kihsleek

Není mnoho filmů, které by v člověku zanechaly takhle silný dojem. Trpělivý divák s otevřenou myslí bude odměněn. Hodně trpělivý divák s hodně otevřenou myslí. ()

kaspar

Saló roztomile ukazuje, co v nás lidech je - kombinace Orffa a orgií. Krátký de Sadeho sen zakomponovaný do Itálie ne zas tak vzdálené časem. Jakékoli hodnocení se zde naprosto vymyká, čtyři hvězdy ale asi nejlépe vyjadřují můj přístup k filmu. ()

carott odpad!

Odpad nebo geniálnost, prasárna nebo troufalost, záleží asi na úhlu pohledu. Ale z toho mýho jednoznačně odpad ()

Pulper

Jeden z nejzatracovanějších filmů historie. Nevadí mi v principu šokující scény jako takové. Když už nic jiného, aspoň díky nim získalo Saló na originalitě. Pořád je to zajímavější nápad, než cpát do filmu o čemkoliv mladou, nahou, krásnou, začínající herečku, jak to má ve zvyku většina režisérů. Tady je to sice taky, ale vyvolá to ve vás, pokud jste duševně v pořádku, úplně jiný dojem. Pasolini sympaticky de Sadeho předlohu zvěrohodnil a občas se zdá, že si to i nedejbože užíval. Po přečtení největších zvráceností ve 120 dnech sodomy je vám jasné, že autor byl absolutní cvok žijící ve svém světě a jeho sexuální fantazie nemají s realitou téměř nic společného. Přesto ani film rozhodně není realistický obraz skutečnosti, ale vyjádření názorů člověka, který byl levicový intelektuál žijící v prudérním prostředí, sympatizujícím s nacisty. Hezký protimluv, řekl bych, protože nacisté byli původně taky představitelé levice, na rozdíl např. od Stalinského SSSR, což byl prototyp pravicové diktatury s pláštíkem socialismu. Zpět k filmu. Je jasné, že Pasoliniho deziluze z okolí a společnosti, v níž žil, se nějak projevit musela. Surrealistické obrazy plné skvělých hereckých/nehereckých výkonů hlavní čtyřky (napadá mě, že de Sade se možná inspiroval jezdci apokalypsy), výkalů, ponižování a mučení jsou střídány k uzoufání uspávajícími pasážemi ála příjemné povídání u čaje. Jde o skutečně působivé poselství, ale dívat se na to moc nedá. Jednak kvůli problémům s trávením popř. pocitu marnosti, a potom té zmíněné nudě. Moc by mě zajímalo, jak probíhalo natáčení. Procházka růžovým sadem to asi nebyla, už kvůli informačnímu embargu, které uvalil na všechny zúčastněné sám pan režisér. Jeden z představitelů hlavních zlosynů údajně napsal o tomhle dobrodružství knihu, bohužel italsky. ()

Allka odpad!

Čistá hrůza? Leda prd. Největší hnus? Dvakrát prd. Bezbřehá nuda? Bingo! Film zklamal i moje nulový očekávání. ()

Tormentor665

Zajímavá je iterpretace DeSada. Pasolini vypouští jeho na božsky krutý filosofický systém a nahrazuje ho prostředím fašismu. Naprostá totalita přichází i s naprostým (sexuálním) zotročením člověka. Fajn. "My fašisté jsme vlastně anarchisté, když máme moc." Každopádně tento film posunul hranice kinematografie o míle dopředu. A těm, kteří se zahlédli v zrcadle, přeji dobré chutnání! ()

PRobin odpad!

Tento film pro mě zůstane asi navždy nepochopen... Ale z kina jsem odcházel s pocitem, že už to nikdy nechci vidět. Buď pět hvězd nebo odpad. Nic jiného nevidím. ()

ANTYCHRYST odpad!

Nuda.. a odpad. Vzhledem k tomu, že jsem knihu 120 dnů Sodomy od Markýze de Sade četl, tak tohle s tim má společného max 4 zbohatlíky co se snažej ukájet své zvrhlosti.. Nechápu proč tam jsou ti němci a spoustu jiných věcí. Večeře ,kde se podávají hovna je dosti komická. Doporučuji si přečíst knihu, která je opravdu drsná, aby si člověk udělal představu o původním dílu markýze. Tento hloupoučký film se snaží na oko šokovat, ale ani trochu se mu to nedaří. ()

