nebude akceptovaná mnohými, no hlavne tými, ktorí neakceptuju samotnú otázku. Na to ze ide o nábožensku tematiku sa čudujem že ateisticke česko dostalo tento film do červených farieb. Možno to sz taký odpadový film napokon nebol ;-)(17.4.2017)