foto

Sam Worthington

  • nar. 2.8.1976 (41 let)
    Godalming, Surrey, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Samuel Henry John Worthington se narodil v malém městě Godalmingu, v hrabství Surrey, v místě první elektrárny nejen ve Velké Británii, ale i v celém světě. Rodiče Jeanne a Ronald se i s šestiměsíčním Samem přestěhovali na předměstí zapadoaustralského Perthu, nejodlehlejšího velkoměsta světa, kde Sam Worthington vyrůstal společně se sestrou Lucindou.

V 17 letech odešel ze střední školy a živil se drobnými pracemi. O dva roky později je však přijat ke studiu na Národním institutu dramatických umění (National Institute of Dramatic Art -NIDA), kde ukončil studium v roce 1998. Poté se věnoval herectví v několika australských divadlech, jeho úspěch se dostavil především v divadle Belvoir Street. Za dva roky získal první filmové a televizní role ve filmech TANEČNÍK a RVÁČI, seriálech WATER RATS a JAG. V malé roli se objevil v Čechách natočeném válečném filmu HARTOVA VÁLKA (2002).

Mezinárodní publikum na sebe ale upoutal až rolí Joa v kritikou i diváky velice ceněném filmu SALTO DO ŽIVOTA (2004) v režii Cate Shortland. Získal za něj cenu AFI a vysloužil si svou druhou nominaci na cenu Film Critics Circle of Australia (FCCA). Filmově plodnými a úspěšnými se pro něj staly roky 2009 a 2010. Úspěch v konkurzu na roli Jakea Sullyho pro film AVATAR Jamese Camerona mu otevřel cestu k dalším filmovým rolím, jako třeba byla role Marcuse Wrighta v TERMINATOR SALVATION, do niž byl doporučen pravě Jamesem Cameronem. Zahrál si též Persea v remaku filmu SOUBOJ TITÁNŮ (2010) a v jeho pokračovaní HNĚV TITÁNŮ (2012) nebo také v americko-britském thrilleru DLUH (2010) a kriminálním thrilleru MUŽ NA HRANĚ (2012). Za zmínku stojí i drama EVEREST(2015). I přes svůj boj s výrazným australským přízvukem role zvládl ke spokojenosti režisérů.

Objevil se opět i v australských filmech a seriálech jako například VE VLNÁCH (2013) a BITVA O GALLIPOLI (2015). V budoucnu by se měl objevit v pokračováních komerčně úspěšného filmu Jamese Camerona AVATAR.

28. prosince 2014 se konala jeho svatba s australskou modelkou Larou Bingle, jejich syn Rocket Zoot se narodil o rok později. Sam Worthington si chrání soukromí svoje i své rodiny, což se projevilo několika incidenty s bulvárním tiskem.

Jiří "Ampi" Amler

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2017 Modlitba lovce

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(514)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace