Andromeda

Kanada / USA, (2000–2005), 78 h 50 min (Minutáž: 43 min)

Kamera:

Gordon Verheul

Kevin Sorbo, Lisa Ryder, Laura Bertram, Gordon Michael Woolvett, Lexa Doig, Keith Hamilton Cobb, Steve Bacic, Brent Stait, Brandy Ledford, Jim Byrnes (více)

Série(5) / Epizody(110)

Pred vyše tritisíc rokmi mimozemšťania z planéty Tarn Vedra objavili cestu ako takmer okamžite cestovať z hviezdy na hviezdu. Tento spôsob nazvali slipstream a využili ho na vybudovanie veľkej intergalaktického Spoločenstva. Vstúpila doňho aj Zem. Hoci ríša združovala rôzne civilizácie a kultúry, usilovali sa spolunažívať harmonicky a v mieri. Na nešťastie, našli sa však aj nepriatelia mierovej koexistencie. Keď Nietzscheani (meno dostali podľa striktnej interpretácie Nietzscheho filozofie), skupina ľudí, ktorí sami seba geneticky zmenili, vycítia slabosť Spoločenstva, zradia ho a spoja sa s jeho najväčšími nepriateľmi Magogmi. Občianska vojna vrhne celý svet do nového temného veku. Kapitánovi Dylanovi Huntovi (KEVIN SORBO), veliteľovi vesmírnej lode Andromeda Ascedant, ktorú riadi superinteligentný počítač, sa podarí uniknúť do čiernej diery, keď väčšinu posádky vyzve opustiť loď. Uprostred zápasu so svojím prvým dôstojníkom, nietzscheánskym zradcom, Andromeda Ascedent zamrzne v čase. Prešlo tristo rokov temnoty. Spoločenstvo zaniklo a všetky známe galaxie sa vrátili vývojovo až do dávnych barbarských čias. Obyvatelia zabudli na slipstream, iba pirátske lode ho vedia využívať. Viaceré lokálne vlády sa usilujú spolupracovať, ale na mnohých planétach vládne fašizmus a brutalita. Záchranná, ale skôr pirátska loď Eureka Maru vyslobodí Andromedu Ascedant z čiernej diery a jej kapitánka a majiteľka Beka Valentineová (LISA RYDEROVÁ) a jej rôznorodá posádka sa teší z úžasného nálezu, na ktorom by mohli zbohatnúť. Chcú loď predať bohatému Gerentexovi (JOHN TENCH). Ten im prikáže, aby svoj vzácny náklad čo najskôr previezli cez vzdialené kozmické priestory. Keď vstúpia na jej palubu, zistia, že kapitán Hunt prežil. Hunta hrozná skutočnosť, ktorá v kozme vládne, spočiatku zaskočí a nechce veriť, že intergalaktická federácia zanikla a každý koho poznal, už dávno nežije. Potom sa však rozhodne, že treba obnoviť Spoločenstvo galaxií. Po boji s posádkou Eureka Maru napokon získa jej členov a spolu s ním cestujú kozmom, aby sa pokúsili obnoviť Spoločenstvo. Netuší, že každý nový člen má aj iné dôvody, prečo sa s ním rozhodol zostať. Predovšetkým je to krásna kapitánka Beka Valentineová, ktorá na Andromede prevezme funkciu prvej dôstojníčky. Má priamu a občas prudkú povahu. S Dylanom spolupracuje sčasti zo sebeckých dôvodov. Verí, že sa jej časom podarí veliteľa presvedčiť, aby myslel na praktickejšie ciele. Ďalším členom je potomok národa Nietzscheanov Tyr Anasazi (KEITH HAMILTON COBB), preto je aj rýchlejší a silnejší ako ostatní. On a jeho ľud verí v Darwinovu teóriu evolúcie, do ktorej vimplantovali myšlienku zabiť alebo byť zabitý. Od tejto teórie sa odvíja ich pohľad na svet a jeho riadenie. Práve oni stáli za začiatkom skazy Spoločenstva. Tyr však dokazuje, že nie každý príslušník jeho rodu je rebel, ale... Dúfa, že Andromeda je jeho novou šancou na pomstu. Rev Bem (BRENT STAIT) je príslušníkom rasy Magogov, známych svojou divokosťou a neviazanosťou. Ide o mäsožravcov s možnosťou vpustiť jed do tela obete svojimi tesákmi. Telá svojich obetí používajú ako inkubátory na vyliahnutie vlastných vajíčok. Paradoxne je Rev Bem mierumilovnou bytosťou, vedcom ,sociológom, lingvistom a kazateľom. Je stúpencom náboženského myslenia Wayismus, religiózneho prúdu usilujúceho obsiahnuť všetky existujúce viery. Opätovné nastolenie mieru vidí ako spoločný cieľ. Seamus Harper (GORDON MICHAEL WOOLVETT) je inžinierom a mužom pre všetko. Je jediným členom posádky, ktorý sa narodil a vyrástol na Zemi. Väčšinu času pracuje na údržbe svojej milovanej lode, ktorú považuje za svoje dieťa. Jedným zo zamestnaní fenomenálnej Trance Geminiovej (LAURA BERTRAMOVÁ) je botanika a xenobiológia. Pochádza z mimoriadne vyvinutej civilizácie ako zvyšok posádky a k svojim kolegom sa podľa toho aj správa. Cíti sa nadradená, ale súčasne považuje za svoju povinnosť všetkých chrániť. A nezabudnime na kozmickú loď Andromeda Ascedant, ktorá je podstate tiež jedným z členov posádky. Je schopná komunikovať s ostatnými a hoci má namiesto mozgu počítač, každý ju považuje za živú bytosť. Miluje zábavu, preto ustavične hrá rôzne hry, buď sama so sebou alebo s posádkou. Jej najväčšou vášňou je však Dylan. (oficiální text distributora)

