Reklama

Reklama

Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

(více)

Recenze (207)

nunka 

všechny recenze uživatele

Životné peripetie malého hajzlíka, ktorému sa lepí smola na päty v podaní W.A. je neprekonateľnou a vrcholne originálnou záležitosťou - pričom šlo o jeho druhý réžijný pokus. Táto šibnutá komédia má svoje grády, je až geniálne vtipná a milá. Spolu s Bananas a Sleeper jedno z najuletenejších Woodyoviek. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Jakkoliv jsem Woodyho fanoušek (a že jsem nebyl vždy, a propracování se trvalo dlouho), zdaleka nikoliv všechny jeho projekty hodnotím jako výborné. Po pravdě, některé jeho filmy jsou hodně mizerné (viz. moje hodnocení). Jeho první sólový počin ale známku výbornou zaslouží, vtipná nadsázka na ntou, Woody si dělá srandu ze všeho a ačkoliv se možná nebudete válet smíchy (záleží na míře citlivosti toho kterého diváka), smát se dá pořád. Janet Margolin opět pěkná, pěkná, pěkná. ()

Reklama

FlyBoy 

všechny recenze uživatele

Allen za mlada a jeho bláznivé ustanovenie svojho signifikantného trademarku, "neurotického humoru" na ktorý proste nedám dopustiť. Síce to nemá žiadny presah a je to v podstate len sled, gagmi naprataných skečov, ale tie skeče sú sami o sebe tak zábavné a vypointované, že človeka ta nesúdržnosť ani netankuje. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

V tomhle filmu se Woody Allen utrhl z řetězu moc. Vsadil na ten nejbláznivější humor, jaký si člověk dovede představit. Hranice mezi trapností a vtipností tedy byla nesmírně tenká. Jednou vtípek zafungoval a třikrát poté ne. Občasný pseudodokumentární styl byl zajímavý a celkem se mi zamlouval. Postava nenapravitelného zločince Virgila pro mě byla před zhlédnutím dokonale lákavá. Vynikající scénka střídala tu horší. Přišlo mi, jako by se tímto filmem režisér hledal. Zřejmě se i našel, neboť později stvořil celou řadu precizních snímků. Dokonce našel tu správnou vyváženost mezi bláznivostí a inteligencí ve svém humoru a natrhl tak divákům nejednu bránici. Něco mi v tomto snímku celou dobu hrozně vadilo. Woody umí lépe. Lepší dva kousky. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka mat.ilda. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Woody Allen je slavný a neuvěřitelně plodný autor a proto je více než divné že se mi jeho tvorba tak dlouho vyhýbala, to se změnilo až dnes když jsem náhodou v televizi narazil na tuto jeho "skoroprvotinu". Bohužel naše první setkání nebylo příliš příjemné. Na první pohled vypadá tahle komediálně-životopisná fraška docela zábavně, ale i přes originální a zajímavý způsob vyprávění selhává Allen na tom nejdůležitějším a to jsou gagy. Téměř polovina z nich je ještě celkem slušná, divak se když už ne přímo popadá za břicho alespoň lehce usmívá a baví se, ale většina vtipů je nudná a nebo dokonce dementní a otravná. Nápady ve filmu rozhodně nechybí, ale vystříhání několika scén a zrychlení vyprávění by mu rozhodně prospělo. 6/10 ()

Galerie (40)

Zajímavosti (13)

  • Na filmu pracoval jako střihač Ralph Rosenblum, který podle své knihy natočený materiál důkladně zkrátil a dodal rytmus ve střídání "dokumentárních" a hraných pasáží. (Oktavianus)
  • Allen se rozhodl pro režírování sebe sama po natáčení filmu Casino Royale (1967), které mu přišlo dost chaotické. (don corleone)
  • Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)

Reklama

Reklama