Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha „Trpělivé maso“. Zaujal ho pohled „z druhé strany“, drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell) s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím. (Česká televize)

Tomatáš

Zapomeňte na Pearl Harbor a podobným válečným nefilmům...Pokud máte chuť, nahlédnout do psychologie frontových vojáků všech stupňů a prohlédnout si všední frontový život, pak mrkněte na tento válečný Film!!Nezapomenutelné... ()

JohnSmith

Pěkně drsná podivaná,ale tak už to u Peckinpaha bývá. Sice mi to přišlo takový useknutý,jakoby nedokončený,ale průběh byl vynikající.Už asi vím,kde se inspiroval John Woo při natáčení Kodu Navahjo ()

mirec88

Podľa mňa jeden z najlepších protivojnových filmov, aké som kedy videl. Surový, realistický film, kde je Železný kríž to posledné, čo by niekomu prišlo na myseľ. No ako komu. Inak páčila sa mi aj tá jemná psychologická štúdia charakterov postáv a toho, ako sa kto zachová v hraničných situáciách. Samozrejme film ukazuje, akí sú niektorí ľudia svine a idú cez mŕtvoly aj vo vlastných radoch. Inak pri scéne, kde je Steiner sám s malým ruským chlapcom mi to pripomenulo film Krajina nikoho, dokonca to tam a Steiner spomenie: "Tu sme na zemi nikoho, len ty a ja..." Krásne ukázané, že vo vojne ide o jednotlivcov, ktorí ňou strácajú nielen svojich blízkych, ale aj samých seba. ()

Ravi

Trochu přeceňovaný film se mi zdá. Nezdá, je to tak. Pokud se chce někdo dozvědět o němcích více, než nám předhazuje západní filmařská válečná mašinerie, dá se brát tenhle snímek jako slabší úvod. Kdo ale zná literaturu ("Ďábelská garda", ...), ví, že je ve filmu tuna nelogičností a polopravd. To ale nemění nic na tom, že si vzhledem k roku výroby sáhli autoři na neobjevenou metu a dali vzniknout několika filmově vzácným charakterům v neobjeveném prostředí předních linií německé armády. Trochu mě prudil věčně překotný střih mezi scénami, kdy spolu například lidí mluví, v prostupu je střih výbuchu auta a hned zas spolu klidně mluví dál. Celkem to stojí za podívání a ode mě za 65% = 3/5 ()

Kosmik 1

Podle mě se jedná o mírně nadhodnocený válečný snímek a spoustu "chvalozpěvů", jak je film dokonalý, jak Peckinpah natočil veledílo, že se jedná o nejlepší válečný snímek všech dob a podobně, to je podle mě hodně, ale HODNĚ přehnané. Musím uznat, že některé scény z bitev jsou pěkně drsné, ale na druhou stranu zase tak špatně sestříhané a chaotické, že mě to vyloženě rušilo. Jako průměrný válečný film celkem dobrý, ale nedělal bych z toho jako ostatní tady příliš vědu. Dokonce ani výkon Jamese Coburna mě tolik nenadchl jako ostatní. No a závěr si musí každý přebrat podle svého. Na jedno podívání dobrý, ale podruhé už bych si vyhledal mnohem lepší válečné filmy. 55% ()

Autogram

Druhá svetová je od Peckinpaha na westernový spôsob aj s dlhými pohľadmi zblízka do očí alebo takmer obradnými scénami zabitia. Nezaujalo ma to o nič viac ako nejaký priemerný western. Z filmovej letargie ma prebralo len prepadnutie ženskej jednotky a to, čo sa tam dialo. –––– Co budem dělat až prohrajeme válku? – Připravovat se na další. ()

Aqualung

Myslím, že je to jeden z povedenějších pohledů na válečnou problematiku.Oproštěn od ideologických nebo, chcete-li, emocionálních omáček.Ukazuje se nám tu, že "také" němečtí vojáci jsou lidé, rozuměj vojáci s všeobecnými rysy.Nejen nemyslící zrůdy prahnoucí po krvi a bestialitách.Režisér používá jak obecná schémata válečného konfliktu, tak osobní rovinu.Pan Coburn je vynikající ve westernech a i tady je to znát.A v dobrém smyslu slova. Postavy kolem něho ukazují možné.Ovšem některé scény jsou maličko nadsazené.Jakési dočasné opatrovnictví malého ruského chlapce, který je po dobré zkušenosti s německými vojáky zabit jejich vlastními.Rozumím, co nám režisér tímto sděluje, ale stalo se to někdy?Věřmě tomu, že ano.Poddůstojník německé armády, řekněme i filosoficky založený, rozleptává nadutého, salonního, pruského oficíra, který dorazil na východní frontu jen proto, aby si přivezl železný kříž.Neformální vztahy zde vysoko přečnívají nad formální strukturou vztahů v armádě, to obecně vede vždy ke konfliktům.I v tomto případě se tak děje, i v tomto případě je poddůstojník mírně idealizován.Ale film je stravitelný a já se nenudil. ()

Pecival

Postava Steinera byla zajímavá (a navíc v podání Jamese Coburna) a proto je škoda, že to režistér utopil v druhé půlce fimu, v přemíře akce. Ne že by byla špatná, ale ten film má na víc. Sympatické vyobrazení války ze strany Němců, ikdyž je faktem, že z pohledu řadového vojáka a tedy hlavní myšlenky všech protiválečných filmů, je to víceméně jedno. Škoda, že Maximillian Schell (kterého si pamatuji z parádní role v Norimberském procesu) nedostal trošku více prostoru. K plusům ještě musím přidat poměrně zajímavý konec. ()

Georgex

Velmi rozporuplný film, který je na jednu stranu výborný a na druhou stranu je pro něj nevýhodou, že jsem ho viděl po výborném Stalingradu, který nabízí také pohled na německou armádu, ale působí více reálněji. Film je jedním z mála filmů, kde se režisér nebál pohledět na tu zlou stranu. Je hrozná škoda, že i v dnešní době se toho režiséři bojí, protože tento pohled na válku je velice zajímavý a voják musel poslouchat rozkazy na obouch stranách. Každý voják nebyl nacista. To se právě snažil zachytit tento film, který nám ukazuje příběh četaře Steinera, držitele železného kříže, pro kterého nemá žádnou cenu. Ten je otráven válkou, nenávidí všechny důstojníky, ale bez války nedokáže žít. Má trochu zvláštní chování, ale velitelé mu ho trpí. Problém nastává v momentě, kdy se na frontě objeví nový velitel, pro kterého je železný kříž povinností. Film nabízí uvěřitelný pohled na východní frontu, válka nikoho nešetří a stvárnění bitev je fantastické a neměl bych k nim žádné výtky. Na druhé straně film se snaží působit až příliš protiválečně a tím v něm je obsaženo hodně scén, kterým neuvěříte. Ať už to jsou některé scény z bunkru, pochod družiny přes nepřátelskou frontu, nebo absolutně trapný střed s ruskými vojandami. Dalším nepochopitelným faktem je, že by německý voják nosil celou dobu i při bitvách ruskou čepici s červenou hvězdou. Herecké výkony nejsou až na hlavního představitele příliš uvěřitelné. Na tvářích herců není vidět strach před bitvou ani během bitvy. Na filmu je v některých momentech vidět, že ho režíroval americký režisér, nemluvě o nepřítomnosti němčiny. Kdybych film viděl v době jeho vzniku, určitě bych hodnotil lépe, hlavně díky tomu, že se jako jeden z prvních nebál pohledět na druhou stranu, bohužel v součastnosti nemůžu hodnotit více než průměrně. Moje hodnocení 65% ()

Jello Biafra

Natočiť hollywoodský trhák, kde sú hlavní hrdinovia vojaci Wehrmachtu, na to treba riadne gule. A tie rozhodne Sam Peckinpah mal. Film zachytáva ustupujúcu nemeckú armádu v lete 1943 na východnom fronte. Čatár Steiner v podaní Jamesa Coburna sa ocitne v obkľúčení Sovietmi a musí sa prebojovať cez nepriateľskú líniu späť k svojim jednotkám. Jeho návratu k nemeckým líniam sa však snaží zabrániť podlý dôstojník v podaní Maximiliana Schella. Drsný a naturalistický vojnový film s hviezdným obsadením. ()

