Je to len ďalší obyčajný zimný deň v Cincinnati. Knihovník Stuart Goodson (Emilio Estevez) prichádza do práce. Knižnica je otvorená pre všetkých. A vzdeláva sa v nej aj veľká skupina bezdomovcov, ktorí majú aspoň na chvíľu teplé miesto. Mrazy však klesnú až pod -15°C a ubytovne pre bezdomovcov sú plné. Nikto nechce vonku zmrznúť na smrť, tak sa rozhodnú bezdomovci urobiť pokojnú demonštráciu. Tento večer knižnicu neopustia, ale chcú ju využiť ako prístrešok. Do médií sa však dostane informácia, že sa tam odohráva rukojemnícka dráma. (silentname)

Zagros

Sám jsem knihovník, a proto jsem se na film z prostředí knihovny velmi těšil. Zvlášť když pojednává o vcelku aktuálním problému bezdomovectví vs knihovny. Lépe řečeno, kam až mohou knihovny zajít ve své vstřícnosti k bezdomovcům s ohledem na to, aby ti pak nenarušovali prostor „běžných“ uživatelů. Přístup amerických knihoven je jiný než těch našich, jsou více vstřícné a často fungují jako charity. Bezdomovec se tam umyje, ohřeje a stráví tam celý den. U nás jsme obezřetnější a prostor knihovny více bráníme. Bezdomovci totiž nejsou jen naši vysmátí kamarádi, kteří jsou vlastně skrytí intelektuálové a vnitřně charakterní bytosti (jak se nám film snaží lehce podsouvat, což je snad jeho jediná slabina). Film také nepřenáší čichové vjemy a věřte mi, že jednat s úsměvem s člověkem, který páchne už deset metrů od vás je obtížné. Zkuste mu nabídnout své služby, usadit jej vedle sebe a poté s ním být celý den. Osobní zkušenost je navíc ta, že se ani neptají, klidně vlezou do soukromých prostor, seberou, co se dá sebrat, rozvalí se kdekoli a podnapilí se často velmi hlasitě začnou vybavovat. Bohužel jde bezdomovectví často ruku v ruce s alkoholem a o tom ve filmu moc zmínek nebylo. Ale zpět k filmu, pro mě obsah tentokrát překonal formu, ta je ale naštěstí taky velmi dobrá. Jednotlivé složky filmu jsou skvělé a film funguje jako celek. Obsahuje všechny klasické prvky mainstreamové produkce, což je tentokrát k dobru věci. Je díky tomu přístupný všem. Příběh sází na osvědčené postupy, je osazen sympatickými postavami i protivným záporákem v podobě ambiciózního politika, svižně ubíhá, dokáže pobavit i lehce a nevtíravě poučit. Velmi slušné subjektivní čtyři hvězdy… ()

Aljak

Film má naozaj pekné a morálne posolstvo, ktoré by malo zahriať pri srdiečku snáď každého. Keby nemám také negatívne skúsenosti s bezdomovcami a asociálmi, tak by som to zrejme vnímal obdobne priaznivo a srdcervúco. Z pohľadu Stuarta to bola určite veľká dilema, ako pristúpiť k tejto "rukojemníckej" dráme, ale napokon zvíťazila spolupatričnosť. Avšak treba povedať jednu dôležitú vec - zatiaľ čo Stuart sa dokázal pozviechať a vedie normálny život, tak jeho "parťáci" z ulice asi až takú snahu nemali. Áno, je mi ich ľúto, aj každého človeka bez domova, najviac tých, ktorí sa tam neocitli vlastnou vinou. Ale bohužiaľ, väčšinou sú to asociáli, ktorí beztrestne znepríjemňujú život ostatným ľuďom... Každopádne, film to bol pekný, aj tá myšlienka (akurát, v rozpore s mojimi zlými skúsenosťami). 3* ()

