Poněkud výjimečné místo ve filmové tvorbě amerického spisovatele, herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena zaujímá snímek Zelig. Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleonství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí. Již v řadě předchozích titulů Woody Allen prokázal širokou mnohotvárnost a plasticitu své představivosti a tvůrčí fantazie, tentokrát příběh smyšlené postavy vytváří s jakýmsi důrazem na věcnost a historickou objektivitu. Tomuto záměru přitom působivě napomáhají fiktivní archivní záběry a výpovědi těch, kteří se se Zeligem někdy setkali: psychiatrů, filozofů, celebrit té doby (takže jej vidíme se skutečnými americkými prezidenty Coolidgem a Hooverem či slavným dramatikem Eugenem O´Neilem). Film ale nabízí více, než pouhé zachycení ojedinělého a senzaci slibujícího jevu, dotýká se ošidnosti popularity a někdy také nepříliš pozitivní role sdělovacích prostředků v osudu jedince. (oficiální text distributora)

GodComplex

Prestoze se Zelig nedokazal vymanit ze sparu typicke Woodyho nudy, rozhodne ocenuji snahu o neco originalniho, coz je pro Woodyho jev vskutku nevidany. Ve vysledku je to zrucne natoceny, spravne oldschoolove vypadajici i znejici dokument o zajimave fiktivni osobe lidskeho chameleona v podani samotneho Woodyho. 5/10 ()

Pierre

Můj první film v roce 2019 a můj první film Woodyho Allena. Velmi promakané, vtipné a věrohodné. Takhle by mohl vypadat i opravdový dokument, klobouk dolů.. Všechny detaily se nedají při prvním zhlédnutí ani postřehnout. Stopáž je rozumná, takže forma nestihne nudit a je zajímavá po celou dobu. ()

gogos

sama fikce.... fiktivni dokument o fiktivnim cloveku.... proste silene psycho u ktereho jsem se obcas zasmal.... je to takovy prumerny film, jehoz napad proste musim ocenit 4* ()

topi

Mystifikace, natočená formou dokumentu o osobě, která se za každou cenu chce zařadit do společnosti a tak se proměňuje v různé postavy a profese, že jeho úchylku psychiatři nazvou chameleónstvím. Škoda, že jsme se nedozvěděli vtip o Polácích, který chtěl Hitler ve svém projevu říct a jehož proslov Zelig pokazil, načež ho potom nacisté pronásledovali dokonce i ve vzduchu! Fikce hodná Petra Zelenky! ()

rockyt

Dokument o člověku chameleonovi,který hledá svojí vlastní pravou osobnost.Je to zajímavý nápad,ale jako film u mě moc nezapůsobil.Do půlky jsem se bavil,ale pak mě postupně přestal Zelig zajímat a dál už nebylo co sledovat.Jeho následná proměna proměna v lidmi opovrhovaného proutníka,vandala a další se dala očekávat. ()

swed

Absence vtipných momentů je vynahrazena originální formou a autentickým vzhledem filmu. Takhle zajímavý experiment by si jistě zasloužil mnohem více zapamatování hodných okamžiků. S odřenýma ušima dávám 7/10 ()

K.B.L.

Tento film nevím, kam mám zařadit. Celkově opravdu hodně oceňuji myšlenku filmu. Ta mě pobavila a přinutila k zamyšlení (což je věc, kterou mám na filmech nejraději). Myslím, že každý z nás se občas jako Zelig zachoval (psychicky mám na mysli). Nicméně celkově dávám spíš nižší hodnocení, protože jsem se u filmu chvílemi trochu nudila a divácky pro mě zas až tak zajímavý nebyl. ()

Aleee89

Woody prostě točí filmy, které se nedají nikam zařadit, snad jen do škatulky Woody Allen, čímž je ale řečeno vše. Tenhle film mě zaujal, protože je to něco ojedinělého, co jsem ještě v žádném filmu neviděla. Tak dokonale vytvořil postavu Zeliga, kterou nechal prohánět po plátně se skutečnými osobnostmi, zaobalil to rozhovory, které působí skutečně, navíc filmu dodal patinu starých časů, že tomu prostě najednou začnete věřit. Sice mě to dostalo formou filmu, ale nedosahuje to kvality jeho jiných děl, které mám moc ráda a stojí v mém žebříčku nejvýše. ()