ZkuKol

Po Tenké červené linii asi nejlepší snímek z II. světové. Kam se na to hrabe Spielberg (pomineme-li, že dost chlapec kopíroval). Coburn jeprostě válečná mašina a Schell je klasický záporák ve vlastních řadách. Film má skvěle diktované tempo a destrukce a násilí je díky Peckinpahovi povýšeno na umění. Z celého snímku řve naléhavost konce (jakéhokoli) a deprese. Celé pojetí člověku prostě vezme na dvě hodiny dech... Jen trochu zabolí, že němci chvilku mluví anglicky a pak chvíli zpívají německy. ()

Circumscriptor

Do roku 1977 tu nebol vojnový film s takto dokonalými trikmi, scenárom a perfektným načasovaním. A taktiež tu nebol film, kde by boli nacisti v hlavnej úlohe. A samozrejme, špecifický strih pána Peckinpaha v množstvách bojových a krvavých scien stojí za zmienku. ()

kenkaku

Vím, že tím jdu opět proti proudu. Bohužel ale nadstandard dát nemůžu. A to i přesto, že jsem se pokusil si názor na film nechat "uzrát" cca 30let. Když jsem ho totiž viděl poprvé, úplně mi nesedl. Ano, zůstal v paměti a natočený je i místy poutavě a dobře. Ted když jsem si dal repete mám pocit stejný. Ne ale proto, že se dívám na vojáky Wermachtu jako na ty hlavní hrdiny filmu (což mě asi jako totalitním režimem masírovanému dítku před třiceti lety vadilo nejvíc), ale totálně debilní prokládaný střih. Tři záběry po vteřině střídané s mechanickou přesností vždy když bylo třeba ukázat "akci". Neskutečně otravné a úplně kazící dojem z filmu. Co mi také moc nevonělo byla pasáž v zotavovně. Plná halucinací a nudy... A ještě k tomu ten konec. Taky perla. Celkově tedy za mě jen průměr. ()

Maynard.

3. a doufám, že snad poslední film od tohodle rejži, kterej mě ani v jednom z těch 3 nedokázal přesvědčit o tom, že má filmovej talent... Tady si celej film doslova libuje ve zpomalenejch záběrech přestřelek, výbuchů, bouchanců a tak podobně, ale je to celý natočený vážně divně. 2 hvězdy za to, že se tady poměrně dost málo mluví a že se to snaží bejt hodně akční, ale to zpracování je příšerný. Dějově je to zajímavý v tom, že se na válku díváš z pohledu prohrávajících němčourů nad rusákama. Popravdě ani nevím komu sem fandil, když oba tyto národy ve válce zrovna nemusím. ()

Pavlík

23. 05. 2010 (156.); pohled na válečné běsnění z druhé strany, my starší jsme na to nebyli zvyklí, válečné filmy nemusím, ale toto bylo velmi zdařilé ()

Seti

Sam Peckinpah zprostředkovává sugestivní pohled na válku z druhé strany barikády z tábora těch "špatných". V průběhu filmu ovšem poznáváme, že v první linii není rozdíl mezi dobrými a špatnými, jen mezi živými a mrtvými. Na bitevním poli všechny ideologie a plány politických vůdců znamenají méně než koňský trus a každý voják bojuje jen o holý život. ()

Ragdoll

Určitě není běžné, aby hlavními hrdiny, se kterými během příběhu postupně soucítíte a fandíte jim byla opačná strana, Němci. O to více je patrné, že se žádným způsobem nelišili od ostatních řadových vojáků jiných národností a vyznání, pohrdali válkou, i samotnou nacistickou ideologií. Když se také podíváme na strukturu filmu, je pěkné, že to není typické americké, megalomanské, velkolepé drama, kterých už mám po krk a jsou všechny na jedno brdo. Tady jsme se dočkali menšího, ale stejně výživného sousta, s o něco skromnější výpravou, ale zase nadmíru realistickou. Coburn mě do oka nepadl, jeho herectví však snesu a upřímně mě potěšil Maxmillian Schell, který svou roli namyšleného, arogantního, sobeckého bastarda zvládl bravurně. Plný počet to není, ale myslím, že budu potřebovat ještě jedno, odpočaté shlédnutí, abych svůj úsudek případně přehodnotil. 80%. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner