Volání divočiny

• Velká Británie Born Free (více)

Šelma patří do divočiny, i když je od mala vychovávána jako domácí mazlíček. Ani přítulné, lidi milující stvoření, svou podstatu a přirozenost zapřít nemůže. Lvice Elsa, kterou manželé Adamsonovi, žijící a pracující v Keni, nalezli jako bezbranné mládě, nebyla žádnou výjimkou. Byla mírná, přítulná, oddaná a poslušná. Neztratila však svou hravost a právě na její následky měla doplatit. Ortel byl jasný: lvice musí do zoologické zahrady. Joy Adamsonová si však neuměla představit, že by Elsa měla strávit zbytek života v kleci... Film, natočený podle autobiografického románu Joy Adamsonové, vypráví skutečný příběh lvice Elsy, tak jak se počátkem šedesátých let udál. Snímek, který obletěl celý svět, získal dva Oscary (za původní hudbu a za píseň Born Free). Virginia McKennaová a Bill Travers, představující manžele Adamsonovy, byli v době natáčení Volání divočiny rovněž manželé. Společně se pak objevili i v dalších snímcích podobného typu, např. Obklíčeni slony. (Česká televize)

WANDRWALL

Lvice Elsa svého času dojímala hodně dětských diváků. Dokud se z filmů o zvířatech nestal lepší vývozní artikl pro Hollywood. Hollywood krade kde se dá, neb jeho distribuce prodá film kde se jim zamane. Umí to. ()

Rocky62

Milovník zvířat sice jsem, ale raději dávám přednost dokumentované formě před filmem kvůli své sentimentální vykriplenosti. Volání divočiny je ale tak nádherný film, že je velká škoda takový skvost nevidět. Někdo kdosi prohlásil: Příroda je proti nám ve výhodě, může existovat bez nás, ale my bez ní zahyneme. Tento citát má sice na mysli přírodní zdroje, ale dal by se aplikovat na vztah mezi člověkem a zvířetem. Člověk může milovat zvíře stejně láskyplně tak jak je tomu mezi zvířaty a v případě odloučení jeho srdce umírá. Takhle bych charakterizoval pointu této legendy. Krása africké přírody nezná mezí, což je umocněno skvělou prací kameramana. Hudba génia Barryho spolehlivě vyléčí zánět uší. 85% ()

dopitak

Film provázející několik posledních generací bez ohledu na současné politické uspořádání. Jeden z nejlepších českých dabingů všech dob mají "na svědomí" Libuše Švormová a Josef Větrovec. A příroda? Z té se vám chtít nebude. ()

Chrustyn

Moc pěkný a velice zábavný film pro celou rodinu s překrásnou hudbou a vynikajícími výkony jak lidských tak zvířecích herců. Jeden z nejlepších filmů se zvířaty v hlavní roli. ()

Jirka_Šč

Moje srdcová záležitost. Knihu jsem četl v sedmi letech, byla to má úplně první přečtená "skutečná" kniha a naorientovala mě směrem na zoologii. Díky této knize jsem měl celý život sen podívat se do východní Afriky (který jsem si před čtrnácti lety splnil). ()

triatlet

Příběhy Joy Adamsonové mě provázely od dětství. Naše zvířectvo dědí jména Elsy, případně Džespy. Na reprízování příběhu o Else se vždycky rád podívám. Hudba Johna Barryho včetně titulní písně Born Free je skvělá. ()

Beastmaster4

Četl jsem knihu Joy Adamsonové (česká spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat) a film je téměř shodný, co se týče kvality a hlavně zachycení divoké africké přírody. Dojemný příběh ženy, která se snaží se svým manželem zachránit nejen život lvice Elsy, ale "celé Afriky". Mimochodem, další knihy jako např. Příběh levhartice Penny aj. jsou stejně krásné. Život a práce Adamsonových zaslouží to největší uznání. Tento film je myslím alespoň malou odměnou a památkou těmto vynikajícím lidem. Nádherná hudba Johna Barryho krásně ladí s africkou savanou a tučně podtrhává dobrodružnou náladu. Mohu doporučit jako jeden z nejlepších přirodovědných dobrodružných filmů. ()

Marek1991

Veľmi pohodový film s milými postavami o návrate zdomácnenej levice do prírody. Tie herecké výkony boli podľa mňa dosť slabé, neveril som im tie ich výrazy tváre, ale ani scenár nebol vždy najlepší, napriek tomu krásny dej v úžasnej atmosfére africkej prírody, celé to vlastne bolo jednoduché, no so silným posolstvom. Niet sa tu za čo hanbiť, ozaj rodinný film. ()

curunir

Krásny film s úchvatnými obrazmi africkej divočiny s Elsou v hlavnej úlohe, všetko doprevádzané jednou z najúžasnejších hudobných kompozícii a nakonci piesňou s ktorej sa Vám tisnú slzy do očí. Film na ktorý sa dá dívať v každom veku. ()

GodComplex

Jee, to je tak nunu. 3 mala rozdovadena lvicata a nejmensi Elsa, se kterou si hrajeme v prubehu celeho filmu. Cutenesss faktor 100%. Ale zaroven je to pekny film v Africke prirode a ke vsemu podle skutecne udalosti. John Barry za song "Born Free" i za hudbu dostal Oscara a uz se pekne trenoval na dalsi Oscarove zne ve Vzpomnikach na Afriku, tohle tema je pro nej ocividne vyvolene, proti Born Free jsou ale nudne Vzpominky na Afriku hadr. 8/10 ()

Laxik

Dvojice hloupých pokrytců s neskutečně velkým srdcem, kteří střílí všechny lvy, kromě té jedné jediné milované Elsy, si vás získá i přes to, že byste jim za ty jejich nápady rádi omlátili o hlavu svazek všech spisů od Davida Attenborougha. A jako vrchol všeho jim to všechno vyjde. Boooooorn free, tjá dá dá dá dí dá... ()

fragre

Tak jo, tady nostalgie funguje stoprocentně. Tenhle film mne dostane, kdykoli si zamane (od mých sedmi let). Stačí abych zaslechl ústřední melodii a hned jsem lepším člověkem. Asi to bude opravdu dobrý film. ()

blackrain

Já už zapomněla, že takhle se jmenuje film o příběhu lvice Elsy, který jsem v dětství milovala a byla jím naprosto uhranutá. Po letech jsem si vyzkoušela, jestli mě stejně uchvátí jako, když jsem byla holčička. Uchvátil a měl úplně ten samý učínek. Slzy mi po tvářích stékaly velké jako hrachy. ()

Žralok

Filmová podoba knihy Joy Adamsonové ,,Příběh lvice Elsy" popisuje osudy Joy a George Adamsonových kteří se starají o osiřelé lvíče. Ze kterého vyrostla snad nejznámější lvice na světě. Elsa. Nádherný a dojemný příběh natočen podle skutečných vzpomínek Joy. ()

kaylin

Tohle je pro mě prostě klasika, která mě vrací do dětských let. Teď se dívám na film trochu jinak, ale stejně se nemohu ubránit dojmu, že je naprosto nádherné, jak je zde ztvárněna příroda. A to ani nemluvím o tom, jak se zde pracuje se zvířaty, to je naprosto úchvatné a herci jsou vedle nich většinou bezprostřední. Krásné. ()

italka63

Nádherný příběh jak v knize, tak ve filmu a je jen obrovská nespravedlnost, že Joy za svou lásku ke zvířatům zaplatila tu nejvyšší daň. Lvice Elsa se stala dlouhodobým symbolem navracení nejen šelem, ale i ostatních zvířat ,zpět do divočiny. ()