Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

zigy

Kilar napsal snad nejlepší melodii k mysterióznímu snímku, jakou si lze přát, sedí jak..., však víte co. Atmosféru dotváří i skvělá režie, takže milovníci tajemna a satanistických báchorek mají o zábavu postaráno. Jsou filmy, u kterých jsou dvě hodiny trvání málo, a tohle je ten případ. Pár scén je fakt děsivých (např. konec baronky - sběratelky starých knih), takže pouštět si to před půlnocí chce odvahu. Konec je mnohoznačný, ale možná je to dobře....přemýšlejte a sami přijděte na to, jak to tvůrci mysleli. Každopádně tenhle film je ještě lepší než Strachova Ďáblova lest - a to je ďábelsky silná konkurence:) ()

Petka92

Jedna hvězda za Johnnyho. Jinak bych dala odpad. Vůbec se mi to nelíbilo, přišla mi to vskutku hloupost. Možná je to tím, že nechápu Polanskiho. Nevím. ()

ekzorcist

Keď mám v práci najväčšie spleeny, tak tajne dúfam, že mi zavolá nejaký starý mecenáš s podobnou pracovnou ponukou. Tajomná atmosféra starých knižníc je podčiarknutá skvelým Kilarovým soundtrackom, ktorý navodzuje diabolskú atmosféru použitím klasických strunových nástrojov a zvodného ženského vokálu. Zvodná je aj Lena Olin a hoci mi je ľúto otvoreného konca, ktorý mi tak trochu pokazil dobre gradujúci záver, je to jeden z mojich obľúbených únikov z reality. ()

frolo

Janko Deppko sa v mojich očiach sedemmíľovými krokmi približuje k najhorším filmovým hercom. Ale to len na okraj. Čo sa týka filmu, odporúčam pretočiť film na desiatu minútu a scénu ako Corso vstupuje na prednášku Borisa Balkana a zhliadne tam osudovú Femme Fatale a potom na záver filmu, kde si Emanuela zajazdí na Horsovi. Tých zvyšných 120 minút je v tomto prípade zbytočných a zavádzajúcich. Dve * dávam za ukázanie ceciek The Girl ()

notozjano

Perfektní snímek s parádní atmosférou. Dokonalý Depp, božská Lena Olin a sexy Emmanuelle Seigner, jejížto postava je velice cennou součástí tohoto snímku a ona je taky důvod, proč jsem si to pustil po pár dnech znovu. Jinak k plnému hodnocení bohatě stačí už příběh, který sice v závěru trochu graduje, ale zase v mnohém potěší fanoušky tohoto žánru. ()

yaneczech

No, jako námět to má skvělej, Depp jako Corso je taky většinou dost přesvědčivý, jen ten konec, proboha... Ten do toho hází vidle a mění relativně svižnej film na agónii čekání, ať už to skončí ()

Velislav

Oheň ako jeden zo štyroch elementárnych živlov života a zároveň primárna zložka zobrazovania pekla, resp. života v podsvetí, je v tejto Polanskeho mystike všadeprítomný a sprevádza celým dielom, či už v doslovnom vyznení, alebo neustálym zapaľovaním cigarety. Satanizmus ako antagonizmus katolíctva je v provokatívnej forme obľúbenou témou tvorcov mysterióznych thrillerov a hororov už desaťročia a takí The Exorcist a The Omen sú možno najlepšie horory histórie. Čo je veľkým kladom Deviatej brány, to je znepokojivá atmosféra blížiaca sa možno k neuspokojivému finále, závan okultného tajomna a démonická krása Emmanuelle Seigner, ktorej postava je najpodstatnejším prvkom nadprirodzena. (Film+) 7/10 ()

Karbos

Dobře zahrané, na filmu je vidět, že se ho chopil zkušený režisér ze staré školy, film je sice dnes už starší, ovšem natočit ho ještě o 5-10let dřív, ničeho bych si nevšiml. Vše přehledné, uspořádané přes scénář až po kameru. Konec možná trochu uspěchaný ale jinak příjemná podívaná, která i přes dvouhodinovou stopáž nenudí. Výborně zde byla ztvárněna především hlavní ženská postava. !SPOILER! - trochu se mi při sledování tohoto filmu vybavila kniha od Jacques Cazotte, Zamilovaný ďábel, kde je ďábel také připodobněn k velice okouzlující a charismatické ženě (i zde je vyvolávání ďábla v hradním komplexu a hlavní hrdina také od počátku tuší, co je ona tajemná ale okouzlující žena zač, přesto postupně ztrácí zábrany). Možnost že se tímto dílem nechal scenárista nebo sám Polanský inspirovat je tu na místě. - !KONEC SPOILERU! Za mě si to 'Red Stamp' zaslouží a proto hodnotím za **** ()