klerik

Priznám sa, že som nikdy nemal odvahu kukať to dlhšie, pretože to pôsobí akosi lacno, no je zaujímave, že na imdb je to podľa ich hodnotení zrovanateľné s tunajšími hodnoteniami SG-1... ()

Xeelee

Jedna roztomile skorosympatická postava a spousta zajímavých nápadů, to vše zředěné v hromadě sr… ehm výkalů. Škoda. ()

JASON_X

Pro jedny hloupoučká televizní sci-fi střílečka, pro druhé vrcholně relaxační záležitost a zdroj příjemně pokleslé a nekomplikované zábavy. Mně se to prostě líbí a hotovo! Je to vydatně oddechové, netváří se to / nebere to samo sebe příliš vážně (jako třeba sucharský Star Trek), ale je to točeno s nadsázkou a sebeironií. Všechny hlavní postavy jsou mi nadprůměrně sympatické, mám rád rasu Nietzscheanů, Magogové dělají legrační salta vzad když to do nich někdo nakropí bazukoidem... Jako večerníček před spaním vynikající. Viděl jsem kdysi dávno všechny řady, je pravda, že jejich kvalita měla klesající tendenci, ale první dvě jsou skvělé. ()

Caelos

První série je skvělá, navíc s opravdu napínavým závěrem, který se rozuzlí až na začátku druhé. Herci jsou přijatelní a mají zajímavé charaktery, ovšem dost často působí trochu trapně, zvlášť když jde o silácké hlášky. Paradoxně nejméně zajímavá je postava Dylana Hunta. Nejzajímavější je samozřejmě Lexa Doig jako Andromeda a Trance Gemini, která patří k největším záhadám seriálu, hlavně tedy její původ. Je nesmrtelná? Nesmím ale zapomenout na Tyra Anasaziho, který je Nietzchean, což je už samo o sobě zajímavé. Nietzscheané jsou totiž lidé, kteří se odpojili od své rasy, geneticky se změnili a žijí striktně podle filozofie Friedricha Nietzscheho. Jsou to dokonalí bojovníci, dokonalé organismy takoví nadlidé. Jejich poznávací znamení jsou kostěné ostny na zápěstí, které používají v boji muže proti muži. Pak je tady magog, který opustil svou rasu a stal se nenásilným poutníkem. Magogové jsou divoká rasa chlupatých příšer, který zabijí každého kdo jim přijde pod ruku, žít nechají pouze hostitele, do kterých nakladou vejce, z nichž se vylíhnou larvy, které hostitele pozřou. Páter je docela zajímavý, ale vzhledem k tomu že nebojuje a ani s ním není příliš sranda, je asi stejně zajímavý jako Dylan Hunt. Posledními členy posádky jsou lidé, Seamus Harper, což je geniální inženýr s mozkovým portem, díky němuž může vstupovat do sítí a Beca Valentine, pilotka. Co se týče příběhu, Andromedu, na které zůstal jen Dylan Hunt a byla třista let uvězněna v čase, původně chtěla ukrást pozdější posádka, ale Dylan je přemluvil ať se k němu přidají a společně obnoví Společenství, které zaniklo před třista lety porážkou od Nietzscheanů. Vesmír Andromedy je docela uvěřitelný a zajímavý, přijde mi více "barevnější" než třeba vesmír Star Treku, či dalších seriálů kde hraje hlavní roli jedna loď. Jinak to ale ničím nevybočuje, v příběhu je jedna hlavní linie, ale každý díl má tu svou malou. První série ****//////// Co se týče druhé série, mám s ní trochu problém v tom, že jsem ji nějak nevěnoval pozornost. U spousty dílů jsem dělal něco jiného a hodně mi jich přišlo tak trochu fádních, co se vesmírných scifi seriálů týče. Největší změnou která se udála je samozřejmě proměna Trance Gemini. Už není růžová, roztomilá a nebudí zdání roztomilosti (a nemá ocas), ale je to sexy bojovnice s bujnými dredy, copánky, či co to je. Dá se ale říct, že druhá série trochu odkryla něco opravdu málo z jejího záhadného původu. Měl jsem radši původní Trance, tahle je taková, taková trochu trapná. Další velkou změnou je že se konečně podařilo obnovit společenství, což ale vzhledem k pěti sériím neznamená nic. Pak jsou tady nějaké změny kosmetická, Romi dostane více sexy vlasy s modrým melírem a ukáže se v mnoha akčních scénách, v jedné jako vystřižené z Matrixu. Beca má taky kratší sestřih, díky němuž omládla. A Páter Bem se pořád nevrátil. Hrozba magogů se upozadila, i když ji skoro v každém díle nezapomenou zmínit. Ovšem na konci druhé série se objeví celkem působiví noví nepřátelé... Myslím že druhá série dává hodně prostoru akci. Některé díly jsou opravdu dobré po všech stránkách, pár jich je trapných, ale žádný není vyloženě pitomý. Druhá série *** (a půl) //////// Třetí série je scénáristicky docela pomotaná. Ale samozřejmě v závěru přijde opravdu dost velký zvrat. A posádku zřejmě opět (po páteru Bemovi) opustí další podstatný člen posádky. Samozřejmě neřeknu jaký. I když bych chtěl, stejně jako vypsat onen velký zvrat na konci série. Taky mi přišlo, že třetí řada se odehrává více ve vesmíru než na planetách, je tady docela dost vesmírných bitev. Celkově lepší než série druhá. Třetí série **** //////// () (méně) (více)

HateBreeder

Prvni rada tohoto sci-fi serialu se mi celkem libila a hodnotil bych ji slusnymy 60%, druha rada byla o poznani horsi a autori uz varili z vody takze zde by me hodnoceni bylo podprumernych 45% no to co ale predvadi hlavni protagoniste ve treti rade teto vesmirne sagy, to se jen tak nevidi. Prijde mi jako by se cely herecky tym pred natacenim posilnil alkoholem jinak to snad neni ani mozne. Nesmysle dialogy, deravy scenar, zbytky charisma asi hlavni hrdinove postraceli v jine galaxii, hudebni stranka je take hrozna, no vubec tu andromedu nepoznavam. Dve hvezdy sou jen z ucty k prvni rade. ()

Lacike

Podľa mňa neprávom opovrhovaný sci-fi seriál, ktorý si tak nízke hodnotenie nezaslúži. Ale sci-fi seriály to majú na ČSFD vo všeobecnosti ťažké, takže neprekvapuje ani nízke hodnotenie tohto seriálu. Aj keď je východzia zápletka dosť temná, tak pojatím je to taký nenáročný seriál s epizódnymi zápletkami. Trochu mi to pripomína pôvodný Star Trek. Proste kovbojka s poriadnym chlapským hlavným hrdinom vo vesmíre. Sorba som ako Herkula nemusel, ale ako odvážny správňák kapitán Dylan Hunt si ma hneď získal. Rovnako aj zvyšok posádky. Drsná Beka Valentine, ktorá nebola typickým zástupcom veliteľa, ale v pohode ho dokázala zastúpiť. Skvelá bola aj tajomná a roztomilá Trance Gemini, sexy stelesnenie Andromedy v podaní Lexy Doig, vtipný geek Seamus Harper, namakaný drsniak Tyr Anasazi u ktorého ma mrzelo, že ho neskôr nahradil Telemachus Rhade. Zaujímavou postavou bol aj reverend Bem, ktorý sa tiež neskôr zo seriálu vyparil. Prvé dve série sú najlepšie a majú aj pútavý storyarc, ktorý sa tak pozvoľne vyvíja. Bohužiaľ po dvoch sériach bol odídený showrunner Robert Hewitt Wolfe, vraj pre nezhody so Sorbom ohľadom smerovania seriálu a úroveň začala upadať. Tretia séria už obsahuje polovicu slabých dielov, ale tie ktoré sa venujú hlavnej línii stáli stále za to. Štvrtá séria už ale bola strašne nekonzistentná jak kvalitou, tak aj nadväznosťou na predošlý dej, takže mi už niektoré veci ani nedávali zmysel a finále som úplne odzýval. O to divnejšie a prekvapivejšie bolo, že po finále v štvrtej sérii, seriál predĺžili ešte o jednu sériu. Tú už som nikdy nevidel, ale podľa ohlasu fanúšikov seriálu to bolo ešte slabšie ako predošle série. Takže moje hodnotenie jednotlivých sérií: 1. - kvalitná zábava 8/10, 2. - rovnako dobrá ako prvá 8/10, 3. - polovica dielov super a druhá polovica na hovno 6/10, 4. - divná nuda 4/10. 5. - nevidel som a ani nechcem. Takže celkovo to je u mňa za silné tri hviezdičky a je mi ľúto, že sa seriál po takom skvelom rozbehu tak strašne pokazil. ()

PauloZ odpad!

Kevine vrať se prosím k Herkulesovi, tady ti to v elasťáčkách a ve vesmíru vůbec nesluší a nejde! ()

Kryton

Pamatuji si TV NOVA asi kolem 15hodiny a já přišel ze školy a Herkules tam nějakou tyčkou máchal ve Vesmíru. ()

zdepapepa odpad!

Zbytečný seriál. Zbytečný v tom smyslu, že televizní scénáristé vyplodili (a myslím, že stále ještě plodí) daleko kvalitnější sci-fi seriály. Nejen to, dokonce tam hrají lepší herci. Kevin Sorbo měl zkrátka zůstat u Herkula a nesnažit se prorazit tímhle, vždyť v té době už běžela 3. série Hvězdné Brány, takže tohle považuji za čistý kalkul a to ani nemluvím o nespočtu různých variací na Star Trek (Nová Generace, Hluboký Vesmír Devět, Voyager a o rok po Andromedě i Enterprise). Zkrátka a jednoduše vyhozené peníze, ale Kevin Sorbo bude asi jiného názoru. ()

sta odpad!

Buďto si někdo dělá legraci, nebo jsem se zbláznil. Takhle jsem se cítil, když jsem viděl asi pět minut tohoto "veledíla". Bohužel je pravda asi to druhý, protože ten seriál opravdu existuje. ()