Zábava, zábava

• Polsko Zabawa, zabawa (více)
Polsko, 2018, 88 min (Alternativní 85 min)

Režie:

Kinga Dębska

Dorota Kolak, Agata Kulesza, Maria Dębska, Marcin Dorociński, Barbara Jonak, Mirosław Baka, Dorota Landowska, Przemysław Bluszcz, Mateusz Janicki (více)

Film přináší strhující příběhy tří žen různého věku, které jsou v různých fázích závislosti na alkoholu. Čtyřicetiletá Dorota je úspěšná prokurátorka, která pije podle svých slov proto, aby se nezbláznila. Chrání ji imunita, díky níž se snaží vyhnout odpovědnosti za přestupky, kterých se pod vlivem alkoholu dopustila. Další z hrdinek je uznávaná chiruržka Teresa, která už kvůli pití přišla o rodinu a zůstala jí jen práce v nemocnici, situace se však vymkne kontrole, když jednou přijde opilá do služby. Studentka Magda miluje bouřlivé večírky, a protože jí studium jde skvěle a má i dobrou práci, nikdo jí nic nevyčítá. Přijde však chvíle, kdy ztrácí půdu pod nohama a dojde k tragédii. (3Kino)

rivah

Ta tragédie v nedořečeném hesle je otěhotnění s neznámým v opilosti po tancovačce...Drsné, otevřené, konstatování stavu, kdy kdekdo nadmíru pije, ale nic víc. Dobří herci a suverénní zpracování.70%. ()

Rebeca

Polskou kinematografii mám v úctě - jména jako Kieślowski, Wajda, Pawlikowski ad. jsou zárukou  filmařské kvality a důkladného rozpitvání lidského (špatného i dobrého) rozměru. S režisérkou, jménem Kinga Debska jsem zatím neměla tu čest. "Zábava, zábava" podle textu distributora ve mně pochopitelně ihned evokoval vynikající a náročný snímek "U strážnýho anděla", který se ale týkal silnějšího pohlaví a tak zvědavost zavelila podívat se, jak si tvůrci poradili s problémem alkoholismu  u žen. Sledujeme tři ženy - nádherné, inteligentní, i úspěšné ale ...na pijácké stezce. Magda (nejmladší - stále se ještě hledá), Teresa (dáma kolem 60tky, úspěšná lékařka - nejpřesvědčivější herecký výkon paní Doroty Kolak), Dorota [prokurátorka, čili postavení v rámci trestního řízení s tzv. imunitou, trefně pojmenováno ve snímku, cit.: "Ona není obyčejný člověk". Reakce policajta - "Nevěděl jsem, že máme občany různých kategorií..."(! ano, máme !)... -  a Agata Kulesza je výborná vždycky]. A tak se jejich životy s flaškou zamotávají a komplikují, s evidentním kumulativním efektem a následkem ubližování. Více-méně (ale naštěstí, a ne pro všechny tři) předvídatelný scénář - bylo jasné, že jejich osudy se setkají v léčebně (ale ne současně a ne stejným způsobem), a to vzápětí po bodu (ne)únosti pro ně samotné, resp. pro jejich blízké okolí. Celkový dojem:  "těžká" podívaná (obohacena sugestivní i drásavou hudbou), ale dobrá práce→kvalitní výsledek. ()

Stillborn83

Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán. Parádna dráma od našich severných susedov o tom ako dokáže závislosť na alkohole poznačiť aj úspešných. Jednoducho silná téma, ktorú sa podarilo skvele spracovať prostredníctvom troch príbehov. A tá poľština (Ale s alkoholem má pani problém. Ale pani nevie, že to je dzwonek alarmowy? To je zwon, sirena). P.S.: Herecky vyčnievala najmä Dorota Kolak ako postava lekárky. ()

Homerking

V tomto filmu od Polských sousedů se nám představí tři ženy, studentka, oceňovaná lékařka a prokurátorka, všechny tři ženy mají problémy s alkoholem který jim úspěšně devastuje životy. Určitě musím pochválit hudbu a výborné herecké výkony. ()

Anianna

Přemýšlím, proč se film jmenuje Zábava, zábava. Je smutný. A alkoholová období hlavních hrdinek bych nazvala spíš tragédiemi. Poláci umějí vážná témata podat autenticky, problém obnaží na dřeň. A mají herce, kteří se to nebojí zahrát. Dorotu Kolak neznám, ve filmu přímo zářila. Agatu Kuleszu jsem už v pár snímcích viděla a oceňuji její proměnlivost. Dokáže zahrát cokoli, také sbírá jednu cenu za druhou. Na těchto dvou herečkách film stojí. Zábava, zábava je myslím z těch mála filmů, které se věnují tématu závislosti žen na alkoholu, jedním z nejlepších. ()

Amonasr

Atraktivně zpracované příběhy žen, které ničí démon alkoholu, s otevřeným koncem. Ovšem pouze v jednom případě ještě svítá jakási naděje. V reálném životě je však šance na šťastný konec ještě mnohem horší než jedna ku dvěma... Film by měl být mementem pro ty, kteří se k závislosti postupně propíjejí, protože alkohol je stejně záludná droga, jako jakákoliv jiná, i když společensky tolerovaná - zrovna tak v Polsku, jako u nás. ()

ostravak30

Tři ženy, tři alkoholičky. O to je to horší, že minimálně dvě rozhodují o životech lidí napřímo. Všechny tři nakonec mají problémy v práci, ale prokurátorka je přeci jen obalena v imunitě. To je přesně ten důvod, proč by imunity u takto postavených lidí měli být zrušeny. Alkohol je zábava, ale zlý pán. A právě ženy v postaveních by to měly chápat. Tím spíš, když na ně veřejnost pohlíží kritickým okem. Ne každý na to ale má. Rodina, práce, starosti... Sledujeme vlastně skvělý film, tři příběhy, vzájemně se neprolínající a nenavazující na sebe. Jenže dál...dál není nic. Takových by mohly být tisíce a pokaždé by přišly s něčím originálním. Důvod, proč začali pít, průběh, konec... ()

solisoli

Ožranská esej z prostredia vplyvnejších intelektuálov tak, ako to funguje, kde na to majú bezprostredné bezhraničné možnosti. Človek nevie či pri nakrúcaní nebol celý filmový štáb niekoľko krát poriadne naliaty a niekto možno po nakrúcaní, skončil na odvykačke, pretože väčšinou to pripadalo až príliš autentické. Nepochybne pôsobivý príbeh má svoju kvalitu o alkoholickej show netradičným príkladom u ženského pohlavia, určite svojím dejom zaujal. ()

pafka

CHlast slast na hubu mast. Ozrala drzka je zaklad. Ano, tim to zacina a tak, jak je to ve filmu, tak to muze skoncit. Demon alkohol ropzvraci lidske vztahy a svou vlastni odpovednost. Tady je to velmi pekne videt. Ovsem nemuzu se zbavit dojmu, ze se jedna temer o dokumentarni vypraveni. Emoce tam najdete vyjimecne, spis jen to tak nejak plyne a nakonec je konec. ()

Mainer

Jeden z nejlepších filmů, kterej jsem kdy viděl. Samozřejmě, že některý chyby jsou na něm vidět, ale jak hudba tak herecký výkony mě fascinovaly... ()

Saxos

Není nad kladný vztah k alkoholu. Děvčatům to šlo velmi dobře. Poláci zase šlápli do plného vosího hnízda. Chastá se pořád a je jedno z jakého pocházíš nebo v jakém seš prostředí. Závěr: doporučuji. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá psychologická dráma, ktorej spoločným menovateľom je alkoholizmus. Príbeh troch rôznych úspešných žien z rôznych vekových kategórií, ktoré svoje problémy riešia pitím. Netreba zdôrazňovať, že rovnako ako príčiny ich pitia, sú nepekné aj dôsledky. Rozpad vzťahov, rodín, kariéry sú na dennom poriadku. Scenár nejde na hranu a ponecháva príbehom otvorený koniec so štipkou nádeje no happyend nečakajte. Trpko-smiešna je bezmocná pozícia policajtov, ktorí zasahujú v prípade každej z hlavných postáv. Produkcia netlačí na zdôrazňovanie dramatických momentov a prenecháva v tomto priestor hercom, ktorých však v kľúčových momentoch dokáže podporiť a vytvoriť náležitú náladu. Herci svoje úlohy hrajú výborne a postavy sú stvárnené uveriteľne bez zbytočného prehrávania. 75% ()

Modeman123

Cesta do hlubin vožraleckých duší v tomhle dámském triptychu. Ta nejmladší, která si to proloží pro jistotu i nějakým tím géčkem, na to dojede celkem solidně. Ta ve středním věku na to dojíždí tak nějak permanentně (oddalující se rodina, manžel, dítě). No a nejstarší dáma chlastá více méně z celkového unavení životem. Kinga to natočila moc pěkně, nekompromisně a bez zbytečných obklik. Super věc. ()

SaS

Nalila jsem si skleničku a druhou ani nedopila. Chlast je metla lidstva a v případě žen o to víc zničující. Velmi špatný sluha a ještě horší pán. Nezáleží na inteligenci, sociální sféře ani na tom jaký vlastně máte život. Je to systematické upíjení se a únik před čímkoli. Bohužel propadnout chlastu, znamená přestat mít nad životem kontrolu a rezignovat na sebe i své okolí a že je to kolikrát běh na hodně dlouho trať. Na konci už nic není takové jako dřív, člověk není tím, kým býval a okolí jen bezmocně trpí. Nejmladší hrdinka šanci ještě dostala, ostatní dvě propadly na dno láhve. ()

HanaFor

Herečky v hlavních rolích byly vynikající a film si podle mě zaslouží ve všech směrech nejvyšší hodnocení. ()