Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

Vitason

Představte si, že si koupíte nové auto a vyrazíte na projížďku. Jste nadšení, jak motor tiše přede, jak auto zrychluje a jak je vám v něm pohodlně sedí, ale kousek před cílem vaší cesty se rozhodne zastavit na benzínce a dát si svačinku v nejmenovaném řetězci restaurací, kde se zakoukáte do laškovně rozepnutého výstřihu krásné servírky, čehož využije skupina podezřele opálených spoluobčanů, kteří z vaše vozidla vyoperují motor a nahradí ho starým motorem z Trabantu. Sice se domů dokodrcáte, ale veškerý dojem je pryč. Přesně takhle jsem si připadal při sledování Deváté brány, kdy má první polovina říznou atmosféru a já si užíval všechny složky filmu: dobrou kamerou začínaje a slušnou hudbou konče. Jenže v druhé polovině ztratí snímek drajv a špatný konec už opravdu výsledný dojem do kladných čísel nevytáhne. Prostě jsem čekal po první polovině něco mnohem většího. A ani dobrý Johnny Depp tento fakt nezmění. 3* hlavně za první hodně zajímavou polovinu. ()

eLeR

Celkom fajn mysteriózny thriller, typu nájdi na obrázkoch 5 rozdielov, ma vskutku bavil, a aj celé to pátranie. Síce miestami trošku priehľadné, ale bez nudných pasáží. Depp je tu skvelý a ohromný fešák a muzika je tiež super. 3,5* ()

Happens

Taková tak trochu Šifra mistra Leonarda atd. Johnny Depp samozřejmě v kombinaci s Polanskim dává filmu úplně jiný rozměr. Ale nenajde se tu nic moc navíc, co by bylo zas až tak převratné. ()

FrodoF

Polanski umí výborně budovat atmosféru. Corsovo pátrání po knihách, které napsal Lucifer je hodně napínavé a opředené tajemstvím. Konec je už trochu slabší, ale zážitek z filmu mi rozhodně nezkazil. ()

klerik

Velmi podobné ANGEL HEART. Úloha šitá na Deppa, atmosféra rozhodne zaujímavá a záver určite neskazí predchádzajúce dve hodinky pátrania po Satanovej knihe... ()

iamek

Trošku zvláštní film Romana Polanskiho. Začátek snímku je výborný, ale postupem času upadá jak tempo filmu tak scénař. Johnny Depp hraje opět fantasticky narozdíl od jeho kolegů. Zvláštní konec, který jsem asi nepochopil. Spíše silnější tři hvězdy. ()

LaciLC

Kvalitný mysteriózny thriller s parádnou a atmosférou a tradične výborným Deppom. Je scenáristicky zaujímavý a aj pomerne napínavý, ale aj tak by mu nezaškodila trochu menšia dĺžka. ()

classic

Jeden z vôbec najslabších Polanskiho filmov, kde postava Deana Corsoa v podaní Johnnyho Deppa zažíva také vypäté, strastiplné, absurdné, až by som normálne podotkol, že neuveriteľné, a predsa uveriteľné situácie, keď okolo neho umiera každý jeden človek, ktorý sa tesne predtým s ním stretol, kedy horlivo diskutovali o prekliatej knihe: Deväť brán do Kráľovstva Tieňov, ktorej spoluautorom je sám veľký, azda najväčší vládca pekla „LCF“ . Na svete sú ešte dve kópie tohto zväzku, ktoré sú ukryté u zberateľov v Európe, kam má Dean vycestovať, aby si ich porovnal so „svojím” originálom od bohatého podnikateľa Borisa Balkana, ktorý ho zasvätil do zaťažkávajúcej úlohy plnej nástrah a nebezpečenstviev, z ktorých si akosi pozoruhodne nerobí ťažkú hlavu, že sa väčšinou pohybuje po tenkom ľade, a pritom sa taktiež ani nezamýšľa nad dievčaťom, „anjelom strážnym” , alias nad manželkou samotného režiséra Romana Polanskiho, Emmanuelle Seigner, že sa zakaždým objaví u jeho prahu dverí, keď sa niečo zaujímavé stane, alebo si už veľmi dlho uvedomuje, že je ňou sledovaný, skrátka, nevidí do zákulisia, čo je všetko za tým ? U sexy Liany Telfer (zmyselná Lena Olin) aspoň dobre vie, odkiaľ vietor fúka, keď mu nedávno takmer oči vyškriabala po predchádzajúcom divokom vzplanutí, a tak sa ani extra nečudujem, že má maximálny strach z vdovy po Andrewovi Telferovi, ktorý sa na úvod doma obesil, čo bolo dotvorené perfektnou atmosférou, ktorá sa postupne vyparovala (vytrácala), ako ranná hmla. Určitý čas parádne účinkovala, či aj skvostná Deanova výprava jej zručne sekundovala+istoitne i DP Dariusa Khondjia vytvárala to, po čom vždy túžim v danom žánri. Opakujúci sa hudobný motív Wojciecha Kilara mi nevadil, alebo občas už prehrávajúci sa Johnny Depp bol strašne COOL (i keď v jednom kuse fajčil a pil), ale toto všetko nakoniec vyšlo do prázdna, kedy sa tieto zložky nevkusne zmixovali (sparodovali) do akéhosi filmového nevkusu, ktorý si to sprvoti určite nezaslúžil, pretože si niečo najprv pekne systematicky budoval, a potom si to sám i nehorázne zbúral, a to je podľa mňa-premárnený potenciál ! ()

