Andromeda

Kanada / USA, (2000–2005), 78 h 50 min (Minutáž: 43 min)

Kamera:

Gordon Verheul

Kevin Sorbo, Lisa Ryder, Laura Bertram, Gordon Michael Woolvett, Lexa Doig, Keith Hamilton Cobb, Steve Bacic, Brent Stait, Brandy Ledford, Jim Byrnes (více)

Série(5) / Epizody(110)

Pred vyše tritisíc rokmi mimozemšťania z planéty Tarn Vedra objavili cestu ako takmer okamžite cestovať z hviezdy na hviezdu. Tento spôsob nazvali slipstream a využili ho na vybudovanie veľkej intergalaktického Spoločenstva. Vstúpila doňho aj Zem. Hoci ríša združovala rôzne civilizácie a kultúry, usilovali sa spolunažívať harmonicky a v mieri. Na nešťastie, našli sa však aj nepriatelia mierovej koexistencie. Keď Nietzscheani (meno dostali podľa striktnej interpretácie Nietzscheho filozofie), skupina ľudí, ktorí sami seba geneticky zmenili, vycítia slabosť Spoločenstva, zradia ho a spoja sa s jeho najväčšími nepriateľmi Magogmi. Občianska vojna vrhne celý svet do nového temného veku. Kapitánovi Dylanovi Huntovi (KEVIN SORBO), veliteľovi vesmírnej lode Andromeda Ascedant, ktorú riadi superinteligentný počítač, sa podarí uniknúť do čiernej diery, keď väčšinu posádky vyzve opustiť loď. Uprostred zápasu so svojím prvým dôstojníkom, nietzscheánskym zradcom, Andromeda Ascedent zamrzne v čase. Prešlo tristo rokov temnoty. Spoločenstvo zaniklo a všetky známe galaxie sa vrátili vývojovo až do dávnych barbarských čias. Obyvatelia zabudli na slipstream, iba pirátske lode ho vedia využívať. Viaceré lokálne vlády sa usilujú spolupracovať, ale na mnohých planétach vládne fašizmus a brutalita. Záchranná, ale skôr pirátska loď Eureka Maru vyslobodí Andromedu Ascedant z čiernej diery a jej kapitánka a majiteľka Beka Valentineová (LISA RYDEROVÁ) a jej rôznorodá posádka sa teší z úžasného nálezu, na ktorom by mohli zbohatnúť. Chcú loď predať bohatému Gerentexovi (JOHN TENCH). Ten im prikáže, aby svoj vzácny náklad čo najskôr previezli cez vzdialené kozmické priestory. Keď vstúpia na jej palubu, zistia, že kapitán Hunt prežil. Hunta hrozná skutočnosť, ktorá v kozme vládne, spočiatku zaskočí a nechce veriť, že intergalaktická federácia zanikla a každý koho poznal, už dávno nežije. Potom sa však rozhodne, že treba obnoviť Spoločenstvo galaxií. Po boji s posádkou Eureka Maru napokon získa jej členov a spolu s ním cestujú kozmom, aby sa pokúsili obnoviť Spoločenstvo. Netuší, že každý nový člen má aj iné dôvody, prečo sa s ním rozhodol zostať. Predovšetkým je to krásna kapitánka Beka Valentineová, ktorá na Andromede prevezme funkciu prvej dôstojníčky. Má priamu a občas prudkú povahu. S Dylanom spolupracuje sčasti zo sebeckých dôvodov. Verí, že sa jej časom podarí veliteľa presvedčiť, aby myslel na praktickejšie ciele. Ďalším členom je potomok národa Nietzscheanov Tyr Anasazi (KEITH HAMILTON COBB), preto je aj rýchlejší a silnejší ako ostatní. On a jeho ľud verí v Darwinovu teóriu evolúcie, do ktorej vimplantovali myšlienku zabiť alebo byť zabitý. Od tejto teórie sa odvíja ich pohľad na svet a jeho riadenie. Práve oni stáli za začiatkom skazy Spoločenstva. Tyr však dokazuje, že nie každý príslušník jeho rodu je rebel, ale... Dúfa, že Andromeda je jeho novou šancou na pomstu. Rev Bem (BRENT STAIT) je príslušníkom rasy Magogov, známych svojou divokosťou a neviazanosťou. Ide o mäsožravcov s možnosťou vpustiť jed do tela obete svojimi tesákmi. Telá svojich obetí používajú ako inkubátory na vyliahnutie vlastných vajíčok. Paradoxne je Rev Bem mierumilovnou bytosťou, vedcom ,sociológom, lingvistom a kazateľom. Je stúpencom náboženského myslenia Wayismus, religiózneho prúdu usilujúceho obsiahnuť všetky existujúce viery. Opätovné nastolenie mieru vidí ako spoločný cieľ. Seamus Harper (GORDON MICHAEL WOOLVETT) je inžinierom a mužom pre všetko. Je jediným členom posádky, ktorý sa narodil a vyrástol na Zemi. Väčšinu času pracuje na údržbe svojej milovanej lode, ktorú považuje za svoje dieťa. Jedným zo zamestnaní fenomenálnej Trance Geminiovej (LAURA BERTRAMOVÁ) je botanika a xenobiológia. Pochádza z mimoriadne vyvinutej civilizácie ako zvyšok posádky a k svojim kolegom sa podľa toho aj správa. Cíti sa nadradená, ale súčasne považuje za svoju povinnosť všetkých chrániť. A nezabudnime na kozmickú loď Andromeda Ascedant, ktorá je podstate tiež jedným z členov posádky. Je schopná komunikovať s ostatnými a hoci má namiesto mozgu počítač, každý ju považuje za živú bytosť. Miluje zábavu, preto ustavične hrá rôzne hry, buď sama so sebou alebo s posádkou. Jej najväčšou vášňou je však Dylan. (oficiální text distributora)

