Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

Jirkacek

Pohádka Obušku, z pytle ven! se mi nikdy moc zrovna nelíbila. Snad to bylo kvůli tomu, že byla natočena podle knihy Karla Jaromíra Erbena a také že v ní chybí klasické pohádkové postavy - čert, králové, princezny, zámek nebo alespoň vodník. Místo nich se v ní roku 1955 objevil chudý muzikant v podání Ladislava Peška, Josef Beyvl jako vykutálený hostinský a kouzelný stařeček František Smolík. Ostatní herci, kteří se zde objevili, měli pouze krátké epizodní role, například hosté v hospodě nacpávající se zabíjačkou anebo děti muzikanta. Celý snímek tak byl v podstatě napsán hlavně pro již zmíněnou trojici. Jako první se na plátně kin a naší TV obrazovce objevil hladový hudebník, shánějící jídlo pro sebe a svou rodinu ve světě. Cestou narazil na luxusní restauraci U pečínky, kde potkal vtipálka hostinského, který si z chudáka tropil žerty. Nakonec jej nalákal dovnitř a za to, že hostům u stolu zahraje písničku, slíbil mu jitrnici, jako svou neviděl. Když se tak stalo, následovala pro mne legendární situace s neviditelnou pochoutkou, která vstoupila do dějin potravinářského průmyslu a restauratérství. Napálený muzikant šel dál a potkal kouzelného stařečka, který ho za jeho laskavé srdce obdaroval oslíkem, který když se zatřásl, padaly z něj dukáty a ubrouskem, který stačilo prostřít a pomyslet na nějaké dobré jídlo a bylo hned k servírování k dispozici. Třetí dar, obušek však odmítl a vrátil se pro něj až poté, co jej hostinský na zpáteční cestě domů o ubrousek a oslíka okradl. Když se pak muzikant do hospody vrátil s pytlem a jeho obyvatelem obuškem, počala několikaminutová, pro mne opět legendární scéna, ve které čtverák hostinský dostal naloženo co proto. Docela překvapivá je stopáž o pouhých 70 minutách, ale pokud režisér Jaromír Pleskot stihl vyjádřit vše, co zamýšlel, tak budiž. Mně to tedy stačilo úplně, protože dobro z pohádky sálalo až mne z toho bolelo radostí u srdce. Zlo bylo tedy potrestáno a dobro zvítězilo a tak to má v pohádkách být. Ty od Erbena však až tak veselé nebývají a tato je tak určitě jednou ze světlých výjimek a proto ode mne stará česká klasická pohádka s legendárním songem - Já s písničkou jdu jako ptáček - získává tři obuškové hvězdičky, vyskakující z pytle ven ***. ()

Rustik

některé divadelní scény úžasné...vcelku kvůli nesympatickému hrdinovi je pro mě tato pohádka nekoukatelná ()

malet

Dětství si bez této pohádky neumím představit. Jen ten konec mi vždycky kazil celkový dojem. Nevadilo mi naturalistické mydlení zlodějského zadku, ale to kolektivní trsání ve víru lidové písně... No ale byla jiná doba, koho chleba jíš, toho píseň tancuj. I tak jsou to poctivé 4****. ()

martin2702

Také jedna z mých oblíbených pohádek vždy mě přepadne hlad když vidím ty chlápky jak žerou ty jitrnice krčmář vynikající ale mizera a Ladislav Pešek moc dobrý výkon dávám plný počet. ()

Konev

Akce pro dnešní děti skoro nulová, ale pohádka má hlubokou myšlenku, něco co dneska v pohádkách už skoro nevidí. "Na někoho platí vlídné slovo, na někoho obušek". Lehce zapamatovatelná a nesmrtelná písnička...byla doba, kdy jsme na takové pohádky chodili do kina .... byla to lepší doba než teď... ()

mistr97

Obušku, z pytle ven jsem si oblíbil už před lety a najdu si na ni čas každé Vánoce. Ladislav Pešek hraje naivu, který ale dokáže pobavit. Scéna s jitrnicí, kterou svět neviděl, je prostě dokonalá. Pohádka je to sice trošku hloupá (na můj věk určitě), ale jako jedna z mála podobných mě baví. ()

GrooteLulu

"Ooo summer wild", jak se zpívá v jedné písničce.. no a "Summerwild" je pro mě muzikant "je to chůze po tom světě" v podání Peška...je to pohádka na zimu, ale celá v horkém květnu.. hudebně - nej je první "song" a instrumentálka v noci, když podáva morphium, aby zaměnil ušáky.. hodnotím ho stejně jako Dahřbujána a Pandrholu, akorát na závěr kvituji větší aspekt na morální katolismus s Pánem Bohem a psem Azorem... scénku s falešným ubrouskem a oslíčkem bych mohl hrát na prknech "národního".. ()

Tucne.prasa

Pekná, klasická rozprávka, navyše urobená veľmi malebne. Pešek je synonymum dobráka a na úlohu sa maximálne hodí, ale exceluje Beyvl. Ak v rozprávke niekto vidí propagáciu socializmu, mal by sa dať vyšetriť. ()

milos.bradik

Velmi roztomilá pohádka na které se sice podepsaly roky, ale vynikající Pešek, Smolík i Beyvl dávají na vše zapomenout a vytvoří atmosféru opravdu pohádkovou. Navíc pěkná písnička a pohádkové dekorace i kostýmy. ()

vipi

Ale no tak ano. Jako dítě to hodnotím jako hezkou barevnou pohádku. A u té vtíravé písničky si vždycky vzpomenu na Víťu Jakoubka, jak křičí: "Držte hubu, paní Kolovecká". ()