Kaluž

Tohle na mě vyskočilo, když jsem se dozvěděl o předčasném skonu mého oblíbeného Michaela Kennetha Williamse a já si jej chtěl připomenout v něčem čerstvějším. Zde si střihnul menší roličku muže z okraje společnosti, který se účastní obsazení veřejné knihovny, když zrovna venku mrzne tak, že by bezdomovce ven nevyhnal. A je to fajn podívaná. V těch nenápadných rolích mi Williams bude chybět. ()

Martin741

Najstarsi zo Sheenovcov je Emilio Estevez, herec, reziser, producent atd atd - s kamerou sa sice nenarodil, dostal ju ako tusim 8 rocny aby mohol tocit amaterske filmy. To je dobre, U rodiny Sheen to mam jasne - stary pan je decentny herec a slusny herec, Emilio Estevez je najstarsi a vobec mi nevadi, asi bude zo Sheenovcov /po rodicoch samozrejme/ aj najviac pri rozume. Ono tazko je vobec fandit ludom ako je Carlos Estevez, po nasom Charlie Sheen - ked ozraty /jo, najebal sa ako svina diva/ si nabrusil sekeru a so sekerou v ruke nahanal po byte svoju zensku stym, ze ju zabije. je ho starsi surodenec Emilio je evidentne viac pri rozume, a hlavne slusny reziser, kde za najlepsi jeho film povazujem Bobby z 2006 roku. Najstarsi pan Sheen M. sa kamaratil s istym uz zosnulym Burtom Reynoldsom, to tu ale nepatri. Kazdopadne E. Estevez je tu len za rutinera, je pred i za kamerou, nechava bezdakov prespat vo verejnej kniznici. Slusny namet na film, namakane kulisy, vyborne exteriery, videl som aj Christiana Slatera /Jmeno Ruze, True Romance, King Cobra/ - a musim uznat, ze Slater nie je dobry herec, myslel som si dlho, ze vie hrat, ale nevie. Okrem Slatera som videl aj Gabrielle Union /Od Kolebky do hrobu 2003/. Koniec je trochu utnuty a vlecie sa. celkovo uz len lahsi nadpriemer, snad Emilio Estevez este nieco natoci, nema este ani 60 : 82 % ()

silentname

Emilio Estevez, skutočne si ma dostal. Príjemne si ma prekvapil týmto filmom, od ktorého som toho nejako moc nečakal, no veľa som dostal. A to som bol zvedavý len na Jenu Malone. Ale k nej sa dostanem o niečo neskôr. "The Public" hodnotím ako dobre napísanú drámu s vynikajúcou myšlienkou a nebránil by som sa veriť, že by to mohlo byť aj inšpirované skutočnosťou. Emilio Estevez v hlavnej role je podľa mňa veľmi sympatický a verím mu každé jedno slovo. Jena Malone sa konečne dostala do role, kde môže byť sympatickejšia. Pravda je, že ju obdivujem pre výkony, ktoré podala v iných filmoch, no som spokojný, že som konečne mohol vidieť jej sympatickú tvár. A jej mimika je vždy skvelá. Dáva svojim postavám život. A toto je príjemná rola, ktorá jej sadla. Téma filmu ma chytila. A dúfal som v trošku pozitívne zakončenie toho všetkého. Pričom najprv to pôsobí, že to tak aj dopadne. No film nejako reálne neskončí a chýba mi nejaké zakončenie, aby sme videli následky toho, čo sme práve videli. Ak to malo len rozvíriť debatu, tak okey, no chcelo to niečo trošku viac. Postavy sú dobré, príbeh je zaujímavý, je to príjemné na pozerania a má to dobrý odkaz. Myslím si, že ide o film, ktorý stojí za to vidieť. Len si myslím, že by ma emocionálne zasiahol viac, keby dostal trošku iné zakončenie. Ale Emilio, budem ťa asi sledovať ďalej. Tento film bol super. Hodnotenie: A ()

• Natáčelo se v Cincinnati (Ohio, USA). (BMW12)