haushinkaa

Tenhle seriál jsem měla ráda, z posádky nejvíc Harpera... Možná se mi to jenom zdá, ale přišlo mi to originálnější než většina seriálů s podobným námětem, na které se ani nehodí dívat... Na tohle se dívat dalo, vždycky mě to bavilo... ()

Raven0 odpad!

Tak tohle je snad ještě o třídu horší neý Hvězdná brána. Nevím co je víc debilní, jestli příběh či herci. Nejhorší ale je, že jsem si občas nemohl pomoct a musel jsem na to koukat. Ano, kvůli té hezké "robo" dívce nebo čím vlastně byla. Ach jo. ()

Barvoj

Možná je to blbina, ale možna taky ne. Fakt je, že první serie seriálu jsou super a velmi lituji, jak to zabili poslední sezonou.. serial 3* + 1* za Lexu.. celkově tedy zasloužených 70%. ()

WildevilCZ

Proč má seriál tak nízké hodnocení? 1) 95% čechů si myslí že Kevin Sorbo je totální K.... a seriál sním musí být ještě větší K....ina, co na to říct, leda DMC lide český :) 2) Pro většinu čechů je největší scifi a fantasy co snesou pivo zadarmo, nechápu proč, možná mi to někdo někdy vysvětlí :) 3) správný český pepík jde s proudem a přece nebude dávat jiné hodnocení než většina, není přece nenormální :) _______________________________________________________________________ Seriál je pro lidi, co ocení zajímé scifi/fantasy a velmi reálnou atmosféru v seriálu s humornými prvky. Kevin Sorbo hraje kapitána určitě zajímavě a svérazně. Pravděpodovně musíte být zkušenější divák v tomto žánru aby jste tenhle seriál zvládli. __________ PS: Andromedu bych taky přeprogramoval jak tu někdo tvrdil :D ()

noriaki

Hrůzná překombinovaná nuda která není ani vtipná ani napínavá. Hvězdičku dám za překrásnou Andromedu a citáty na začátku epizod. Víc si to nezaslouží ani omylem. ()

yeniczek

Tohleto sci-fi seriál? Hmm.. Herkules ve vesmíru? Bože už nikdy více.. jedna hvězdička za to, ež když jem byl nemocný, tak že jsme si mohl procvičovat bránici každé odpoledne... ()

immortalis

Aneb jak se Hercules dostal do vesmíru. Většina lidí tento seriál odsoudí kvůli hlavní postavě. Ať už si o představiteli hlavní role myslíte cokoliv Andromeda si šanci zaslouží. Seriál to rozhodně není natolik špatný, aby si zasloužil pozici v 200 nejhorších seriálech. Některé nápady nejsou vůbec špatné a Lexa Doig je okouzlující!. 1. série: 80% ()

Ravi

Škoda peněz na takovýhle "pokus". Pochybuju, že Sorbo čte scénáře. Shlédnuta první série, poté ještě 15 dílů. Je to kříženec Herkula, Xeny a Star Treku. Nic víc jsem v tom neviděl, ničím mě to nezaujalo. Koukat se na to dá, takže jednu hvězdu dám, ale z mého hlediska je to naprostá ztráta času. No nic - 20% = 0/5 ()

Molir

Nektere dily jsou vylozene slabe, u jinych jsem se bavil vic nez u "soucasneho" Star Treku, zenske jsou v Andromede rozhodne vic sexy. Kladem Andromedy oproti ST jsou zivejsi postavy, obcas se bouri, delaji si co chteji i proti kapitanove prani... proste lepsi nez ST:Voyager, cca kolem urovne ST:TNG, ale na ST:TOS Andromeda nema... ()

Death

Je fakt, ze to neni nic moc. Scenar je znacne zkopirovany z jinych sci-fi. Nektere dily jsou celkem dobre, jine stoji za uplny..Ve srovnani s Hvezdnou branou zdaleka ne tak originalni, humorne a dokonce to ani nema tak dobre triky(i kdyz to je asi jedine, co neni tak vyrazne). ()

