Martin Růžek

(pořad)
všechny plakáty

Hostem Marie Tomsové v oblíbeném pořadu byl v roce 1993 významný český herec Martin Růžek (*23. 9. 1918 – †18. 12. 1995). Martin Růžek, vlastním jménem Erhard Martin se narodil v Červeném Kostelci a svoji hereckou dráhu začínal v ochotnických souborech, poté přešel do divadla Rokoko a po uzavření divadel v roce 1944 pracoval v průmyslu. Po II. světové válce působil v Divadle na Vinohradech a od roku 1963 byl dlouholetým členem souboru Národního divadla a v letech 1969–1970 také ředitelem činohry. Diváci si Martina Růžka jistě vybaví z celé řady nezapomenutelných filmových a televizních rolí. Dnešní pořad nezapomene připomenout některé z nich, například snímky Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou nebo životopisný snímek Honoré de Balzac. Martin Růžek v milém rozhovoru zrekapituluje svoji hereckou dráhu, promluví o své lásce k herectví, významných divadelních rolích či o svém pedagogickém působení. (Česká televize)

Bart

V devadesátých letech vznikal pořad Album, kde moderátor, často televizní hlasatelka, zpovídal známou osobnost kultury, a kde celý rozhovor byl bohužel velmi stylizovaný a protkaný filmovými ukázkami. Jedním z takových byl i Martin Růžek. Obyčejný člověk, který byl milován národem, mluvil s neuvěřitelnou skromností a pokorou. Musím říct, že jsem ve stejné době viděl i epizodu s Jiřím Sovákem a nemohu se tak ubránit srovnání. Martin Růžek byl opravdovým umělcem a dokonce jedním z těch nejlepších. Stačí si poslechnout, jak oba herci vzpomínali na angažmá v Národním divadle. Zatímco Jiří Sovák v rámci scénáře sypal jednu vtipnou historku za druhou a produkce Československé televize jako jednu z důležitých ukázek pustila jednu z nejtrapnějších vystoupení v rámci Menšíkových Silvestrů (scénka napodobování ptáků), Martin Růžek se nemusel za svou filmografii stydět. Nemohu soudit do detailů, ale Martin Růžek odešel z Národního divadla podle jeho slov „včas“. A to z něho dělá mimo jiné velkého umělce, který věděl, kdy je ten správný čas. Dva roky po natočení pořadu nás opustil. ()

ostravak30

Martin Růžek je pro mě jeden z přehlížených herců u nás a přitom ztvárnil řadu legendárních rolí. Navíc na první pohled působí sympaticky, byť ro nevypadá, že by byl zrovna výřečný a oplýval vypravěčským uměním. Tvůrci ale udělali dobře, když změnili prostředí a jako oživení pro mě byla i Marie Tomsová oproti Jiřímu Datlovi Novotnému. Závěrem dodat, že Martin Růžek se jako host objevil naposledy právě zde. O dva roky později zemřel. A úplně poslední pořad zde vytvářel i Miloslav Ducháč, český skladatel a klavírista. ()