foto

Christopher Nolan

  • nar. 30.7.1970 (50 let)
    London, Anglie, Velká Británie

Biografie

Christopher Nolan se narodil 30. července 1970 v Londýně britskému otci a americké matce. Když v jeho sedmi letech zachvátila svět mánie jménem Star Wars, nevyhnula se ani jemu a se svým starším bratrem Mattem začal natáčel na otcovou 8 mm kameru krátké filmečky. Během studií na University College v Londýně, kde studoval anglickou literaturu, natočil na 8 mm kameru filmeček TARANTELLA, který se dočkal i úspěchu v USA na festivalu Image Union pořádaný společností PBS v roce 1989. To mu otevřelo cestu do studentské filmařské společnosti, kde si navíc poprvé osahal 16 mm kameru.

Zhruba v polovině 90. let minulého století se seznámil s Jeremym Theobaldem, který se objevil v jeho krátkém filmu LARCENY, který byl uveden Cambridgském filmovém festivalu v roce 1996, a následně ještě v tříminutovém surrealistickém dílku DOODLEBUG. A byl to právě Jeremy Theobald, který mu koprodukoval a navíc si i zahrál v jeho prvním celovečerním snímku, který se jmenoval FOLLOWING. Bezrozpočtový, černobílý film, jehož výroba společně s produkcí trvala téměř rok, byla dokončena v roce 1998 sesbírala mnoho cen, zejména na MFF v Rotterdamu.

A právě úspěch FOLLOWING jej postavil na hranici mezi nezávislou filmařinu a komerční svět. K MEMENTU si sám napsal scénář, do hlavních rolí obsadil Guye Pearce, Carrie Ann-Moss a Joe Pantoliana a stvořil jeden z nejoriginálnějších snímků 90. let, kde v obrácené časové chronologii odvyprávěl příběh muže, hledajícího vraha své ženy. Jeho problém je v tom, že nedokáže vytvářet nové vzpomínky, takže jeho jedinými indiciemi jsou spousty tetování na vlastním těle a do podrobna popsané fotky.

Vlna ohlasu, kterou díky Mementu zaznamenal, jej vynesla ještě výš. K dispozici dostal osmdesáti milionový rozpočet, tři oscarové herce, Ala Pacina, Robina Williamse a Hillary Swank, působivý scénář Hillaryho Seitze a stvořil ultratemnpu INSOMNII, ve které tvrdý policajt pátrá po brutálním vrahovi mladé dívky. Nehostinnou Aljašku, den, který nikdy nekončí a neustále se zvyšující pocit vyčerpání způsobený nespavostí hlavního hrdiny, dokázal Nolan přenést na diváka naprosto spolehlivě. Jedinou chybou Insomnie se nakonec stal fakt, že přišla až po Mementu a nedostalo se jí tedy takového uznání.

Ač to nikdo už nečekal, snad téměř každý filmový divák ví, jak to dopadlo v rukou Joela Schumachera, bylo rozhodnuto o resuscitaci komiksového hrdiny, který nosí černou masku se špičatým nosem a obří plášť ve tvaru netopýřích křídel. Pro film BATMAN ZAČÍNÁ si ke spolupráci Nolan přizval scénáristu Davida S. Goyera, který si napravuje reputaci po třetím dílu Bladea a předložili publiku netopýřího muže tak, jak jej zatím ještě nevidělo. V hlavní roli okřídleného mstitele se objevil Christian Bale a rolí jeho protivníků připadly Kenu Watanabemu a Cillianu Murphymu.

Po velikém úspěchu BATMAN ZAČÍNÁ, natočil posléze film DOKONALÝ TRIK, v hlavní roli opět s Christianem Balem a Hugh Jackmanem. Opět thriller, tentokrát o dvou soupeřících kouzelnících. Pravděpodobně jeho nejproslulejším, nejvýdělečnějším a kritiky i diváky nejlépe přijatým dílem se stal roku 2008 TEMNÝ RYTÍŘ. Pokračování dobrodružství černého maskovaného hrdiny překonalo rekordy v rozpočtu i náštěvnosti. Batman zde soupeří s vychytralým psychopatem zvaným Joker, jehož role připadla Heathu Ledgereovi a byla poslední rolí, jakou před svou smrtí odehrál. I to mělo za následek, že se z Temného rytíře stal v podstatě ihned trhák i kult. Několik měsíců před premiérou byl Ledger nalezen mrtev ve svém bytě. Jeho výkon v roli Jokera mu přinesl několik filmových ocenění, včetně sošky Oscara. Nolan tak dokázal úspěšnost svých režijních postupů a metod ještě více.

K jeho největším vzorům patří Ridley Scott a jeho Blade Runner je pro něj nejinspirativnějším snímkem. Dále obdivuje snad všechna díla od Stanleyho Kubricka a Johna Frankenheimera. Je ženatý s filmovou producentkou Emmou Thomasovou, se kterou má dceru, která se narodila během natáčení Insomnie. Díky svému umu si dokázal naklonit velké producenty, kteří mu rádi ukáží štědrou ruku a jejich důvěru může Nolan dokázat už příště, protože jen blázen by odmítnul natočit pokračování Batmana, který tak slibně začal.

Jiří "Isherwood" Valášek

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2020 Tenet
2017 Dunkerk
2014 Interstellar
2012 Temný rytíř povstal
2010 Počátek
2008 Temný rytíř
2006 Dokonalý trik
2005 Batman začíná
2000 Memento
1998 Sledování
1997 Doodlebug (studentský film)
1996 Larceny
1989 Tarantella

Producentská filmografie

Kameramanská filmografie

Filmy

1998 Sledování
1997 Doodlebug (studentský film)
1996 Larceny
1989 Tarantella

Dokumentární

2015 Quay

Střihačská filmografie

Filmy

1998 Sledování
1996 Larceny
1989 Tarantella

Host

TV pořady

2018 Oscar 2018 (TV pořad)
2015 Hovory o hvězdách (TV pořad)
2014 86. Annual Academy Awards (TV pořad) - účinkující, a.z.
2012 2012 MTV Movie Awards (TV pořad)
2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2011 (TV pořad)
2010 Scream Awards 2010 (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
1986 Siskel & Ebert & the Movies (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(30 448)