Rychlejší než smrt

Rýchly a mŕtvy

Rýchlejší ako smrť

Western / Dobrodružný / Akční

USA / Japonsko, 1995, 103 min

Krásně béčkový, komiksově působící western s odporným záporákem Hackmanem, který ale shazuje otravně ubrečená kreace Sharon Stone. Ta si pro film sice osobně vybrala Raimiho, DiCapria a Crowea, ale sama ho pak svým výkonem totálně pohřbila. Chvíli se totiž tváří neskutečně tvrďácky, ale sotva se ocitne v blízkosti Hackmana, změní se ve vyplašené zvířátko a tak mi bylo zatěžko s její postavou vůbec sympatizovat, natož jí snad fandit. Nápad se střeleckou soutěží, která umožní Stone její pomstu je dost dobrý, obzvláště pak její vyvrcholení, a vyšlo i pár drsných dialogů, ale jinak je scénář průměrný a velmi předvídatelný (flashbacky do minulosti). Raimiho divoký vizuální styl je tu narozdíl od jeho pozdějších, dokonale uhlazených děl zřetelně patrný a v osvěžující míře a působí roztomile naivně, připomínaje, že se to celé nemíní brát nijak vážně. Což je dobře i škoda.(4.7.2006)

Já v tomhle minidílku spatřuji hlavně černohumorné narážky na odkazy dob minulých. A pokaždé, když tuhle násilnou frašku z dob Divokého Západu vidím, obdivuji čím dál tím víc Raimiho režijní styl (který si značně pošramotil -pardon- dovařil až Spidermanem). No a také zásadní zlom v jeho kariéře, kdy už začal prstíky strkat do hollywoodské bezedné truhličky. Moc dobře mu to jde s herci, tedy spíš tím mám namysli výběr herců pro určité typy postav.(20.11.2005)

Když si v jednom městě dají dostaveníčko nejlepší pistolníci světa, je jisté, že o vzrušení nebude nouze. Sam Raimi si zase jednou vyzkoušel jiný žánr, a tentokrát prubnul western. A nutno dodat, že western s kvalitním obsazením se mu povedl. Sharon Stone, Leonardo DiCaprio a Gene Hackman zde na sebe strhávají veškerou pozornost, a co na tom, že ve filmu si zahrál tehdy ještě nepříliš známý Russell Crowe nebo veterán filmového plátna Lance Henriksen. Pistolnické souboje v dešti nebo za slunečného dne vypadají dobře i napínavě, a nějaké to překvapení se také uděje. Celkově tedy netradičně pojatý a zajímavý western. 60%(4.2.2009)

Obsazení filmu je fakt neuvěřitelně vyvoněný. Gene Hackaman tady rozdáva emoce po kilech. Leonardo jako kdyby svým hraním říkal "já že nebyl nikdy herec, tak koukej ! " Sharonce stačí jeden záběr a slintá po ní nejen divokej západ, ale i divokej východ. Russell, to je prostě Russell, miláček i když se tam většinu času proválí na zemi. Každou sekundu tohohle bijáku jsem si užíval jako prase drbání a radoval se z toho, že i po milionté se stále umím radovat z vynálezu zvanýho film.(7.8.2012)

Sam Raimi dal dohromady luxusní partičku a vydal se točit soubojový western. Škoda že jsem nedával pozor a nezachytil jsem Bruce Campbella, který pochopitelně nesměl chybět. Sharon Stone opět ukázala jako v zpočátku 90. let několikrát, že se může čím chlubit. 70%(2.1.2015)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Ellen (Sharon Stone) ve v závěru filmu vystřelí, má Herod (Gene Hackman) v těle díru v těle, skrze kterou lze vidět. O několik záběrů později však Harod leží na břiše a na jeho zádech žádná díra není. (Hopkins)

• - Všechny scény, kde se vyskytuje Bruce Campbell, byly z finální verze filmu vystřiženy. Přesto zůstal v obsazení. (Karlos80)

• - Herod (Gene Hackman) má při večeři s Ellen (Sharon Stone) mísu plnou čerstvých červených jablek, což je pro jihozápad té doby velmi nepravděpodobné. (Hopkins)