Fanucci

Po Annie Hall a Manhattanu nejlepší Allenova komedie. Vtipná, chytrá a s geniálním až cimrmanovským námětem. Bravo pane Allena! ()

fmash

Zelig je nejstrašidelnější Allenův film. Zbabělost je malá smrt a plíživé nutkání asimilovat se při každé příležitosti je něco, při čem se nechcete načapat. Ale občas se vám to stejně povede. Woody Allen má zjevně schopnost poučovat i když vypráví absurdní vtipy, což jsem mu v Zeligovi docela (a rád) zbaštil. ()

d-fens

Občan Kane á la Woody Allen... v oboch filmoch sa jedná o snahu zrekonštruovať život na začiatku úplne neznámych ľudí z rôznych útržkovitých informácií, artefaktov, spomienok blízkych, zistiť vlastnosti týchto ľudí, príčiny konania, motivácie, životné zmeny, traumy, radosti, všetko to čo ich formovalo + film Zelig je aj sarkastickou "ódou" na konformizmus, stádovitosť, prispôsobivosť človeka, no zároveň paradoxne ukazuje, ako tieto, vo všeobecnosti negatívne vnímané vlastnosti, umožňujú človeku prežiť v našom pokryteckom svete plnom oportunistov.... avšak, v žiadnom prípade sa nedá povedať, že by Allen vyzdvihoval "chameleónske" vlastnosti človeka.... skôr vytvoril zaujímavý mix vnútorného boja každého človeka medzi snahou začleniť sa a byť uznávaný okolím, a snahou vyniknúť, byť individualitou, prejaviť svoje skutočné ja.... a na záver pochvala všetkým tvorcom za dokonalý "film z 20-tych rokov", ktorý sa akoby oneskorene natočil až v roku 1983 :) tá mystifikácia bola dokonalá :) ()

honajz2

Asi je chyba ve mě, fakt nevím, ale mě ten tolik opěvovaný Woody Allen prostě míjí. Hodně se mi líbí ten nápad (a i to, že je to pseudo-dokument), pak tam bylo pár úsměvných scén a občas to působí příjemně, ale ani tak v tom nevidím nic úžasného. Navíc pořád nechápu, proč se o Allenově humoru píše jako o inteligentním - on je jenom šašek a na tom všem staví svůj humor (který mě osobně ve většině případů přijde strašně suchý) a aby nikdo nic nenamítal, občas (bez kontextu) přijde hláška s přesahem. Toť vše. Hele, já nejsem žádný zapálený fanda Cimrmanů a z jejich her jsem viděl tak 2, možná 3, ale u všech mi ten humor přišel chytřejší, než u Woodyho Allena. Od něj se mi vlastně líbila jenom Půlnoc v Paříži a ani to není film, který bych si zamiloval. Co se Zeliga týče, špatné to není, podívat se na to dá a i přes utahanost se na to dívá dobře, ale v mých očích to prostě je průměr. Nic, co by si zde zasloužilo výt v červených číslech a s 81%. Ale jak jsem psal na začátku, třeba je to moje chyba, třeba nemám smysl pro humor a nedokážu ten geniální Allenův humor ocenit... Slabé 3* ()

kagemush

--- ,,Víte, já jsem taky lékař. Třeba teď ve městě mám seminář o masturbaci." ,,Rozumím. Maturbace a vina?" ,,Ne ,ne, tohle je kurs pro pokročilé. Ale teď už musím opravdu jít. Jestli tam nepřijdu včas,mohli by začít beze mne." ------ Až tady jednou Woody nebude,bude to tu o dost smutnější. ()

Martin741

Woody Allen a jeho Bravurny film! Tak ako Milos Forman ma svoj One flwe over the Cuckoo´s Nest, Orson Welles ma Citizen Kane, Alfred Hitchcock ma Vertigo, tak pan Allen ma tento nezamenitelny kult. Nadhera, film je este naschval ciernobiely, aby sa mu dodal punc autenticna. 100 % ()

