Ryanova dcera

• Velká Británie Ryan's Daughter (více)

Drama zapovězené lásky v době irského povstání proti Britům. Film Davida Leana vypráví příběh nešťastné Rosy Ryanové, dcery hostinského v malé rybářské vesnici na pobřeží Irska. V Evropě zuří první světová válka, ale život v tomto zapadlém koutě světa určuje chudoba, katolická víra a nenávist vůči Britům. Rosy, jíž by otec nejraději snesl modré z nebe, se zamiluje do ovdovělého učitele Charlese Shaughnessyho. A i když Charles zpočátku váhá, vědom si značného věkového rozdílu, nakonec podlehne stejnému citu a koná se svatba. Rosy ale brzy poznává, že soužití s manželem si představovala poněkud jinak. Naděje, které do manželství vkládala, zůstávají nevyslyšeny a tak není divu, že mladá žena hledá lásku jinde... Ryanova dcera patří ve filmografii klasika britské kinematografie Davida Leana ve srovnání s filmy jako Most přes řeku Kwai (1957), Lawrence z Arábie (1962) či Doktor Živago (1965) k poněkud přehlíženým titulům. Přesto se jedná o jedno z jeho vrcholných děl, které vyniká jak nádherným obrazovým zpracováním, tak přesvědčivým psychologickým ponorem do nitra postav. Hudbu k tomuto intimnímu příběhu epických rozměrů napsal Maurice Jarre, scénář pak jeden z Leanových dvorních spolupracovníků Robert Bolt. Snímek byl oceněn dvěma Oscary a to za nejlepší kameru (Freddie Young) a nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (John Mills). (Česká televize)

GodComplex

Po epicke trilogii masterpiecu (The Bridge on The River Kwai, Lawrence Of Arabia a Dr. Zivago) se David Lean na jiz starsi kolena uklidnil a odjel do Irska natocit nejakou tu politickou romantiku. Z jeho predchozich eposu mu ale zustala ta rozmachlost, takze opet stopaz pres 3h a tentokrat to rozhodne neprospiva. Prvni hodina je spise otravny rozjezd v hnusnem irskem prostredi, druha hodina je super, tentokrat v moc peknem irskem prostredi (a to se to odehrava stale na tom samem miste!) a posledni hodina je naprosto zbytecne dlouhy dojezd, vlastne ve chvili kdy si myslite, ze uz je konec, tak se pekne uklidnete, ceka vas jeste 1 hodina navic. Navic ta romantika je opet cela nejak Leanovsky zvrtla, kdy zena miluje sveho skveleho muze, ale podvede ho hned s prvnim frajerem, ktereho potka a prijde ji to uplne v poradku. 5/10 ()

radektejkal

Pokud budeme mluvit o dokonalosti obrazů, o jejich dokonalosti ve všech detailech, které jsou navíc nejen půvabné a lehké, ale mají i vysokou vypovídací hodnotu, pak mluvit o Davidu Leanovi, je určitě na místě. Pokud se týče příběhu o hospodském Ryanovi a jeho rozmazlené dceři, kteří hrají v obou polohách (lidské i irské) na obě strany, pak už budeme asi trochu na rozpacích, zda dokonalost (a k ní patří i obsazení Roberta Mitchuma do role učitele Shaughnessyho) na jedné straně vykompenzuje druhou stranu, která je spíš fádní a nemotorná. David Lean by nejspíš řekl: "Nejde o samotný příběh, který být může pro někoho nezajímavý, jde o formu, jakým se pojedná. Kdo to umí lépe?" A bude mít nejspíš pravdu. Pro mě to ale stejně bude jen jeden z mnoha nadprůměrných filmů. Pozn.: Souhlasím s ženou, která se na film dívala se mnou, že že jedinou charakterovou (sympatickou) postavou je Otec Collins (Trevor Howard), pod jehož pastorací by se nikdo nemusel stydět být křesťanem. ()

