Mistr filmové parodie Jim Abrahams si vzal tentokrát na mušku slavné mafiánské filmy počínaje Coppolovým Kmotrem a konče Scorseseho Casinem. A tak můžeme znovu sledovat pohnuté osudy přední mafiánské rodiny, která se z chudých sicilských přistěhovalců vypracovala na nejvýkonnější zločineckou organizaci ve Spojených státech. Tentokrát se ale navíc pořádně zasmějeme, protože v mafiánských filmech je materiálu k parodování víc než dost. (oficiální text distributora)

Slarque

Další z mnoha parodií, které mě naprosto zklamaly. Když jsem pod úvodními titulky viděl to báječně absurdní zacházení s penězi z kasina, čekal jsem, že se budu dobře bavit. Žádná takhle vtipná scénu už ale nepřišla, Lloyd Bridges mi ve své poslední roli bohužel připomínal Leslieho Nielsena a ani většina odkazů na (nejen) mafiánskou klasiku mi nepřišla nijak nápaditá. ()

Bauer

Konečně taky nějaká parodie na Kmotra, Mafiány a Casino. Doposud jsem viděl parodie jen na kasovní trháky. Samí X-meni, Spider- mani a další akční pecky, ale tohle není zaměřeno na akční filmy a to je důvod, proč je to dobré. Ano, je to sice blbost, jenže některé scény a hlášky ( "Jak se vlastně jmenuješ?" "Vincenzo Armani Větrovka Cortíno") mně vážně pobavili a dokonce jsem se párkrát zasmál nahlas.Příběh je sice takový.... Moment! Má ono to vůbec nějaký příběh? Asi ne!!! Spíš jde jen o skloubení pár gangsterských filmů dohromady a to je celé. Jenže, parodie se točí, aby pobavili. Mně to pobavilo, takže účel je splněn, ale na to, že to šlo 80 minut, tak mi to připadalo delší. Tvůrci vyplítvali veškere vtipné scény v prvních 40 minutách a ke konci už se moc vtipné scény nevyskytovaly. Maffiósso je ale určitě lepší parodie, než třeba takové Scary Movie 4. Pořád se ale nemůžu zbavit pocitu, že stačilo to vidět jen jednou a možná si to připomenout za pár let znovu! ()

B!shop

I kdyz to nedosahuje kvalit jinejch komedii Jima Abrahamse, porad to je nadprumer a navic me nenapada jina parodie na mafianske filmy. Sice jsem se nijak zvlast nenasmal (i kdyz vtipu tu je dost a nekolik jich je fakt dobrejch), ale sledovat ty sceny a vybavovat si, jak vypadaj v originale, je parada. V podstate cim vic mate nakoukano mafianskejch filmu, tim vic se budete bavit. Taky by me zajimalo, jak by si poradil Lloyd Bridges s vaznou roli mafiana, protoze na nej docela vypadal. Nebral bych to jako cistou parodii, ale spis jako takovou poctu mafianskym filmum a pokud nebudete cekat, ze se budete od zacatku do konce popadat za bricho, budete se dobre bavit. ()

Colonist

Tento film mi dlouhou dobu zůstával tak nějak skryt, ačkoliv je dílem Jima Abrahamse, člena legendárního tria Z-A-Z a režiséra mých oblíbených Žhavých výstřelů. Tak trochu jsem se ho bál, neboť od Bláznivé střely 3 (1994) dle mého názoru nebyla natočena (až na výjimku Utopenec na útěku) žádná pořádná a povedená parodie (ani Scary Movie!), která by se vyrovnala těm geniálním z 80. a začátku 90. let. Toto dílko je sice o třídu slabší než oba díly Žhavých výstřelů, chvílemi dokonce upadá to trapností, nechutností a zbytečných vulgarit, naštěstí je tu i mnoho povedených vtipů a hlášek, které mají typický rukopis starého dobrého Abrahamse. Lloyd Bridges tu sice není tak dobrý, jako býval, ale i tak byl příjemným osvěžením filmu. Ačkoliv mafiánské filmy moc neznám, došlo mi, co je parodie a jak to asi tak mohlo být v originální předloze, takže detailní znalost parodované látky není tak úplně důležitá (ačkoliv s ní si to člověk asi vychutná více). Škoda že parodií na jiné než mafiánské filmy je tu poměrně málo, ale třeba parodie na Forresta Gumpa nebo Ztracený svět: Jurský park mě dostaly (a až jednou projedu Kmotra, jistě budu mluvit jinak). Tak jako tak, mile mě tento film překvapil. Co se týká těch novějších parodií, rozhodně je to povedené dílo. Kdyby se možná režisér držel svého starého stylu stoprocentně, vymazal křečovitosti, trapnosti, vulgarity a fekální humor (kterého tam zase ale díky bohu není mnoho), mohla se z toho stát další Abrahamsova klasika...Slabší 4 hvězdičky. ()

Z0oMb3E

Veľmy vydarená paródia na gangsterky. Neskutočne som sa bavil, veľa vydarených fórov a veľmi dobré zhovadenie filmových klasík. Presne takto sa majú točiť paródie. Toto je zatiaľ jediná paródia ktorú hodnotím takto vysoko DôVOD: film bez fekálnych fórov (jeden-útek v zadku osla), vydarené vtipy, slušný scenár... Odporúčam a garantujem príjemnú zábavu. ()

• Natáčení filmu probíhalo od 22. září do 10. prosince 1997. (GASTON73)
  • Představitel Vincenza Lloyd Bridges zemřel jen pár týdnů po skončení natáčení, film je věnován jeho památce. (korbitch22)
  • Hned na začátku chlapec přeletí přes řidítka a narazí do podobizny Benita Mussoliniho. Film se odehrává roku 1901, kdy byl Mussollini teprve čerstvě vystudovaný učitel před odjezdem do Švýcarska. Navíc se podobizny Mussoliniho začaly v Itálii vyvěšovat až od roku 1919. (ypres.bass)