Knor

Tak asi takhle....posledních deset filmu je docela solidní husťárna, ale tu hodinu a půl předtím se koukám jen na čtyři úchylný bukvice, kteří se opájejí svojí mocí, nadřazeností a dávaj to ostatním doslova sežrat :D...ne tak dost srandiček. Bylo to docela nudný, pár přestárlých šlápot vypráví svoje úchylný historky z ještě úchylnějšími zakázníky a ty buzeranti se u toho tak vzrušujou, že vymejšlej nejrůznější kraviny jak se ukojit. No prostě čuchaj k prdelím, nechávaj se klátit a naopak, nechávají na sebe močit, pořádají homosexuální svatby, převlíkají se do ženských šatů a aby toho nebylo málo všem velmi chutnají výkaly. Popravdě řečeno, když přivezli na homosexuální svatbu kotel plnej hoven šel jsem smíchy málem do kolen jak jim šmakovalo. Podruhé už na to určitě nekouknu, ne proto, že bych se toho nějak bál, ale proto, že mě film o teplých úchylech s napoleonským syndromem nezajímá. Dávám jednu hvězdu, protože jsem se aspoň párkrát zasmál. /// Knihu jsem přečetl, filmový zpracování je oproti ní jako disneyovka pro předškoláky. ()

jardoch

Při pomyšlení na to,za co se v dnešní době dávají oskary,mi tendle snímek připadá jako velký favorit,aby vyhrát spoustu oskarů ve všech možných kategoriích,počínaje hereckými výkony,scénářem,režijí a v neposlední řadě i humorem.Například "nemůžu takhle jíst rýži prsty" "tak žer hovna" ,je naprosto odzbrojující rozhovor a osobně bych to zařadil do top ten filmových hlášek všech dob.Na CSFD také není žádná dostupná inormace o hlavních protagonistech.Bylo by docela zajímavé dozvědět se,jak třeba probíhal casting,nebo vidět nějaký rozhovor s herci,jak se jim třeba hrálo žraní hoven:-D.Za mě 5* ()

Kinpr

Už jen fakt, že jsem poslední část nedokoukal a radši šel na bagetu a pivo, mluví za vše. Totální zvěrstvo. A to jsem Saló viděl před více než 15 lety. Stále však ve mně zůstává ten pocit znechucenosti, který jsem zažil při sledování. Vysloveně jen pro otrlé nebo perverzní... ()

joelly01

No to je zase neco! "Salo" je podle me jednim z nejproflaknutejsim filmu vsech dob. Snad NIKDO z nas do toho filmu nesel s tim, ze by nemel zadny anung o cem to bude. Do mrte vsichni jsme to vedeli, tak proc tolik zhuseni a osklibovani (nad mimochodem fantastickou alegorii)? Nejlip to tady v komentarich shrnul Adam Bernau, a ja mu timto dekuji, neb vse rekl i za me (tusim je tady na strane 4 nebo 5). Z tech komentaru tady mam pocit, ze hodne lidi ani nemelo zajem tento film nejak pochopit nebo se nad nim zamyslet. Proste se chteli podivat na film, ktery je kontroverzni a ve kterem se zerou hovna a pak si tady stezuji ze se tam zerou hovna. Co za tim je, nebo co to predstavuje uz je asi nad ramec jejich chapani, protoze pro ne proste byly smerodatne ty hovna.... Objektivne, ma podle me Salo na 5 hvezd? Nema... Ale kdyz tady vidim ty odpady a pohorsene komentare tak tomu s klidnym svedomi zvedam rejtynk a vsem odpadum bych doporucila ponekud polopatictejsi film. Treba "Trhala fialky dynamitem". Na rozdil od "Salo" hned budete vedet na cem jste! Ovsem na druhou stranu tam Ruzickova naprosto nechutnym zpusobem ji meloun, takze to jako jen tak pro varovani.... ()

Amynka

Tento film nemůžu ohodnotit aniž bych se k němu vyjádřila.Nikdy mě žádnej film neznechutil a psychicky nezdeptal jako tenhle!Nejde o to, co se v něm odehrává, ale jak je to podaný:Nemám problém s častým pojídáním výkalů ve filmu,ani s konečným mučením,ale jde o to jak je to podaný...Jde o jejich oběti.Už je to cca dva roky co jsem ho viděla a pořád vidím bacha SPOILER jak se jedna jejich oběť mladý kluk s krásnejma očima na svý trýznitele odevzdaně dívá a dokonce usmívá a jak mu na konci ty jeho oči vyříznou...Nedokážu pořádně napsat proč mě ten film tak rozhodil,ale můžu říct, že se to ještě žádnýmu filmu nikdy nepodařilo!A už nikdy ho nechci vidět!!!No a já netuším jak ho ohodnotit.Váhám mezi odpadem a pěti hvězdami. Mám totiž chuť tomuto dílku střelit odpad,ale vzhledem k tomu co se mnou tenhle film udělal by si zasloužil plnej počet..Já se radši zdržím hlasování.. ()

