Thriller / Mysteriózní

Scénografie:

Patti Podesta

Kostýmy:

Cindy Evans

Je to jistě zajímavý nápad, při sledování se budete skvěle bavit "rekonstruováním fabule". Ale zároveň je to nápad, který může fungovat pouze jednou, tak doufám, že nás nečeká žádná "nová vlna memetních filmů".(5.11.2003)

Zcela nepochybně ojedinělý a zajímavý tvůrčí počin, jenž se ovšem v mém případě asi poněkud minul účinkem. Rozhodně nechci tohle dílko nějak zatracovat, ale prostě mi ten děj přišel naprosto fádní a nijak překvapivý, přičemž JEDINÉ, čím snad mohl film zaujmout, bylo opačné pořadí scén, takže se začalo vpodstatě od konce. Ale tohle (byť trošku jinak zpracované a hlavně puštěné kompletně pozpátku) jsme viděli už v českém Happy-endu, kde to aspoň tvůrci dovedli do absurdna. Tady se člověku znesnadňuje úloha tím, že scéna běží normálně, ale další scéna nenavazuje na děj, nýbrž mu předchází. Divák tak musí být stále "ve střehu" a pamatovat si, čím vlastně předešlá scéna začala, aby pochopil souvislosti. To by mi ale ani tak nevadilo, jako již zmíněný fakt, že je to (podle mne) opravdu to jediné, co lze na filmu vyzdvihnout.(29.5.2003)

„Minulosť je triviálna.“ Do čerta, to teda áno, áno a ešte raz áno! Už behom prvých piatich minút budete mimo a do konca sa to už nezmení. Naopak, finálny preslov Joea Pantoliana to zaplietol tak dokonale, až som civel po koniec záverečných titulkov. Nolan zo svojho a bratovho scenára vyťažil maximum: to si predstavte, že sa ráno zobudíte, otvoríte skriňu, v nej sedí zviazaný chlap s rozmlátenou tvárou a vy ani zaboha nie a nie prísť na to, kto to je. Zrejme jeden z najrafinovanejších a najoriginálnejších trilerov 90. rokov.(2.10.2005)

Těsně po zhlédnutí jen lehce nadprůměrná kriminálka, kterou citelně vylepšuje geniální koncept, se s odstupem několika minut (nikoliv hodin, dní, či týdnů, jak tomu obyčejně bývá) stává vynikající, jelikož si divák uvědomí, jak moc ho Nolan přinutil vnímat příběh a žasnout nad tím, jak do sebe vše hladce zapadá a bez jediného zašprajcnutí funguje. Takhle unavený jsem po filmu nebyl hodně dlouho. A je to únava vskutku příjemná.(25.8.2009)

rozpocet $9 million trzby celosvetovo $39,723,096(8.11.2006)

• - Původně se měla v závěrečných titulcích objevit skladba "Paranoid Android" od Radiohead, ale práva pro tento song si nemohli producenti dovolit. (don corleone)

• - Název automobilu, ve kterém jezdí Leonard (Guy Pearce), je Jaguar XK X100, také označovaný jako XK8. (Jifo)

• - Scénář Christophera Nolana byl hodně inspirován příběhem jeho bratra Johathana s názvem "Memento Mori". Scénář je ale považován za originální, protože kniha jeho bratra nebyla v době dokončení filmu ještě vydaná. (don corleone)