Ompus

První řada je celkem slušná. Druhá s přimhouřenými oči a pár promilemi alkoholu v krvi je na dvě hvězdičky. Třetí už je strašná. Kulisy jsou snad ještě horší než scéna, v níž Hunt a Valentainová cvičili se stíhačkami a byly přitom zbírány pouze jejich tváře v kokpitech. Doufám, že čtvrtá nepokračuje ve standartu nastoleného třetí sezonou. ()

Drnqonovic

Uznávám, je to hodnocení i trochu z nostalgie, ale mě ten seriál BAVIL. Možná je to tím, že na rozdíl od většiny mi osazenstvo sedlo hned. Vesmírný Herkules? No jasně, sem s tím! Bohužel, seriál stahovala dolů laciná výprava a nic moc efekty (to, že záběrů útoku na loď je asi pět a pořád se opakují si všimnete hned). Naneštěstí po 3. sérii jde kvalita ještě níž; mimo jiné také obměnou Nietzcheany; Tyr byl zdaleka nejlepší postavou v seriálu a je naprosto trestuhodné, co s ním provedli. Star Trek to sice není, ale svoje kouzlo to i po letech má. Dvojdíl s útokem na Magogů je atmosféricky hutný dodnes. ()

giovanni3

Seriál co se snaží získat něco na oblibě Star Tracku, ale moc se mu to nedaří... Viděl jsme mnoho dílů tohoto seriálů, ale je to tak nějak to samé a nedokonalé.. A ti hlavní ,,zlouni,, co vypadají jako chlupatí lidí jsou taky laciní... Ale zase, že bych se nudil? To ne... 2z5 ()

Gaizka

Trikově celkem slabé, scénář rádoby protkaný něčím hlubším, toporný Kevin Sorbo, jednoduché dialogy, vtipů minimum, zoufalá, ale marná snaha přijít s nečím zajímavým. Ve výsledku suveréně nejslabší sci-fi seriál, který jsem kdy viděl. ()

slovan1

2* za to, že mě tento seriál někdy opravdu rozesmál... no, teď ale nevím jestli to vůbec bylo účelem. Tak abych to nestavěl jen na tom, tak mi tehdy Lexa Doig přišla jako parádní kočka :-)) Jinak mi přišlo velmi nápadné, jak je tento seriál umělý - kulisu z plastu sem viděl opravdu ve všem co zde bylo použito, žádná reálnost... ()

BMAJTZ

Zaprvé bych rád zmínil, že celý seriál jsem skutečně viděl a ani jsem se k tomu nemusel moc nutit. Zadruhé souhlasím s tím, že hodnoceni na CSFD je občas strašně vyhypované a když už to má tolik odpadu tak je strašně jednoduché se k tomu přidat. Andromedá není po všech stránkách zrovna nejlepší sci-fi které jsem kdy viděl, to teda ani náhodou. Stejně tak to ale není úplná odpad, znám mnohem větší zhovadilosti na které lidi koukají a nakonec to označí za kult, ale budiž. Nebudu ani komentovat herecký um Kevina Sorbo, řekněme si upřímně, že tenhle típek do tohohle nepatří a od prvních až do posledních dílů bude u mě prostě Herculesem než vrchním velitelem vrchní stráže. To jsou bohuže fakta. Příběhově to je někde mezi Star Trekem a Babylonem 5, rozhodně ne kvalitou to je úplně jiná úroveň. Přesto si dovoliji říct, že ten příběh není úplně špatný, i když s vyjímkou páté sériem, která byla tak trochu mimo universum (o to víc ale potěšila), ale závěr byl poněkud vycucaný z prstu. Dobrá třetina příběhů je neskutečně nudných a některé jsou zase tak předvídatelné protože se některé děje dost opakují. Každopádně koukat se na to dá a když tomu dá člověk šanci tak ho začne i příběh zajímat. Největší problém vidím ale v tom, že jde o dosti nizkorozpočtovou podívanou a je to sakra cítit. Nebylo na dobré scenaristy tak se oprášila stará myšlenka, digitální efekty taky nic moc. Taky mě strašně štvalo to, že prakticky děj naznačený v první sérii se táhne až do samotného konce aniž by se tento dlouhodobý příběh nějak výrazně vyvíjel. Nebo třeba ko znovuobnovení společenství se z našeho hrdiny stane odpadlík a je na něho hozeno, že se snaží společenství naopak rozvrátit, to bylo jednoznačně WTF. Nebo nakonec když už doplní celou posádku tak celá loď je stále stejně prázdná a nějaká postava v pozadí se mihne jenom málokdy. Z tohoto výčtu jde jednoznačně cítit, že nejde o dokonalé dílo ani náhodou a přesto mě dostatečně zaujalo na tolik abych u něj zůstal. Celkový příběh většinou stojí za prd ale epizodické příběhy jsou fajn, nicméně celá 5. série se mi líbila hodně (až na závěr) protože pojala tématiku jinak. Jak říkám dejte tomu šanci, moc toho neočekávejte a dostanete rozumnou porci zábavy. ()

Raevan

Ty bláho herkules ve vesmírný lodi ...:)... Jedinou věc, kterou mi seriál přinesl je, že uvažuji o koupi nového počítače ( bodla by blondýna :)). ()