Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

kaylin

Mám tuhle pohádku prostě rád. Do jisté míry za to může Ladislav Pešek, který je tu výborný, ale hlavně je to naivita toho krásného souboje dobra se zlem, kde má zoo dlouho navrch, ale pak stejně zvítězí to dobro. Josef Beyvl a animátoři pak v sekvenci výprasku předvádějí něco skutečně parádního a ukazují, že animace a hraní mohou být uvěřitelně propojeny. ()

italka63

Jedna z prvních kombinací animace a hraného filmu Československu. Krásně barevné, chytlavá píseň, kterou si i dnes prozpěvujeme s generacemi mladšími a to, že zlo má být po zásluze potrestáno. Taková škoda, že tenhle obušek je jenom v pohádce! Ten film jsem jako dítě prostě milovala, hlavně pana Smolíka. On byl ten symbol dobra a lásky v každé pohádce a dalo se mu věřit. ()

stration

Trochu politicky tendenční, ale jinak pochopitelně klasická pohádka, u které mám vždycky chuť na jitrničku, jakou svět neviděl! ()

Aiax

Další majstrštyk Jiřího Brdečky, v němž snad nehraje jediný negeniální herec. Ach, kde ty staré zlaté pohádkové časy jsou. ()

marleyy

90% Scéna kdy Pešek pojídá jitrnice je na Oscara! Z celého filmu čiší velmi pozitivní nálada a to se cení. ()

higuain

Aneb jak dobré srdce a především naivita a šíleně hloupá důvěřivost nakonec vyhrály nad nenažraným, ziskuchtivým a podlým kapitalismem. Ale ta propaganda je jinak ještě poměrně snesitelná a legendární obušek spolu s kultovními písničkami přežije asi všechny generace, dokud bude přežívat i samotný film. ()

Aleee89

Další pohádka, která prostě nemůže chybět pří žádných Vánocích a dokonce ji dávají i přes rok... Mám ji ráda, je sice stará, takže ten obraz není moc kvalitní, ale u takových filmů to nikomu nevadí. Líbí se mi, že je taková milá, ukazuje nedobré i dobré povahy lidí a ty jsou aktuální i do dneška... ()

kajas

Obecně moc nemusím pohádky bez princů a princezen, tahle by ale na celovečerní stopáž potřebovala taky trochu záživnější příběh. Informace ze zdejších zajímavostí, že film měl mít původně pouze 30 minut, mi úplně stačí. ()

radektejkal

Jak hodnotit muzikál, který mě provází celým životem? Viz hodnocení! Bez "obušku z pytle ven!" nemůže žádné dokonalé štěstí (pokud vůbec) existovat. Ani kinematografické. ()

Anglie

"Já s písničkou jdu jako ptáček" je opravdu skvělá písnička. Líbí se mi především zpracování obušku. Pobaví, poučí, potěší - a to je u pohádky to hlavní. Tahle zmíněnou trojici splňuje velmi dobře. ()

fmash

Prosluněná pohádka s krásným nebeským Smolíkem, božími trikovými scénami (třeba ta jitrnice, takovou svět neviděl), andělsky okřídlenou písní a ďábelskou pointou, když nepoctivý živnostník dostane, co zaslouží. Pro mě český pohádkový zlatý fond, do kterého se už moc nepřidává. ()

dyfur

......typický produkt rokov 50-tych...známa rozprávka,pekne spracovaná.....farebná farebnosť.....aj keď mňa nikdy extra nebavila..... ()

balba

Humorná pohádka získává stále své vděčné diváky , i když ji už čas značně poznamenal.Nejznámější písnička: "Já s písničkou jdu jako ptáček............". ()

lekr

Nemám rád pohádky a i tenhle pro někoho klasický kousek mě nechal naprosto chladným!! Českých hereckých es je to nedůstojné a celé to na mě působí odporně dětinsky! Neuvěřitelná trapárna!! ()

SallyZen

Taková pěkná pohádka a má jen 75%. Podle mě jedna z nejlepších v těch 40, 50 a 60 letech. Beyvl hodně dobrej, ale Pešek. To bylo opravdu famózní. Z něho ta energie sršela určitě na míle daleko. Věřil jsem mu všechno. Především tu je ho radost a prožití každého okamžiku. Samozřejmě nechyběla povedená písnička "Já z písničkou jdu jako ptáček ..", kterou si rád prozpěvuju. Jednoznačně plný počet. 95% ()

Martin741

Cisaruv Pekar ....., Pysna Princezna a Obusku ..... su klasicke rozpravky z 50. rokov, ktore neomrzia ani po 70 rokoch od vydania. 100 % ()

kaposlav odpad!

Toto ma na svedomí zrejme podobný propagátor komunizmu ako tú frašku Dařbuján a Pandrhola (1959). Mrdať deti jedno za druhým rok čo rok áno, ale živiť ich ma niekto iný. Čo na tom, že som debil bez peňazí? Veď na vine je vždycky nejaký podnikateľ. Každopádne ho treba vykresliť ako chamtivého antifilantropa, čo nemá súcit s blbcom, čo najviac energie mrhá na svoj reprodukčný potenciál. Z takýchto filmových výplachov sa nechali inšpirovať najmä naši potmavší spoluobčania a neprešlo ich to ani po revolúcií. Výsledok dnes vidíme všetci ako v SR, tak i v ČR. Našťastie tu máme cirkev, ktorá káže milujte sa, množte sa. Tak nech sa páči a môžete sa o tie mnohopočetné rodiny aj s darebnými rodičmi starať, ale zo svojho, čo je odveký problém cirkvi, keďže oni nič neprodukujú a žijú z daní pracujúcich a z príspevkov. Toto sú choré nebezpečné myšlienky, čo propaguje táto takzvaná rozprávka, ktorá vznikla z úplne iného dôvodu ako na čo sa hrá. Ja sa ani nečudujem, že Hitler je tak populárny a že ľudia vyjadrujú tak radikálne riešenia problémov ako čo počúvam a odpor voči emigrantom. História sa opakuje. Vlastne táto rozprávka nás učí, že máme byť dobroprajní a pohostinní k tým, čo majú veľa detí a nič do úst a potom keď si zvyknú, že ich chováme ako prasce, tak sa množia vo veľkom ďalej. Rozdiel je ten že z prasat je úžitok. ()