VenDulin85

Při úvodní hudbě ve mně zatrnulo, jelikož jsem měla vizi hradu v Transylvánii a titulky vzápětí mně přesvědčily o mém dobrém instinktu- Wojciech Kilar, mistr hudby. Už tímhle jsem byla natěšená. Následně mě uhranul Johny, pak se zjevila Lena Olin a já si říkala, jestli ukáže podvazky. Ukázala. A nejen to. Kromě těchto podnětů a přemýšlení nad tím, jaký byl ďábel malíř, ale nepřišlo nic dalšího, sice se při tom pěkně strávil večer, ale rozhodně mě to nepřinutí, abych to skoukla znovu, nebo nad tím přemýšlela, prostě průměr s Deppem. ()

Oktavianus

Mysteriózní a vášnivý, tak bych popsal tento film. Vášeň sběratelů, kteří jsou za originální staré knihy ochotni i vraždit, naprosto chápu (řadím se mezi ně, i když moje knihovna nedosahuje ceny těch, v nichž se příběh odehrává - ale všechno přijde!), zvlášť když slibují přinést něco netušeného, jako je spojení s ďáblem. Vášeň hraničící s posedlostí pomalu ovládne všechny postavy a žádná se už nemůže a nechce zastavit před splněním svého cíle. Depp knižního experta vystřihl bravurně (takže vlastně jako vždy) a doslova démonická Emmanuelle Seignerová je uchvacující. Škoda jen cca poslední třetiny filmu, atmosféra se vytratila a začalo to být dosti blbé. Ale posledních několik vteřin stojí za to - přesně tak jsem si přál, aby to skončilo. ()

honajz

Takový hezký, mysteriózní rozjezd, a to vše jen kvůli chvilce sexu s ďáblicí s hořícím hradem na pozadí. Polanski se nikdy netajil svou zálibou jak v satanských kultech, tak sexu, ale tady ta adorace jeho manželky přece jen dosáhla vrchol. Jen je otázkou, zda dosáhla vrchol i Seignerová. ... Vlastně jediný, kdo to zachraňuje, je nakonec Johnny Depp, jeho zasmušilé pojetí postavy dodává filmu to, co by tak nějak měl mít, ale často nemá. ()

Ivoshek

9. brána je strašidelná, tajemná a mysteriózní. Johny Depp hraje tradičně výborně. Film je trochu jako detektivka, odkrývá jednotlivá tajemství postupně, kousek po kousku, takže dobře udrží pozornost. Je tedy fakt, že jsem pointu odhadnul ještě kus před koncem, proto taky nedávám plný počet, ale clekově je to povedená záležitost. ()

Janek

Dobrá reklama na cigára, tolik cigaret, co Depp vykouří, to snad ještě nikdo ve filmu nevykouřil. Příjemně mystické až hororové...mě se to líbilo. ()

d-corso

Z bibliofilské detektivky Arturo Pérez-Reverteho, Dumasův klub, je pro film vytažena pouze jedna z několika dějových linií a ta je navíc upravena tak, aby na její motivy mohl vzniknout mysteriózní thriller / horror(?). Nelze tedy jednoznačně říct, že film je horší či lepší než kniha, je zkrátka podstatně jiný. Po krátkém úvodu, odehrávajícím se ve Spojených státech, se děj přesouvá na starý kontinent a divák sleduje pátrání "knižního soukromého očka" po třech výtiscích knihy Devět bran království stínů, s jejíž pomocí jdou údajně provádět velmi zajímavé věci. Devátá brána rozhodně nikam nepospíchá (s Deanem Corsem je mnohdy možné si doslova vychutnat Lucky Strike bez filtru nad kvalitní četbou) a pomalé tempo vyprávění, ruku v ruce s výtečně padnoucí hudbou (Wojciech Kilar), zdařile evokuje atmosféru některých snímků zvláště ze sedmdesátých a osmdesátých let, což však také značí, že pro diváka odkojeného filmovou rychlostí většiny současné produkce, to nebude to pravé arašídové. Lze snad jen litovat nedotaženého, zbytečně doslovného závěru. ()

SOLOM.

Režisér Polanski a jeho soukromý život byl mnoho let propírán světovými médii a svého času si prošel opravdu složitými a nešťastnými životními situacemi. On však dokázal během své kariéry natočit i spoustu velice kvalitních filmů a to je jeho hlavní prim. Několikrát zabrousil i do hororového žánru a i v něm zanechal svou nesmazatelnou stopu. Devátá brána sice nepatří mezi jeho TOP, ale i tak jde o slušnou podívanou, která určitě stojí za pozornost. Film má vzestupnou tendenci tajemné atmosféry, odkrývání příběhu i rozvíjení charakteristik důležitých postav. Nemůžu si stěžovat ani co se hereckého obsazení týče. Johnny Depp se své role opět zhostil perfektně, ostatně jako vždycky. Byl to právě on, kdo byl hlavním tahounem celého filmu a bez něj by to nemělo takovou kvalitu. I ostatní herci podali uspokojivé výkony. V roli neznámé ženy, která sleduje Corsa, se objevila Emmanuelle Seigner – žena samotného režiséra. Polanski jí do svých filmů obsadil několikrát. Zde si dokonce střihla i lehce erotickou scénu, která svou vkusností rozhodně neuškodila. 70% ()

eraserhead666

Démonické horrory jsou super. A Polanski, jako by v nich měl ustláno. Pro mě mnohem výživnější, atmosféričtější a silnější než Rosemary má děťátko. Road movie za démonickou knihou. Skvělá výprava, nástup silnějších ženských charakterů. Opět poupravuji svůj pohled na devadesátkové horrory. ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)