LilyDeLarge

Ze zvědavosti jsem pátrala po filmech od Markýze. A vyhodilo mi to tento. Tak jsem si řekla, že na to musím mrknout. Ale...viděla jsem jednou a nemám ani chuť vidět podruhé. Přesto ale ty tři hvězdy dám. I když jsem váhala. ()

MarkysDeSade

Tuhle mě do hrobu přišel navštívit Pasolini a furt si stěžoval, jestli mu tenhle film stál za tu smrt. Ten chudák ani nestihnul premiéru (nedivte se- s baseballkou v makovici se blbě belhá po červenym koberci). A jak se tak ke mě podezřele lísal, povídám mu: "Hele Piere, hoď to všechno za hlavu, jasně že ten film je trochu PORNO..." nechtěl jsem ho urazit a říct na plnou hubu, že to vlastně je zcela úplně a bez výhrad PORONO "...Ale vždyť si to tak chtěl ne. A holt si tak dlouho provokoval lidi, až se nějakej ubohej prostitut rozhodl ti ty provokace doslova vymlátit z hlavy. Svým způsobem si můžeš gratulovat, dosáhnul si největšího uznání v umělecký branži. Umřel si doslova pro to, co si dělal." Pier se trochu nervózně zavrtěl, až to v rakvi zapraskalo. V duchu mě napadlo, že ten kluk ho možná neubil kvůli filmu, ale kvůli něčemu jinýmu, něčemu co bylo čistě mezi nima. Nechtěl jsem bejt indiskrétní, tak jsem obrátil list a (i když to tak úplně není pravda) začal jsem mu líčit, že všechno co v tom filmu udělal se mi líbilo a všechny změny proti mí původní verzi mu plně schvaluju. Ale on pořád nedal pokoj a už si stěžuje na to, jak maj homosexuálové těžkej život. To už mě naštvalo a trochu jsem mu připomněl pár chvilek ze svýho dokonalýho života, aby si uvědomil, že sadomasochsiti to maj mnohem komplikovanější. Nakonec začal Pier brečet a usnul mi... no radši se ani neptejte kde. A teď popravdě: tenhle film je vážně slušně řečeno ve francouzštině MERDE, ale i ten můj slavnej román je svým způsobem jedno a to samý. Takže Pasolini dost dobře nejen obsahem ale i formou vystihl, co jsem chtěl říct. Pokud milujete pastelkovou konvenci, tak se z toho pozvracíte, pokud milujete stránky s videi 18+ a ještě hůř, tak to pro vás bude slabej odvar, pokud ovšem vyhledáváte cíleně onu skupinu úmyslně svými tvůrci zamýšlenou jako MERDE, užijete si to. PS pro dámy, co se vařej na 50 odstínech šedi: Milé dámy, slečny, babičky, tchýně a mrtvoly- tohle je sado-maso a ne to lehounké plácání po zadečku, které za něj díky té literární břečce máte. ()

G04T

Většina lidí tenhle film vůbec nepochopila. Lidi v tom viděj jenom hnus a špínu, zvrácenost a perverzi. Já v tom vidim určitou formu krásy a umění. Metafory, který byly v tomhle filmu taky většina z vás nezaznamenala. Metafory na politiku, společnost a mnoho dalšího. Saló výborně prezentuje myšlenku "zneužívání moci" a nutí (chytrýho) diváka pořád nepřetržitě přemýšlet, takže na druhou stranu chápu, že se to někomu nemusí líbit. Ty hovna a podobný zvrácenosti ukázaný v tom filmu tam byly pro to, aby jsme si uvědomili to, čeho jsou lidi schopný. Jeden z nejlepších filmů o lidskosti. ()

Bezda22 odpad!

Před lety to vyvolat nějakej rozruch asi mohlo. Dneska v roce 2020 už to asi nikoho nedojme. A mě taky. Čekal jsem film plnej sexuálních zvěrstev, násilnýho sexu a sexuálního prznění. Místo toho jsem sledoval nesexuální píčovinu, plnou buzerantskejch dědků, který žerou hovna. Absolutně bez myšlenky a bez příběhu. ()

maeb

Film, který snad nikdo (s vyjímkou úchylů) už nechce vidět znova, tak je "poctivý" ve vykreslení všemožných sexuálních úchylek. Přesto je to vynikající film, který rozhodně zapůsobí. Je to velké varování před možností naprosté nadvlády jedněch lidí nad druhými. Když na vás nezapůsobí tohle, tak už asi nic. Jednu hvězdu ubírám za poněkud velkou zdlouhavost těch "nechutných" scén. Nejsem proti realistickému znázornění, ale proč to musí trvat 2 hodiny? ()

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri