foto

Bruce Campbell

  • nar. 22.6.1958 (62 let)
    Royal Oak, Michigan, USA

Biografie

„Dostal jsem tě, cucáku!“ - SMRTELNÉ ZLO II

Představitel démonobijce Ashe ze série SMRTELNÉ ZLO Bruce Lorne Campbell se narodil 22. června 1958 v Royal Oak v Michiganu ve stejné porodnici jako o rok později režisér SMRTELNÉHO ZLA a jeho velký kámoš Sam Raimi. K hraní ho už v dětství přivedl jeho otec, který účinkoval v místním divadle a Bruce brával s sebou. Od osmi let tam Bruce hrál s ním, několikrát i pod jeho režijní taktovkou a mezitím s kamarády ze sousedství točili kraťasy na super-osmičku. V roce 1975 se v hodinách dramatu na střední škole seznámil a rychle padl do oka se Samem Raimim a společně se svými spolužáky, mj. s Raimiho mladším bratrem Tedem a kámošem Scottem Spiegelem, následně natočili okolo padesátky krátkých snímků, ze kterých stojí za zmínku hororová komedie IT´S MURDER! (1977), kde si Bruce zahrál detektiva a Raimi invalidního padoucha či horor CLOCKWORK (1978). Bruce se brzy definitivně vyšvihl zpoza kamery před ni, protože se všichni jednomyslně shodli na tom, že on je z nich „ten, koho chtějí ženy vidět na plátně“.

Bruce s Raimim byli pevně odhodlaní prorazit na poli filmu a aby získali peníze na svůj první celovečerní film, dali se svým dalším společníkem Robertem Tapertem za jediný víkend dohromady půlhodinový černobílý horůrek WHITHIN THE WOODS (1978) jako ukázku pro potenciální investory. Na jeho základě se jim podařilo získat 350 000 dolarů (o 50 000 více než kolik stál ve stejné době natočený první HALLOWEEN a PHANTASM) za které natočili legendární horor SMRTELNÉ ZLO (1981), o čtveřici mládežníků, které na výletě v horách napadnou krvežízniví démoni. Jak se jeho natáčení protahovalo, Bruceovi zaneprázdnění spoluhráči postupně odpadali až zůstal na place sám a stal se hlavním hrdinou snímku.

Film zabodoval u diváků i kritiky (Stephen King ho označil za nejoriginálnější horor roku) a pro Bruce, Raimiho a Taperta se stal vstupenkou do Holywoodu. Na svůj další film, krimikomedii VLNA ZLOČINU (1985) už dostali od společnosti Columbia Pictures rozpočet 3 miliony dolarů, ale euforie netrvala dlouho. Na poslední chvíli studio pro ně málo známého Bruce přeobsadilo a i ostatní dostali později během natáčení tvrdou lekci o tom, jakým způsobem funguje studiová výroba, završenou komerčním neúspěchem hotového filmu. Vypadalo to, že Bruceova i Raimiho filmová kariéra skončí dříve než vůbec začala a veškeré jejich naděje se v tu chvíli upnuly k natočení jasného kasovního trháku, kterým se jevilo vysokorozpočtové pokračování/remake SMRTELNÉHO ZLA.

Veleúspěšné SMRTELNÉ ZLO II, natočené bez zásahů studia se stejným štábem jako jednička a za stejné peníze jako VLNA ZLOČINU, skutečně spláchlo pachuť z předchozího nepodarku a speciálně Bruce si touhle svou bláznivou one man show bohatě vynahradil, jak při něm přišel zkrátka. Jestliže v jedničce dominoval hlavně v druhé polovině, kdy se ostatní herci dávno zdekovali a zaskakovali je namaskovaní náhradníci, tady mu patřila naopak první polovina a samozřejmě se jeho postava opět jako jediná dožila konce filmu. Druhý díl mnohem více akcentoval humor a Bruce jako nedobrovolný bojovník s lesním démonem Ash, vyzbrojený motorovou pilou a upilovanou brokovnicí a nucený čelit vlastní zlomyslné končetině, v něm podal úžasný komediální výkon.

Ještě před druhým SMRTELNÝM ZLEM si Bruce zahrál zcela vážnou hlavní roli v dramatu GOING BACK (1983) a po úspěchu ZLA se s dalšími nabídkami na hlavní role mimo Raimiho filmařskou rodinu doslova roztrhl pytel. Bruce si tak před další spoluprací s Raimim stihl připsat dlouhou řadu rolí, převážně v béčkových hororech, přičemž k těm nejlepším patřila hned ta první, v populárním hororu MANIAC COP (1988). Snímek natočil režisér drsného slasheru MANIAC William Lustig podle scénáře původně televizního scenáristy Larryho Cohena (série IT´S ALIVE, AMBULANCE), který později napsal scénář k úspěšné TELEFONNÍ BUDCE, a Bruce si tu zahrál neprávem obviněného policistu na stopě zabijáka v policejní uniformě. K této roli se o dva roky později vrátil cameem na začátku MANIAC COPA II (1990), ve kterém jej vystřídal jiný proslulý béčkařský xicht, Robert Davi.

V rychlém sledu pak následovala béčka MĚSÍČNÍ PAST (1989), v níž se jako astronaut utkal na Měsíci s jeho nepřátelskými robotickými obyvateli, DĚS V HLAVĚ (1990), který mu jako protihráče přihrál jinou hororovou ikonu, Anguse „Tall Mana“ Scrimma, upírština SLUNCE, ÚSVIT A UPÍŘI (1991) nebo VOSKOVÉ MUZEUM II: ZTRACENO V ČASE (1992), oboje od béčkového řemeslníka Anthony Hickoxe (VOSKOVÉ MUZEUM, HELLRAISER III, WARLOCK II: ARMAGEDDON). Kromě toho se spolu s bratry Raimiovými mihnul v režijním debutu jejich společného kamaráda Scotta Siegela, černohumorném slasheru NARUŠITEL (1989) a také si zahrál dvojroli v jeho dosavadní filmografii poněkud divně se vyjímající romantické komedii LUNATICS: THE LOVE STORY (1991) svého kámoše ze střední školy, Joshe Beckera, v jehož kraťasu OEDIPUS REX (1971) inspirovaném Sofoklovou hrou kdysi ztvárnil krále Kreónta.

Mezitím Raimi slavil úspěch s comicsovým DARKMANEM, dalším filmem pro jehož titulní roli bohužel nebyl Bruce studiu dost dobrý. Místo něj ji tenkrát dostal známější Liam Neeson a Bruce se pouze symbolicky objevil v posledním záběru filmu. Značný ohlas snímku provázela i velkorysá nabídka Dina De Laurentiise na natočení třetího dílu SMRTELNÉHO ZLA. Ani Raimi ani Bruce se nenechali dlouho přemlouvat a pustili se do práce. Zatímco první ZLO stálo 350 000 a druhé už 3 miliony, rozpočet ARMÁDY TEMNOT, jak se třetí film nakonec jmenoval, dělal rovných 30 milionů dolarů. Její děj přímo navazoval na konec dvojky, kdy se Ash přenese časoprostorovým vírem do středověku a pokračoval i v jejím komediálním duchu, bohužel ale už ne v jejím komerčním úspěchu a svůj kultovní status si získal až s postupem času na videu.

To už ale Bruce ani Raimiho nemohlo zastavit. Raimi se pak načas s výjimkou režie westernu RYCHLEJŠÍ NEŽ SMRT (1995), v němž měl Bruce cameo, které ale bylo nakonec vystřiženo, plně soustředil na filmovou a televizní produkci a Bruce přesedlal z filmů na seriály. Spíš než z titulní role ve westernovém seriálu „DOBRODRUŽSTVÍ BRISCO COUNTYHO JR.“ si jej ale diváci pamatují z vedlejší role krále zlodějů Autolyca v Raimim produkovaných fantasy seriálech „HERKULES“ a „XENA“, na kterých si vyzkoušel i režii. Kromě toho si zahostoval mj. v „SUPERMANOVI“, „AKTECH X“ či „ČARODĚJKÁCH“. V druhé polovině 90. let pak prokládal málo zajímavé TV („TORNÁDO!“, „LOVE BUG“) a video filmy (BLÁZNIVÉ MANÉVRY, OD SOUMRAKU DO ÚSVITU II: KRVAVÉ PENÍZE) cameo roličkami v áčkách jako byla komedie Raimiho kámošů bratrů Coenových ZÁSKOK (1994), crichtonovská adaptace KONGO (1995) či Carpenterův ÚTĚK Z L.A. (1996). Objevil se také v sitcomu „ELLEN“ Ellen de Generess a v hlavní roli akčně-komediálního seriálu "JACK OF ALL TRADES".

Stejně si vedl i na začátku nového tisíciletí, kdy se mu o cameo roličky začal kromě Coenovců (NESNESITELNÁ KRUTOST, LUPIČI PANÍ DOMÁCÍ) zase starat i sám Raimi a Bruceovi tak připadla čest vymyslet ve SPIDER-MANOVI (2002) hlavnímu hrdinovi jeho přezdívku a v druhém díle jej vykázat z divadla pro pozdní příchod. Vedle toho se mihnul v dramatu Franka Darabonta MAJESTIC (2001) s Jimem Carreym, komedii SLOUŽIT SÁŘE (2002) nebo rodinném hitu SKY HIGH (2005). Jeho největšími úspěchy v tomto období byly ale hlavní role v rychle zkultovnělé hororové komedii Dona Coscarelliho BUBBA HO TEP (2002), v níž si zahrál Elvise Presleyho bojujícího na stará kolena v domově důchodců se starověkou egyptskou mumií a v jeho vlastním scenáristickém, produkčním a režijním počinu, nepříliš povedené sci-fi komedii MAN WITH THE SCREAMING BRAIN (2005), kde se po obou SPIDER-MANECH zase sešel s Raimiho bráchou Tedem.

Kromě filmů Bruce také propůjčil svůj hlas řadě videoher, z nichž tři byly založeny na SMRTELNÉM ZLU (Evil Dead: Hail to the King, Evil Dead: A Fistful of Boomstick, Evil Dead: Regeneration). Svou pozoruhodnou filmařskou kariéru shrnul v autobiografii If Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor, která se okamžitě zařadila mezi bestsellery. S režisérem Coscarellim už delší dobu připravují poslední díl Coscarelliho kultovní hororové série PHANTASM s pracovním názvem PHANTASM´S END, který by ji měl spojit se sérií Sama Raimiho.


Ashovy klíčové hlášky:

SMRTELNÉ ZLO II:
„Got you. Goodnight, you little sucker!“
„GIMME BACK MY HAND!“
„WHO´S LAUGHING NOW?“
„Groovy.“
„Swallow this!“

ARMÁDA TEMNOT:
„Hail to the king, baby.“

Josef "choze" Blažek

Herecká filmografie

Filmy

2017 Dark Ascension
Highly Functional
2016 The Escort
2013 Lesní duch
Mocný vládce Oz
2012 C.K. Williams: Tar
2011 Auta 2
Burn Notice: The Fall of Sam Axe (TV film)
2010 Skeleton Farm's Halloween Horrorshow - a.z.
2009 White on Rice
Zataženo, občas trakaře
2008 Beyond Inside the Cave: The Making of Cavealien 2
2007 Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
Jmenuji se Bruce
Spider-Man 3
2006 Cesta na vrchol světa (TV film)
Lesy
Mravenčí polepšovna
2005 Alien Apocalypse (TV film)
Fangoria: Blood Drive II
Man with the Screaming Brain
Škola superhrdinů
2004 Comic Book: The Movie
Lupiči paní domácí
Spider-Man 2
2003 Drugs
Nesnesitelná krutost
2002 Bubba Ho-tep
Hatred of a Minute
Invaze (TV film)
Sloužit Sáře
Spider-Man
2001 Hubert's Brain
Majestic
2000 Nízký přelet
Timequest
1999 Od soumraku do úsvitu 2
1998 La Patinoire
Zlatá horečka (TV film)
1997 Bláznivé manévry
Mennovo svědomí
Missing Links (TV film)
Running Time
Smrt v odlesku slávy (TV film)
The Love Bug (TV film)
1996 Fargo
Lovec přízraků (TV film)
Tornádo (TV film)
Útěk z L.A.
1995 Kongo
The Demolitionist
1994 Záskok
1992 Armáda temnot
Děs v hlavě
Eddie Presley
Voskové muzeum 2: Ztraceni v čase
1991 Ztracené duše
1990 Darkman
Maniac Cop 2
1989 Měsíční past
Narušitel
Slunce, úsvit a upíři
The Dead Next Door
1988 Maniac Cop
1987 Smrtelné zlo 2
1985 Stryker's War
Vlna zločinu
1984 Going Back
1982 Cleveland Smith: Bounty Hunter
1981 Lesní duch
Torro. Torro. Torro!
1978 Shemp eats the moon
Within the Woods
1977 It's Murder!
1972 Oedipus Rex

