Úsměvy letní noci

Úsmevy letnej noci

Smiles of a Summer Night

Komedie / Romantický / Drama

Švédsko, 1955, 108 min

Na základě svých dosavadních zkušeností s Ingmarem Bergmanem můžu konstatovat, že je užitečný daleko spíš pro ty, co chtějí spáchat sebevraždu, nebo pro ty, co chtějí zvýšit zisky výrobců antidepresiv, než pro diváky, kteří se chtějí od srdce zasmát. Do tohohle filmu jsem šel s netajenými obavami, protože Bergmanovu komedii A co všechny ty ženy, kterou jsem v minulosti shlédl, považuji za bezkonkurenčně nejhorší film z těch, co jsem zatím od něj měl možnost sledovat. Pravda je, že jsem se ani jednou nezasmál, což ovšem o kvalitách filmu mnoho nevypovídá. Ve skutečnosti jsou Úsměvy letní noci příjemnou historickou komedií, která sice není k popukání, ale pozitivně naladí. Pěkné vybroušené dialogy, kde to mezi jednotlivými postavami jiskří, a zajímavý scénář, který předčí řadu našich oblíbených prvorepublikových komedií. Celkový dojem: 60 %.(20.4.2009)

• anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 13.7.1968, réžia českého znenia = (ČST Praha) (18.2.2011)(18.2.2011)

Netypický Bergman v poloze konverzační komedie. Holt, je-li někdo opravdu mistr, je jím na kterémkoliv hřišti.(7.12.2008)

Zpočátku mně mnohokrát vytanula na mysl spojitost scénáře s dílem Oskara Wilda (mimo názvem zmiňovaného Shakespeara). To se v průběhu děje příliš nemění, ale přes zdánlivou beztarostnost a vtipnost dialogů, z filmu nelze nevycítit smutek a hořkost mezilidských vztahů.(8.2.2009)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(23.12.2005)