foto

Sam Worthington

  • nar. 2.8.1976 (43 let)
    Godalming, Surrey, Anglie, Velká Británie

Biografie

Samuel Henry John Worthington se narodil v malém městě Godalmingu, v hrabství Surrey, v místě první elektrárny nejen ve Velké Británii, ale i v celém světě. Rodiče Jeanne a Ronald se i s šestiměsíčním Samem přestěhovali na předměstí zapadoaustralského Perthu, nejodlehlejšího velkoměsta světa, kde Sam Worthington vyrůstal společně se sestrou Lucindou.

V 17 letech odešel ze střední školy a živil se drobnými pracemi. O dva roky později je však přijat ke studiu na Národním institutu dramatických umění (National Institute of Dramatic Art -NIDA), kde ukončil studium v roce 1998. Poté se věnoval herectví v několika australských divadlech, jeho úspěch se dostavil především v divadle Belvoir Street. Za dva roky získal první filmové a televizní role ve filmech TANEČNÍK a RVÁČI, seriálech WATER RATS a JAG. V malé roli se objevil v Čechách natočeném válečném filmu HARTOVA VÁLKA (2002).

Mezinárodní publikum na sebe ale upoutal až rolí Joa v kritikou i diváky velice ceněném filmu SALTO DO ŽIVOTA (2004) v režii Cate Shortland. Získal za něj cenu AFI a vysloužil si svou druhou nominaci na cenu Film Critics Circle of Australia (FCCA). Filmově plodnými a úspěšnými se pro něj staly roky 2009 a 2010. Úspěch v konkurzu na roli Jakea Sullyho pro film AVATAR Jamese Camerona mu otevřel cestu k dalším filmovým rolím, jako třeba byla role Marcuse Wrighta v TERMINATOR SALVATION, do niž byl doporučen pravě Jamesem Cameronem. Zahrál si též Persea v remaku filmu SOUBOJ TITÁNŮ (2010) a v jeho pokračovaní HNĚV TITÁNŮ (2012) nebo také v americko-britském thrilleru DLUH (2010) a kriminálním thrilleru MUŽ NA HRANĚ (2012). Za zmínku stojí i drama EVEREST(2015). I přes svůj boj s výrazným australským přízvukem role zvládl ke spokojenosti režisérů.

Objevil se opět i v australských filmech a seriálech jako například VE VLNÁCH (2013) a BITVA O GALLIPOLI (2015). V budoucnu by se měl objevit v pokračováních komerčně úspěšného filmu Jamese Camerona AVATAR.

28. prosince 2014 se konala jeho svatba s australskou modelkou Larou Bingle, jejich syn Rocket Zoot se narodil o rok později. Sam Worthington si chrání soukromí svoje i své rodiny, což se projevilo několika incidenty s bulvárním tiskem.

Jiří "Ampi" Amler

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2017 Modlitba lovce

Host

TV pořady

2013 Ok! TV (TV pořad)
2010 82. Annual Academy Awards (TV pořad)
Conan (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2010 (TV pořad)
2007 Up Close with Carrie Keagan (TV pořad)
Xposé (TV pořad)
2005 Made in Hollywood (TV pořad)
2003 The 2003 Australian Film Institute Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(511)