Standa12

Pre mňa ako milovníka kníh mal film pridanú hodnotu, aj keď s predlohou nie som oboznámený. Odhliadnuc od toho si však myslím, že film je zručne natočený, je napínavý a zaujímavý nie len knižnou tématikou, ale aj mysterióznou zápletkou. Depp sa úlohy zhostil bravúrne a vžil som sa do atmosféry tajomna spolu s ním. Jeden z mojich top filmov a osobne mu nemám čo vytknúť. ()

Ironhead

Ten film má i přes mnoho (především technických ale i dějových) chyb a nesrovnalostí určité nemalé kouzlo. Protože mě pokaždé chytí a nepustí až do samého konce. A při každém dalším shlédnutí po letech v něm objevím něco nového, nějaký detail a potom to dává zas celé o něco větší smysl. Prostě mám ten film rád. A Emmanuelle Seigner je nenápadný ale výborný a dost sexy LCF ;) A pro místní kritiky, ne každý film musí být nutně a striktně doslovný a polopatický v každé scéně. Naopak, mě osobně ten konec dost seděl, 100x lepší něž nějaká explicitní scéna pro lidi s nedostatkem vlastní fantazie. Aneb na knihách i filmech je nejlepší a nejtajemnější vždy to neviděné, to co si sami představujeme a domýšlíme. ()

RNDr.Strom

Možná se pletu, ale mám takový dojem, že ve výčtu žánrů tak trochu přebývá horor, ale zato chybí komedie. A to nemyslím špatně. Možná by to odbouralo očekávání, se kterým do toho někteří šli zbytečně. Pokud čtu tento film jako hravou parodii na cestu v podstatě reálnými mystickými motivy gnosticismu, esoteriky, tarotu a podobně, dost mi to celé sedí. To, že je to celé absurdní a směšné přitom vůbec nerozporuje vážný význam pod tím vším – právě takové to nakonec být musí. Johny Depp je prostě bezvadný Fool. A jenom ten správný šašek dojde až dokonce. ()

nikinikiniki

Zbytečně zdlouhavý film, kdy celou dobu čekáte na nějaký zvrat... a ten nepřijde. Smutné. Pěkný efekt se změnou barvy očí, to se povedlo. A pěkný hrad. Toť vše. Johnny Depp průměr. ()

borifield

Pro mne zklamání, od začátku jaksi předvídatelné. Filmem se táhne linie tajemna, strachu, ale nijak jsem se tajemně necítil. Když jsem viděl film poprvé myslel jsem si, že jsem zřejmě o něco přišel a kvůli tomu jsem se tak nevžil do pátrání po oné knize, ale další shlédnutí mne jenom utvrdilo v mém původním názoru. ()

Mr.Dark

Já bych řekl,že to je lehce nadprůměrný film,ze satanskou tematikou ...dokáže diváka udržet v napětí a až tak 10min.před koncem se to celé nějak zvrtne a konec si každý,koho jsem se zeptal,vysvětlí tak nějak po svém...ale jinak Polanski odvedl dobrou práci a Johnny Depp kupodivu též...pro toho,kdo má rád film ze satanskou tématikou jako já,dobrá volba... ()

parabella

nechce sa mi ani verit ze tento film ma 127 minut. pri inom filme takejto stopaze by som asi uz odisla :D je to fakt mozne ze by som sa nudila. ale tento filmik absolutne nie je nudny a je zmysluplny i ked ide o fantasy. ()

Johnner

Především jsou oslňující živelné herecké výkony. Johnny podává svůj standart a je vlastně přehlušen běsnící Lenou Olin, nebo do morku kostí falešného Franka Langella. Lepší volbu než Emmanuelle Seigner do role Lucifera režisér opravdu neměl. Temnota z ní jen čiší. Hercům navíc napomáhá neobvykle hutná atmosféra, která nám napovídá, že se na plátně ve skutečnosti děje něco hrozně zlého a znepokojivého, i když to tak na první pohled nevypadá. Každopádně je škoda, že ke konci se děj začne trochu vléct a že nás Polanski poněkud ušetřil hádanek a skrytých významů v rytinách. Pro milovníky šifer by to byla žeň. ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)