ad

Příjemně pohádkoidní Zelig působí jako Allenova povídka opatřená obrázky, je to ale velmi povedený pseudodokument a navíc i opravdu vtipný - Zelig: "Nikdy předtím jsem letadlem neletěl, tady vidíte, co vše se dá dokázat, když jste psychotik." - "Chameleon Zelig - tento žid, schopný se proměnit v černocha a indiána byl pro Kukluxklan trojí hrozbou..." - a navíc nenechal Hitlera říct vtip o Polácích :) ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2020. Zelig je uštěpačnou satirickou poznámkou nihilismem rozesmátého amerického klauna. Technická stránka pseudodokumentární formy hrdě obstojí i v porovnání s moderním technologickým pokrokem, a v autentičnosti jej navíc dalece předčí, kameraman Gordon Willis neopomněl ani na technické škrábance doby. K dokonalé atmosféře místa času přispěl taktéž hudební skladatel Dick Hyman s několika rozvernými popěvky na téma ze života lidského chameleona. Konec dvacátých a celá třicátá léta přítomnosti Spokojených států amerických v popkultuře s dárky i zářivým oslavováním světa celebrit. Klaun sebeironicky vychází z vlastního židovství a homofobních podnětů zakrývaného zákoutí oné temnější stránky lidské podstaty. Dobírá si psychoanalýzu i nezdravé refýže konzumní demokratické společnosti. Sláva je pomíjivá, jednou je stejným davem uctíván, aby ho vzápětí lynčoval a znovu usazoval na reflektory osvícený trůn. jízlivě ukazuje na principy denního pobavení, kde bezzásadová schopnost se přizpůsobit jest nutností veřejností akceptovatelného úspěchu. Nakonec nejde o ideje, nebo přesvědčení, ale o dokonalé splynutí s většinovým názorem společnosti, která je proměnlivá a nestálá i podle potřeby a nálad trhu Klaunovou zbraní k satirickému hromadnému ničení je Leonard Zelig (pozoruhodný Woody Allen), muž, toužící pod tlakem vlastních životních zkušeností po oblibě a plnohodnotném společenském přijmutí. Hravost klauna je impozantně kreativní. Hlavní ženskou postavou je Dr. Eudora Nesbitt Fletcher (zajímavá Mia Farrow, a jako stará žena ve vzpomínkách Ellen Garrison), newyorská psychiatrička, ctižádostivá po stanovení diagnózy a nalezení účinného způsobu léčby. Freud v celé své kráse i ve vyústění. Z dalších rolí: bezcharakterní Leonardova sestra Ruth Zelig (Mary Louise Wilson), Ruthin pochybný milý a pouťový podnikatel Martin Geist (Sol Lomita), Ruthin španělský milenec a matador Martinez (Dimitri Vassilopoulos), Eudořin snoubenec Charles Koslow (Richard Litt), Eudořina sestra a také pilotka Meryl Fletcher (Stephanie Farrow, jako stará Elizabeth Rothschild), cynická máti sester Fletcherových (Jean Trowbridge), filmový herec v roli Leonarda Zeliga (Garrett M. Brown), filmová herečka v roli Dr. Fletcher (Marianne Tatum), či žalobce a tanečnice Lita Fox (Deborah Rush). Vyvolené dokumentární schéma je podpořeno komentáři amerických osobností doby vzniku filmu: spisovatelka a kritička společenských poměrů a vlády Spokojených států amerických Susan Sontag, literární kritik a historik Irving Howe, významný prozaik Saul Bellow, tanečnice i provozovatelka pařížského nočního klubu Bricktop, psychoanalytik Bruno Bettelheim a historik John Morton Blum. Duch doby je vyztužen stěry archívních záběrů nesmírného rozpětí všech možných osobností a celebrit amerických nebí z politiky, filmu, sportu a dalších. Formát řídí Patrick Horgan v komentovaném hlase a dokumentární podstaty. Film Zelig je ojedinělým filmovým počinem a dováděním tím nihilismem prolezlého klauna, který tak rozverně odhaluje tradiční fungování americké konzumní společnosti. Vynikající satirické dílo nezbednosti, vždyť jde o nutné přizpůsobení se většině! () (méně) (více)

dubinak

Tento snímek od Woodyho Allena mě s podivem příjemně překvapil, už jen z toho důvodu, že jsem vždycky byla toho názoru, že je to veřejností trochu přeceňovaný režisér a zrovna já jeho žánrům neholduji. Nicméně, Zelig mě dokonce několikrát rozesmál, což už je znakem toho, že se mi trefil do chuti. Se zdejší formou fiktivní autobiografie v podobě dokumentu a archivních rozhovorů jsem se doposud nikdy nesetkala. Několikrát jsem si při sledování Zeliga vzpomněla na Forresta Gumpa, kde jsme také mohli vidět záběry, jak se setkával se skutečnými slavnými osobnostmi. Woodymu tahle role sedla, jak kdyby na něj byla ušitá a v jeho postavě jsem si ho zamilovala. Také se mi líbilo, že zde byl přítomný vypravěč a měl častokrát i vtipné poznámky. Zkrátka to byla velice vtipná a milá, nenáročná jednohubka. Stopáž mi utekla jako voda a potěšilo i obsazení krásné Mii Farrow. ()

Wormboy

Spociatku dost tazkopadne, ale postupne film nabera spad, predovsetkym vdaka Woodyho dialogom s M. Farrow...zaverecna scena s Hitlerom je skvela !!! ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem