Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (351)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Dnešní ráno jsem dobré neměl. Dozvěděl jsem se, že zemřel Robin Williams. Ačkoliv jsem tenhle film viděl už před časem, nevím proč sáhl jsem právě po něm. Chtěl jsem si něčím Robina připomenout, něčím uctít jeho památku. Měl jsem ho rád. Ne vždy mi vše sedlo, ale to platí u mých ostatních oblíbených herců také... Tenhle film bude pro leckoho hůře stravitelný. Je to tiž o specifickém humoru, ke kterému musíte něco vědět o tradici amerických rozhlasových relací, způsobu jejich prezentace některými aktéry i přímo o dobových osobnostech, které Williams paroduje a nebo ironizuje. V neposlední řadě humor zneprůhledňuje i časký dabing v čele s Michalem Pavlatou. Já ho mám rád, ale u dabované verze filmu mi to celé nějak nesedlo (osobně preferuji Viktora Preisse nebo Jiřího Pragera)... Válečným bych snímek rozhodně nenazýval, je to prostě drama odehrávající se během války ve Vietnamu. Paradoxně však hlavně díky záběrům na projíždějící kolony amerických náklaďáků s pěchotou, PT boaty hlídkující na řece či na sestavy prolétajících Hueyů nad opevněnými rozbahněnými bázemi v džungli nabídly tak silné aroma války ve Vietnamu, o kterém by se mohlo snít nejednomu regulérně válečnému filmu. Odpočívej v pokoji Robine Williamsi ! A děkuju za tu kupu krásných postav, které jsi ztvárnil... * * * * ()

HAL 

všechny recenze uživatele

V podstatě celá Vietnamská válka v kostce - naivní americký prosťáček přijde do Vietnamu, chvíli dost dobře baví sebe i všechny kolem, pak narazí na realitu, a rychle se spokojeně vrátí domů, zanechávaje za sebou něco málo mrtvých a menší kulturní obohacení místních domorodců (= umění nadávat a baseball). Přijít sedmnáct let po MASHi a rok po Četě s něčím takto relativně plytkým, tím Levinson s Williamsem prostě nemohli moc ohromit už tehdy, a zábavnější než sledovat celý film, by bylo jen poslouchat Williamsovy rádiové výstupy. To jediné jsou tu totiž opravdu vtipné. 6/10 ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Tady je krásně ukázáno, jak moc byl Robin Williams skvělým hercem a komikem. Je vtipný, je odzbrojující, ale to všechno v poměrně dramatickém filmu. Je to film o válce, ale hlavně je to film o lidech a o tom, jak se chovají. Jako kdyby byl Robin Williams a pár lidí kolem něj, skutečně normálními v době a místě, kde jim to příliš nepřálo. Přesto se pokusili o změnu. A ono to vyšlo. ()

jerry12 

všechny recenze uživatele

90%. Narativně nevýrazný snímek, jehož neuvěřitelná síla tkví v projevu hlavního hrdiny, v jeho schopnosti působit na svoje okolí, pozitivně měnit a ovlivňovat lidi, události a tím tvořit ze světa lepší místo pro život. Po příběhové stránce nenabízí Good Morning Vietnam žádný velký zážitek, a vsadím se, že při snaze o jeho převyprávění kamarádovi by se po pár větách začal nudit, intenzivní emoce ve vás však bezpečně vyvolá geniální Robin Williams, ze kterého vždycky vyzařovala jakási magická duševní čistota a v tomto filmu to, vzhledem ke kontextu příběhu, platí dvojnásob. Williams v nejlepších letech a životní formě tu předvádí koncert, kde ostatní herci i příběh samotný jsou tak trochu předkapelou, jež plní určitou úlohu, ale bez hlavní kapely by postrádala význam. Ne snad, že by příběh nebyl zábavný a nepřinášel žádnou katarzi, ale táhne to právě Williams a charakter postavy (kde musel výrazně zapracovat i Markowitz), která na vlně nepříjemných až tragických událostí přináší uvolnění a špetku svobody do duší nasazených vojáků; na frontě bych si asi nedokázal představit lepší "povyražení". Navíc je z filmu i navzdory žánrového zařazení cítit silné asijské genius loci, což z něj dělá jistý kulturní paskvil a utvrzuje tu atmosféru společensko-ideologické války, i více a významněji, než té partyzánské. Good Morning Vietnam je přímočarý, staromódně humorný, narativně ucelený snímek, který těží především z kvalit hlavní postavy a herce, ale ani příběhem a zpracováním nestrádá, náladu stabilně udržuje na pozitivní vlně a daří se mu válku převést v humor, což je možná vůbec jedno z nejsložitějších témat k audiovizuálnímu zpracování; Levinsonovi se to podařilo a nutno říct, že i s obsahem nutícím k zamyšlení (ač bez Williamse by se to jen těžko podařilo). Zvlášť speciální morální sebereflexi přináší patrně nejsilnější scéna z celého filmu - bombardování a výpady amerických vojáků s What a Wonderful World od Louise Armstronga na pozadí - to přesně geniálně odhaluje charakter hlavní postavy, jejíž náhled na válku, jíž je sám součástí, je dobově (a pro mnohé nepochopitelně) velmi vyzrálý a odvážný. Kéž by Robin Williams mohl mít před sebou ještě desítky skvělých rolí, ale i tak jsem přesvědčen, že překonat sama sebe z Good Morning Vietnam by dokázal už jen velmi těžko. Film se silnými ambicemi stát se pro mnohé oblíbeným a srdečním, především pro jeho vnitřní čistotu a pozitivní ladění. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Spolu s Vrtěti psem a Mladým Sherlockem Holmesem nejlepší film Barry Levinsona. Už je to dlouho, co byl naposled v televizi, přesto si ještě pamatuju skvělý mix nepřetržitých hlášek Robina Williamse a občasných připomenutí, že válka zas taková sranda není. "Víte, jakej je rozdíl mezi armádou a skautama? Skauti nemaj těžký dělostřelectvo." ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)
  • Hned v úvodu filmu kdy Adrian (Robin Williams) přiletí a setkává se s kolegou (Forest Whitaker), nasedají do auta a odjíždějí. Po pár vteřinách projíždí velkou křižovatku na které jsou v jedné chvíli vidět dvě projíždějící škody 1000MB (vlevo bledě modrá vpravo bílá). (Dzarule)
  • Dobé ráno, Vietnam je prvou komédiou o vojne vo Vietname a jedným z prvých filmov, ktoré Vietnamcov vykreslili ako skutočných ľudí. (Saraswati)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama