Sladký ničema

• USA Sweet and Lowdown (více)

Emmet Ray je muž s velikým psem na vodítku. Tím psem je jeho talent, který ho táhne tam, kam chce on. Emmet svou hudbou dokáže získat odpuštění všech svých nepřeberných hříchů, ale bez ní je úplně ztracený - nezodpovědný zhýralec, alkoholik a příležitostný pasák, který miluje svobodu, auta a ženy, a obdivuje Djanga Reihardta, který prý hraje líp než on. Pak ale potká záhadnou a tichou Hattie, možná jedinou skutečnou láskou svého života. Otázkou je, jestli si uvědomí, jaký poklad v ní má, a jak s ním se svou povahou naloží. Emmetův příběh se odvíjí jako série vtipných anekdot s různými možnými konci - prostě Woody Allen! (oficiální text distributora)

Vančura

Navzdory tomu, že je to film plný krásné hudby, s dokonalým obsazením i hereckými výkony, a skvěle napsanou titulní postavou (Emmet Ray je v hereckém ztvárnění Seanna Penna prostě neodolatelný), mě moc nebavilo to sledovat a musel jsem se do toho dost nutit. Podle mě to prostě postrádá nosný příběh, který by to dramaticky rozvíjel z bodu A do bodu B. Ten film se líně táhne odnikud nikam, Emmet zůstává v závěru stejný jako na začátku, a celý film se pravděpodobně vykouří z hlavy za pár dní. Nesednul mi ani ten formát mockumentu, ty mluvící hlavy mě tam vyloženě obtěžovaly a kdyby se to z filmu zcela vypustilo, fungoval by podle mě líp, byť se obávám, že v rámci životopisného (respektive pseudoživotopisného) žánru - který osobně řadím k těm nejnudnějším vůbec - z toho stejně nikdy chytlavý děj postavit nešlo. A přesně pro tu nudu mě to minulo, což je škoda, protože některé momenty tam jsou vyloženě "allenovsky" kouzelné. ()

Javert

Velká poklona Django Reinhardtovi a jazzu vůbec. A Seana mám snad čím dál raději ... i zde je jeho výkon bravúrní, bez jediné chybičky. ()

Snorlax

Sám Woody přiznává, že těží ze skvostného castingu svých filmů. V tomto případě tomu tak bohužel není. Emmet by měl být okouzlující, svým charismatem by měl bourat zdi, Penn není správná volba. Woody staví své filmy na představitelích hlavních postav, Sladký ničema je unylý podle Penna. ()

Legas

Opět velmi zajímavý a do jisté míry originální Woody - bohužel méně vtipný. Jinak ale příjemné retro a hlavně vynikající výkon Seana Penna. ()

Jordan

nádherný film, páči sa mi už to samotné spracovanie, akoby fiktívny dokument, a vôbec nie je podstatné, či nejaký Emmet Ray existoval, alebo je to len výplod Woodyho predstavivosti, pretože sledovať príhody a životné cesty takej výstrednej postavičky navyše v podaní skvelého Seana Penn, ktorému čo sa hereckých výkonov na păty šliape úžasná nemá Hattie a v spojení s nádhernou swingovou hudbou je jednoducho nádhera, krásny filmový zážitok ()

FrodoF

Ale jo docela dobrý, takový jiný Woody Allen a já mám rád toho klasického. Je tu pár dobrých nápadů, ale film pořádně nedrží pohromadě. Takže lepší 3*. ()

dopitak

Skvělé retro, nudný film. Woody klasický a přesto jiný. Hudební vyznání době a stylu, kterou oba (on i já) máme rádi. Sean Penn je vždycky sázkou na jistotu a ani vypravěči orámovaný sled útržků života pocimrmannovsku vymyšleného génia nevadí, horší je to se zábavností, která kulhá od začátku až do konce. ()

Exkvizitor

Druhý nejlepší kytarista na světě Emmet Ray prožívá v zlatých (byť krizí postižených) 30. letech jednu historku za druhou. Film o tomto excentrickém podivínovi, jehož láskou je třeba příležitostná střelba na krysy na městckých skládkách, patří rozhodně do toho lepšího z tvorby Woodyho Allena. Najde se zde sice pár hluchých míst v podobě rozpačitých point některých scén, ale i ty zaniknou ve v pravdě nádherné jazzové hudbě, která je pro allenovky tak typická a v tomto dílku dokonce hraje jednu z hlavních rolí. Sladký ničema je film, který nic neřeší a jen si užívá čirou radost z fabulace. ()

Terva

Nosí brýle, miluje New York, třicátá léta, jazz a osudy ztroskotanců - tak to sedí! Ocenění : Oscar 1999 - nominace: hlavní herec (S. Penn), vedlejší herečka (S. Morton) Zlaté glóby - nominace: herec v komedii/muzikálu (S. Penn), vedlejší herečka (S. Morton) London Critics Circle Film Awards - vedlejší herečka (S. Morton) .....Scénář : Woody Allen. Kamera : Zhao Fei. Hudba : Dick Hyman. První píseň ve filmu je „When Day is Done" od Django Reihardta. http://www.youtube.com/watch?v=SdJT89yZPvw ()

zdepapepa

konečně nějaký pořádný(od Allena jsem nic jiného nečekal) životopisný film o skoro nejlepším kytaristovi na světě(až po tom cikánovi z Francie :)) ()

GodComplex

Na to, ze nesnasim jak Woodyho, tak Seana Penna, je pro me Sweet & Lowdown az sokujicim zpusobem kvalitni kousek. Vyborna story z hudebniho prostredi a zivotopis druheho nejlepsiho kytaristy na svete, podana v pusobivem obalu doboveho prostredi a atmosfery. S tim je zaroven spojeny pro Woodyho velmi nezvykle kvalitni soundtrack. Penn zde hraje dokonale egoistickeho hudebnika, genia, pro ktereho je hudba az na prvnim miste, mozna prave proto, ze jsem na tom podobne se s tim filmem dokazu natolik spojit a jako jeden z mala Woodyho filmu dostatecne ocenit. "He can only feel pain for his music. Such is the ego of genius." 7/10 ()

Skip

Další z parádních kousků geniálního neurotika z New Yorku. Opravová lahůdka. Je až obdivuhodné, co Woody dokáže ze svých herců dostat. ()

dezorz

jazz ide allenovi lepsie nez spev a muzikal. skoda, ze beklosky swing allena ovlada viac nez ciganska krv predobrazu, nebezpecneho djanga. no co, niekedy sa da vystacit aj s menej, ktore je viac. aspon u allena. ()

MCZ

Woody a jazz... Svižně to odsípá, nechybí tu Allenova hravost a ten konec je opravdu dojemný. No, já si nemůžu pomoci, ale mně se to fakt líbilo, a to více než většina "pravdivých" životopisných snímků - postava je možná fiktivní, ale tenhle biografický film funguje jako skutečný film. A bod za hudbu. 9/10 ()

Silverluv

Přiznám se, že mám s některými filmy Woodyho Allena docela problémy a většinou si je užívám až na druhé zhlédnutí. Přesně to platí o Sladkém ničemovi. Výborný scénář, skvělý Sean Penn, moc pěkný film, ale jak říkám... napoprvé tedy...****, uvidíme příště... ()