Kostýmní komedie, pod jejímž fraškovitým povrchem prosvítá hlubší filosofický kontext, má odlehčenou zápletku - milostné hrátky v podání několika mileneckých dvojic, do jejichž sladké rozvernosti proniká místy hořká ironie. Není bez zajímavosti, že v době vzniku filmu prožíval režisér těžké životní období ('Když jsem jedinkrát v životě málem spáchal sebevraždu, natočil jsem Úsměvy letní noci'). Neodolatelná komedie s břitkými dialogy je důkazem, že ani Bergman nemusí být stále jen vážný. (oficiální text distributora)

Gastovski

Další realistická konverzační vztahovka aneb klasický Bergman. Škoda, že humorných situací nebylo více - takto i přes nesporné kvality filmu musím hodnotit průměrem. ()

Evander

Úsměvy letní noci nejsou špatným filmem a místy jsou i velmi zábavné – několik hlášek a rozhovorů je opravdu skvělých, ale je to celé takové utahané a na Bergmana mi to přijde slabé. Jedno zhlédnutí, proč ne, ale popravdě raději jako kulisa k žehlení, než na přímé sledování – to mi přijde jako ztráta času. Celkově je pro mě film zklamáním. 62% ()

Carthorias

LFŠ 2018, Film 23: Romantická komedie Ingmara Bergmana. Jestli vám to nedává smysl, nebojte, mně taky ne. Celé to připomíná staré divadelní kusy, např. Večer Tříkrálový, nechybí přitom obligátní zmínka o spermatu, jedna prostopášnice a jedna panna, jak je u Bergmana zvykem, snad jen toho malého kluka zde nenajdeme. Celou dobu jsem měl takový divný pocit, snad proto že se mě Bergman pokoušel rozesmát. No, párkrát se mu to i povedlo, ale celkový dojem byl asi jako kdybyste si zašli na výjodoněmecký stand-up. Vtipy chabé, slabé a křečovité. Nejlepším momentem projekce byl chlapec sedící asi 2 řady přede mnou, který patrně užil velmi kvalitní materiál a dodával tak filmu laugh track jak z amerického sitcomu. Když se s tím zkombinoval chrápající gentleman sedící vedle mne, byl zkompletován dokonalý filmový zážitek. ()

Joski

Lepsie natocena komedia ako "A co vsetko tie zeny"! Hlavne poeticky spracovana alegoria "Sen svatojanskej noci" na podoby a uskalia lasky v ludskom zivote. Obsahovo a vizualne cisty Bergman. Dobry a nenarocny uvod do Bergmanovej tvorby. Odporucam pre zacinajucich cinefilov. ()

e(l)a

Komedie? Od Bergmana? Tak nějak jsem nevěděla, co čekat... Docela mile mě to ovšem potěšilo, a tak nakonec dávám 4 hvězdy, ač si myslím, že to je spíš 3,5. Není to povrchní, jako komedie často bývají, přece jen zde probleskuje, že Bergman nebyl zrovna v příliš optimistickém rozpoložení, když toto psal. Je to skutečně spíše hořká komedie než jen komedie. Ale je to Bergmanovo průměrné dílo. Jeho žánr je prostě jinde. ()

Rattlehead

"Husa zůstane husou, i kdyby kejhala před samým králem". Snímek se vyznačuje velmi elegantním stylem a cítím z něho Bergmanovo okouzlení divadlem. Z herců bych vyzdvihl Evu Dahlbeckovou, tento Bergmanův "křižník ženství" je zde opravdu úchvatný. Ale pochválit musím všechny. Moje oblíbenkyně Bibi Anderssonová zde má jen malý štěk a ani jsem ji nepoznal (hraje herečku v divadelní hře). Jeden švédský kritik, který si na Bergmana zasedl, o filmu napsal : "Tuto "komedii" stvořila špatná fantazie uhrovitého mladíka, drzé sny nezralého srdce a bezmezné pohrdání uměleckou a lidskou pravdou. Stydím se, že jsem ji viděl." Po dokončení filmu vážil Ingmar pouhých 56 kilogramů a šel do nemocnice. Tamní doktor potíže charakterizoval jako psychosomatické... Film měl premiéru ve Stockholmu dne 26. prosince 1955. ()

Wecfarien

Velmi příjemný a břitce humorný snímek, který Bergman natočil údajně potom, co málem spáchal sebevraždu. Není to to, na co je člověk od mistra většinou zvyklý a má to rád - různé bezvýchodné krize, vzájemné odcizení ve vztazích, šílenství, halucinatorní výjevy nebo ironické osudové zvraty. Po Fanny a Alexanderovi pro mě nejhřejivější Bergmanův film. ()

LuckyK

Velmi čerstvý stále a velmi vtipný a především velmi pravdivý ironický pohled na vztahy mezi muži a ženami, obzvlášť z hlediska žen a jejich pragmatismu. Ale zároveň typicky ironický a temný pohled autora. ()

Auvajs

Závěr Bergmanovy "rané fáze" a jeho první takřka mistrovské dílo. Milostné vztahy s trochou nadhledu a dokonce i humoru. ("My dear daughter, I was given this estate for promising not to write my memoirs." ; "I can tolerate my wife's infidelity, but if anyone touches my mistress, I become a tiger!") (Would a nobleman risk his life for the sake of a shyster? lol) Poetika mi často připomínala (nedostižný) Fanny och Alexander, tam je však hlubší a hlavně zcela plynulá, zde jakoby se v druhé půlce už trochu ztrácela. /86%/ /thumbs ¾ up ¼ down/ ()

pollstro

Společenská komedie s veselým a melancholickým tónem, do kterého Bergman vkládá hořkost a satiru, která se distancuje od vážnosti. Přesto elegantní a důmyslná studie vzájemných vztahů se vzájemnou konfrontací rozumu a lásky, smyslnosti a zdrženlivosti. Film, který oprávněně přerušil Bergmanovo myšlenky o sebevraždě. ()

Molerat

Sice jsem se skoro nezasmál, ale film ve mně zanechal skvělý pocit.Opravdu ve mně zanechal velmi ´dobrý dojem.Ruská ruleta v trošku jiném podání by si zasloužila medaili.Ćharaktery postav mě opravdu dostaly, ať již pan plukovník a nebo advokát či dámy. ()

Herbert007

Pro mě velká pecka a překvapení - romantická komedie Ingmara Bergmana :-) Úžasný scénář a dialogy a mezi postavama to srší a vibruje od začátku do konce. Musím dokonce říct, že když jsem si přečetl že se Woody Allen tímto filmem inspiroval pro svůj Sex noci svatojánské, tak v tomto případě kvality staršího předchůdce nedosáhl (i když jinak ho mám hodně rád) ()

Ekdahl

Mistrova shakespearovsko-wildeovská variace na téma věčného hašteření chlapů a ženských. Ženy samozřejmě silnější, akčnější, chlapi slabí a ješitní. V tomhle je to realistické, v optiomistickém ("růžovém") závěru, v němž se každému dostane po zásluze, již méně. Dialogy občas skutečně důvtipné ("wit"), některé scény velmi zdařilé (setkání advokáta a důstojníka u herečky, pokus o sebevraždu), nicméně marná sláva - do bergmanovského kánonu bych to neřadil. Předchozí Večer kejklířů je lepší, následující Sedmí pečeť a Lesní jahody taky - to je vintage Ingmar, to je mistrova parketa, nikoli konverzační komedie. ()