L_O_U_S

Trvalo mi několik let, než jsem (kvůli problémům s titulky) Ryanovu dceru vůbec dokoukal. Není to taková extratřída jako Lawrence z Arábie nebo Doktor Živago, které řadím k nejlepším filmům všech dob, ale je vidět, že David Lean neztratil styl ani koncem své kariéry. Z pětice Leanových posledních velkofilmů se jedná o zdaleka nejkomornější dílo, a to i přes existenci monumentální scény bouře na pobřeží. Jeho schopnost přenést diváka do starého Irska tak, že díky úžasné práci s výpravou a kamerou skoro až cítí vůni těch lilií za domem, je něčím ojedinělým. Jarreova hudba se opět povedla a splňuje to, co očekávám od hudby ke starému dobrému filmu. Už jen to úvodní disonantní hrábnutí do harfy patří do zlatého fondu. (1 255.) ()

danecek24

28. Zlatý Glóbus za rok 1970 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Mills + nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Sarah Miles, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Trevor Howard ()

majo25

Režisérska práca jedného z najlepších britských režisérov je poznať a dá sa na ňu vždy spoľahnúť. Kvalitné spracovanie, skvelo napísané a zahrané charaktery. Na Mitchuma nezvykle pokojná rola postaršieho učiteľa, Howard ako vždy geniálny - jeho postave kňaza musíte fandiť a Millsa som takmer nespoznal - tak ho zhumplovali. Ak by príbeh bol postavený iba na nevere v odľahlom írskom meste, ani to by nebolo zlé, ale on je skvelo doplnený o írske hnutie odporu, ktoré brojí aj spolu s miestnymi vidiečanmi proti Britom vo vtedajšom britskom impériu. V tomto ohľade obdivujem Britov, resp. vždy ma dokážu prekvapiť, ako si dokážu vystaviť vlastný účet. Toto v iných kinematografiách absentuje. A tie skvostné zábery na búrlivý príboj vĺn o skalisté pobrežie. ()

mortak

Leanovi jde daleko lépe irská revoluce než sexuální probuzení mladé ženy. Sekvence v bouři, či vše okolo vesnice má vše, co od Leana očekáváme, jenže se k tomu všemu musíme dostat přes sexuální inicializaci, kterou se sice Lean snažil pojmout citlivě, ale celkové vyznění je spíše jak z obálek Harlequina (edice Desire). Na majorovi je nejdůležitější jeho uniforma, a jeho postava slouží jenom tomu sexu. Ale slabší film od Leana pořád nechává zbytek peletonu daleko za sebou. ()

andrii

V dobrém i zlém. Rájem i peklem. Růžovým krajkovím, rudým brokátem. Paraplíčko nesené hurikánem. Z dívky paní. Trpělivý trojúhelník. Tatínkova holčička. Kantorova žena. Vojáčkova milenka. Stál na vartě. Stál za hřích v lesích mechových. Zraněný, poznal válku. Magnetizující, poznal lásku, i když pro ni času není. Můry se slétávají nad vzplanuvším plamenem v údolí. Květnatý básník poodhrnuje závoj šimravého "in flagranti..." Pod nebeským viaduktem, mocně vábí citová studánka. Romantické cukrování s jinotaji. Metafyzický, orosený půvab milujících se duší, stříbrem posetých těl, sladkých jako nektar, rozlitých do bezčasé zahrady, oproštěných, pro tu chvíli, pro tu blízkost, od světů druhotných. Jaká líbezná vášeň, až příroda aplauduje. Jaká přízemní jízlivost, šeredné chování pozemských, které davovým lynčem eskaluje. Spolek zaslepených hlupců. Mrzáků na duchu. Na nože s nimi, když slib lože tak křehce, smluvně posvátný, rozdělili... Do prsou vás bodli, Ikarové. Snové, trudné kraje. ()

senor

Krásné záběry pobřeží Irska, ale ta délka je vůči tomu tématu neomluvitelná a hudba naprosto strašná. ()

JohnSmith

Nudný a neskutečně dlouhý snímek o ničem.Když se začaly pašovat zbraně tak jsem si říkal,že z toho něco bude,ale nebylo. ()

Autogram

Snáď to mohlo byť kratšie, ale ak to má byť majsterštyk, tak do obligátnej filmovej hodiny a pol by sa nevošli všetky tie veľkolepé zábery, úchvatné scény, krutosť prenikajúca aj z veľmi vzdialenej vojny a pomalý vývoj postáv. Od naivity k poznaniu života u nevinnej dievčiny, alebo u diváka od zavrhnutia osoby k jej pochopeniu. Zimomriavky nemávam pri filme často, ale pri stretnutí trojice v hostinci som ich mal. Posledná polhodina naberie nesmierny spád a byť v takom tempe celý film, neváhal by som s piatimi hviezdami. –––– Rosie, nehýčkej si svá přání. Zbavit se jich nemůžeš, ale nehýčkej je! Nebo, to mi věř, dostaneš, co si přeješ. ()

