Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (353)

Snorlax odpad!

všechny recenze uživatele

Možná, kdybych byla zfetovaným vojákem potícím se ve vietnamském pralese, by mi Cronauerovo žvatlání přišlo i malinko vtipné. Možná, ale silně o tom pochybuju. Troškův humor v kontextu tohoto díla získává nový, téměř intelektuální rozměr. Obávám se, že snažit se hledat smysl Adrianova žvanění v usvědčení války ve Vietnamu z nesmyslnosti, by bylo přeceněním Markowitzových schopností. Tak strašně jsem se nudila a nechápavě kroutila hlavou při oplzlém blábolení hlavní postavy, že nedokážu docenit ani netradičně pojatý pohled na válku. Ponechám Cronauera, aby si pohrával se svými varlátky, u nichž zamrznul jeho pseudohumor, a urychleně na tuto zrůdnost zapomenu. ()

Bachy 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro Robina Williamse, ale občas by potřeboval facku za to, jaké role si vybírá. Ale zde naopak zasluhuje pořádnou pochvalu. Celý film je postavený na jeho hereckém umu a ten Williams prodává skvěle. Prostředí rádia mám hodně rád viz. Piráti na vlnách. Navíc stejně jako ve zmiňovaných Pirátech je volba muziky provedena na výbornou. Opět mám problém s místní omezenou 5ti hvězdičkovou stupnicí. Ubrat 1-2 nudnější scény a je vyhráno. Varování: Nekoukejte na dabovanou verzi: Williams je nepřeložitelný a i v angličtině jsem se díky neznalosti zmiňovaných osobností dost ztrácel. ()

Reklama

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Američané na Vietnam naházeli spoustu špíny. Okupovali ho, a pak si stěžovali na to, že mají z toho celonárodní trauma. Kdo je tam zval? Až agresoři, tak to často vypadá, že Vietnamci nejsou oběti, ale jejich nepřátelé...Aby to nebyla lidská společnost - když už měli američani Vietnam skoro zlomený, tak prezident vyhlásí konecválky, už má vláda zájmy jiné...***A tenhle film? Trapný R. Williams, nechutný F. Whitaker atd.***(19.10.2010) ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Doooobré ráno, Česko! Dnes tu máme film, který pohlíží na konflikt ve Vietnamu trochu jinak než je obvyklé. Pokud byste čekali pořádnou akční masáž, ve které Williams drtí na molekuly nekonečné řady zlotřilých asiatů, tak byste čekali marně po celé dvě hodiny. Tenhle film je o rozhlase s přesahem, satirou i vtipem. Tedy o věcech, o kterých si my tady v mizerných rádiích naší české kotliny, můžeme nechat leda tak sladce zdát. Takže dobrou, a to nejen Čechy, ale i Moravo a Slezsko! ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro válečnou srandu a proto mne velmi baví snímek, ve kterém přestalo rádio svědomitě plnit úlohu nudného informačního kanálu ve chvíli, když za mikrofon usedl vojín Cronauer a poprvé se z reproduktorů ozvalo „Dooobrééé ráááno, Vietnameee". Následná hromada trefných sarkastických poznámek, muzika nutící tělo pohupovat se do rytmu i tradiční souboj s ochránci morálky rovněž nutí mé filmové buňky spokojeně pomlaskávat nad servírovanou potravou, ale k plnému počtu hvězd schází mé nepochopení vtipnosti některých částí moderátorových výstupů. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)
  • Vojáci, které Adrian (Robin Williams) baví, když společně uváznou v dopravní zácpě, jsou příslušníky proslavené 1. divize americké pěchoty. (Mr.Hudson)
  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno