Infiltrace: Obchod se svědomím

(TV film)

Co vše se odehrává za zdmi našich nemocnic? Jak se k nám pacientům chovají lékaři? Jak se ze zdravého dítěte může stát ležící troska? To vše odhalila skrytá kamera v dalším díle cyklu Infiltrace... Spolu se stížnostmi na léčitele přichází stejnou měrou i stížnosti na péči v nemocnicích a ústavech dlouhodobé péče. Lidé jsou naštvaní na lékaře, na nedostatek jejich času, empatie a na omezenou nabídku. To jsou nejčastější důvody, kdy se pacienti rozhodnou například pro alternativní léčbu. O tom už řeč v Infiltraci byla – v dílu Obchod se zdravím. Výsledkem je zákon o léčitelích a zrušení AKTIPu. Většina nemocných zůstává v péči klasické medicíny a věří, že jejich lékař je plně kompetentní a zařízení, ve kterém léčí, slušně vybavené. Ti, kteří posílají své podněty, jsou vyděšeni z arogance bílých plášťů a nedostatku základních a srozumitelných informací. Dva roky jsme sledovali skrytými kamerami denní realitu v mnoha nemocnicích, ústavech a léčebnách. Už na přelomu roku 2016 a 2017 jsme zaměstnali infiltrátora v jednom z takových center. Po měsíci dobrovolnické práce přišel se zjištěním, že základ problému není v nedostatku etiky, ale v katastrofálním stavu personálního obsazení a nedostatku financí. Přesto jsme další dva infiltrátory poslali do dalších ústavů. Přišli s tímtéž. Mezi tím vším se ovšem ukrývá ještě něco horšího, než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace. Jde o fatální pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec. Manažerské a právní krytí lékařů a situací, se kterými by obyčejný člověk se svědomím nedokázal žít. Bohužel, oběti těchto příběhů své zbytky životů žít musejí. Chybí tu kdokoliv, mimo specializovaných advokátů a několika pacientských organizací, kdo by se jich zastal. (Česká televize)

Pavlínka9

4* z jediného důvodu. Jsem z Pardubic. Danou kauzu s Adámkem jsem tedy slyšela z první ruku, jelikož se to odehrálo v nemocnici v Pardubicích a bylo toho celé město. A tento dokument mi ukázal záběry, které se dlouho nedokázali sehnat...Jsem v šoku a žasnu nad tím, co se může v našem zdravotnictví stát...Dívala jsem se na to třikrát a pokaždé je mi z toho zle. Děkuji, že je to tam ale zveřejněné a lidé to mohou vidět na vlastní oči. ()

kukkik

Na tohle se tak hrozně zle kouká... Kurde, tak snad doktor i ta pitomá sestra mají za sebou desítky let (údajně) náročných a komplexních studií, tak jak je možné, že v krizové situaci udělají úplné h*** a situaci musí zachraňovat parta z ambulance? To jsou jako jediní, kdo není úplný idiot v celém zdravotnictví? A ta laxe a zmatky v případě toho malého klučiny.. Fuj tohle, člověk má strach, že když se mu něco stane a pojede do nemocnice, a nevezme si s sebou pistoli nebo pár milionů v kufříku, tak se na něj každý vysere dokud sebou nesekne mrtvý o zem a neudělají si z něj předložku před kancl. Ono stačí jít k obvoďákovi a člověk získá představu.. Mrazí.. vážně z toho mrazí. ()

Lyli

Co k filmu? Odfláknutý dokument sázející na sílu hlavního příběhu. Za mě by mnohem lépe fungovalo vyznění jednotlivých případů jako samostatné speciály v rámci např. Reportérů ČT. Co k osudům? Jistě nejdrtivější je Adámkův případ, kdy vidíme natolik fatální pochybení zdravotníků, že je z toho člověku úzko. Ano, komplikace se stávají, ale hysterická zdravotní sestra a lékařka, která nezavadí okem o pacienta, to nejsou lidé na svém místě. Lhostejnost instituce, kde se celá věc odehrála, je zarážející a nechápu, jak je to vůbec možné. Další dva příběhy mě tam vlastně nezajímaly, byly podány tak povrchně, že nemáte šanci je chytit. Co závěrem? Je dobře, že film vznikl, i když není zpracovaný kvalitně. Opravdu ze srdce si přeju, aby tohle dílko pomohlo poškozenému Adámkovi a jeho rodině k tomu, aby se konečně někdo pochlapil, a skutečně jim pomohl a omluva by (do prdele práce), měla přijít taky. ()

Ricky_CZ

O emoce se tady postal samotný život. Provedení je potom vcelku neuchopitelné, co do hodnocení. Lze jen poděkovat za to, že se opět některé věci dostaly na světlo... Trochu z osobnějšího soudku: Jako rodiče mne to asi zasáhlo více, než je zdrávo. Tohle byla opravdu síla a všechna čest klidnému otci z hlavního příběhu. Nedokážu říct, že bych to zvládl tak racionálně, abych se mohl dál starat o rodinu.. Panáka, potřebuju panáka.. ()

Stíba

V první řadě hodnotím dokument a jeho zpracování a ne příběhy samotné, ty jsou samozřejmě otřesné. Většinový prostor tu dostává jen jeden z nich a ty další dva jsou tu skoro až zbytečné, jelikož se podle mě vše jen kouskuje a výsledný dojem to tříští. Podání je tak ve finále malinko rozpačité a nedokáže vypovědět tolik, kolik by z toho asi šlo dostat, přesto si člověk dokáže udělat celkem zajímavý obrázek, který bych ale velmi nerad paušalizoval na celé naše zdravotnictví jak bývá v oblibě. Je totiž bez debat, že můžeme být opravdu rádi za jeho neuvěřitelnou úroveň, těmto smutným příběhům navzdory. ()