Han22

No tohle rozhodně nebyl další Lawrence z Arábie nebo Doktor Živago. David Lean se vrátil k melodramatu, se kterými začínal, jenže ho protáhl na tři hodiny a výsledek je k neusledování. Vedlejší věci fungují - kameraman vykouzlil krásné obrázky irské krajiny, je tu troška erotiky a v pozadí je odboj Irů proti Angličanům na počátku 20. století. Občas nějaká zajímavá scéna. A jsou tu postavičky - hospodský donášející angličanům, kněz jako morální autorita, mluvčí pouliční lůzy Maureen či retard Mike (na Oscara tohle ale nebylo!). Leana ale odboj nezajímá, sleduje jen ústřední milostný trojúhelník. Mladá dívka se zamiluje do stárnoucího učitele, který ji podlehne. Učitel ji miluje, ale doma ji přehlíží a prakticky s ní nespí a tak dívka hledá vášeň u polochromého britského důstojníka s PTS. Přičemž všechny tři postavy jsou nezajímavé, mělké, nic moc zahrané. Nic se pořádně nevyřeší, ale zato se to nic táhne a táhne a táhne. 3* za režijní formu, ale obsah naprosto o ničem. ()

Zagros

Ryanova dcera je jeden z méně známých filmů Davida Leana. Natočil jej až na sklonku režisérské kariéry po všech jeho velkofilmech jako jsou Most přes řeku Kwai, Doktor Živago a Lawrence z Arábie. Jeho rukopis je na snímku očividný. Film má přes tři hodiny a je plný dlouhých poetických záběrů. Kamera divákovy často ukazuje nádhernou a drsnou krajinu irského pobřeží. Dialogy jsou silné, mnohdy se šetří slovy a sílu jim dodávají výrazy postav a pohledy do jejich očí. Všechno dokresluje hudba Maurice Jareho. Příběh přechází z romantiky jednotlivců, přes neutěšené obrazy jedné malé vesnice a jejich obyvatel, až k politickým a dějinným událostem velkého světa (irské povstání proti Britům, na pozadí odehrávající se první světová válka). Pro někoho může být hodně rozvleklý děj a přecházení mezi politikou a vztahy na překážku. Mně se to ale líbilo. Když jsem se dokázal na tempo vyprávění pod taktovkou Davida Leana naladit a postavy se mi i přes jejich nedostatky staly sympatické, byl jsem odměněn silným příběhem prostých lidí, se kterými občas vláčí právě velký svět, aniž by s tím mohli oni sami něco dělat. David Lean použil mnoho dobrých a osvědčených ingrediencí (nádherné exteriéry drsné irské krajiny, vysoké útesy, divoké moře, někdy stejně divoké obyvatelé, podlehnutí davové psychóze, romantiku, trápení, irské revolucionáře, odboj, perfektně zahraného katolického kněze - Trevor Howard!) a především z toho dokázal stvořit kompletně fungující snímek, za který rád dám čtyři velké hvězdy. ()

aquiver

Mimořádný, hluboký a osobní snímek, skvostná kamera, výsostně poctivá forma, pro níž David Lean definitivně patří mezi největší režiséry všech dob. Úžasné 3 hodiny, a zkrátit to o 20 minut, neměl bych snad co vytknout. K obsahu tu napsal dost můj oblíbený uživatel Pohrobek. 90 % ()

Alf

jednoduchý příběh, klasicky a přesto výjimečně (dobře) vyprávěný, bez překotných střihů, vizuálně velmi působivý, aneb kdo umí, ten umí a kdo neumí ? ten experimentuje... ()

stanyslaw

Těžké rozhodování, děj lehounce předvídatelný, postavy jednoduché, davové scény nezvládnuté. Ale ta kamera, moře, písek, mraky, duny, útesy, vlny, Sarah, opravdu z paměti nevyšumí, nakonec 4*. ()

anemoon

David Lean byl vborný režisér a točil skvělé filmy. Lean byl znám tím, že dokázal vykreslit jednotlivé postavy a taky měl velmi dobrou ruku na herce při obsazování rolí. Po Brief Encounter, což považuju za zcela zásadní "romantické" drama, jsem objevila další skvost Ryan's Daughter a padla mi brada. Uchvacující záběry irského pobřeží, silný námět a skvělí herci - co víc si přát. Atmosférou mi to řipomínalo Calvary (2014). Upozornění: Délka filmu 3 hodiny. Nevhodné pro milovníky rychlých akcí. ()