TV seriály

2020 Poslední děti na Zemi (TV seriál)
Rezzoch se probouzí (S02E10)
Temnota (S02E09)
Ve sluhových stopách (S02E08)
další epizody (10)
2019 Poslední děti na Zemi (TV seriál)
Last Kids Meet the Apocalypse (S01E01)
2018 Ash vs Evil Dead (TV seriál)
The Mettle of Man (S03E10)
Judgement Day (S03E09)
Rifting Apart (S03E08)
další epizody (10)
2016 Ash vs Evil Dead (TV seriál)
Druhý příchod (S02E10)
Zase doma (S02E09)
Ash "dvakrát řež" (S02E08)
další epizody (11)
2015 Ash vs Evil Dead (TV seriál)
Kniha vázaná v kůži (S01E09)
Ash proti Ashovi (S01E08)
Oheň v díře (S01E07)
další epizody (9)
Fargo (TV seriál)
Loplop (S02E08)
The Gift of the Magi (S02E05)
2014 Knihovníci (TV seriál)
A Santova půlnoční pouť (S01E04)
Agentura Jasno (TV seriál)
A Nightmare on State Street (S08E09)
2013 Status: Nežádoucí (TV seriál)
Reckoning (S07E13)
Sea Change (S07E12)
Tipping Point (S07E11)
další epizody (13)
2012 Status: Nežádoucí (TV seriál)
Game Change (S06E18)
You Can Run (S06E17)
Odd Man Out (S06E16)
další epizody (18)
2011 Status: Nežádoucí (TV seriál)
Fail Safe (S05E18)
Acceptable Loss (S05E17)
Depth Perception (S05E16)
další epizody (18)
2010 Status: Nežádoucí (TV seriál)
Last Stand (S04E18)
Out of the Fire (S04E17)
Dead or Alive (S04E16)
další epizody (25)
2009 Status: Nežádoucí (TV seriál)
Dlouhá cesta zpátky (S03E09)
Barryho problém (S03E08)
Výstřely do tmy (S03E07)
další epizody (16)
2008 Status: Nežádoucí (TV seriál)
Dobrý voják (S02E09)
Dvakrát objednaná vražda (S02E08)
Rozbouřené moře (S02E07)
další epizody (9)
2007 Status: Nežádoucí (TV seriál)
Nedořešené otázky (S01E12)
Mrtvá schránka (S01E11)
Falešná identita (S01E10)
další epizody (12)
2006 Náhradníci (TV seriál)
Robot Chicken (TV seriál)
Dragon Nuts (S02E05)
2004 Megas XLR (TV seriál)
Robotí superopice v akci! (TV seriál)
Čarodějky (TV seriál) - a.z.
Tribunál (S06E19) - a.z.
2003 Kačer Dodgers (TV seriál)
Můj život dospívající robotky (TV seriál)
2002 Čarodějky (TV seriál)
A kam teď? (S04E22)
2001 The Legend of Tarzan (TV seriál)
2000 Všeuměl (TV seriál)
Seventy Brides for One Brother (S02E08)
Hamnesia (S02E07)
One, Two, Three: Give Me Lady Liberty (S02E06)
další epizody (22)
Xena (TV seriál) - a.z.
Pointy (S05E11) - a.z.
1999 Beggars and Choosers (TV seriál)
Xena (TV seriál)
Lotra pozná zas jen lotr (S04E19)
Klíč ke království (S04E10)
Akta X (TV seriál)
Něžnůstky (S06E07)
1998 Xena (TV seriál)
Příběh dvou múz (S04E06)
Mizející čin (S03E20)
Tsunami (S03E19)
1997 Timecop (TV seriál)
Xena (TV seriál)
Král zabijáků (S03E08)
Výprava (S02E13)
1996 Xena (TV seriál)
Královský pár zlodějů (S01E17)
1995 Herkules (TV seriál)
Tajemný příběh z Ameriky (TV seriál)
1994 Ellen (TV seriál)
Weird Science (TV seriál)
Dobrodružství Brisco Countyho Jr. (TV seriál)
High Treason: Part 2 (E27)
High Treason: Part 1 (E26)
Bad Luck Betty (E25)
další epizody (12)
1993 Dobrodružství Brisco Countyho Jr. (TV seriál)
A.K.A. Kansas (E15)
Mail Order Brides (E14)
Steel Horses (E13)
další epizody (15)
Superman (TV seriál)
Zločin v ulicích (TV seriál)
1989 Generations (TV seriál)
1979 Knots Landing (TV seriál)

Dokumentární

2020 Hail to the Deadites
Time Warp: The Greatest Cult Films of All-Time- Vol. 2 Horror and Sci-Fi
2019 Dinner with Leatherface
2018 Eli Roth: Historie hororu (TV seriál)
Démoni (S01E04)
Slashers, Part 1 (S01E02)
2017 78/52 - a.z.
Cult of Terror
To Hell and Back: The Kane Hodder Story
2014 Doc of the Dead
Invaluable: The True Story of an Epic Artist
2012 Addicted to Fame
2011 Swallowed Souls: The Making of Evil Dead II
The Walking Dead Girls
2010 Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape - a.z.
2009 Remember the Alamo
2008 Science of Horror
2007 One by One We Will Take You: The Untold Saga of the Evil Dead - a.z.
The Evil Dead: Treasures from the Cutting Room Floor
2005 Ban the Sadist Videos!
The Perfect Scary Movie (TV film)
2004 A Community Speaks
Making the Amazing
The 100 Scariest Movie Moments (TV seriál)
2003 Hating Every Minute
2002 Discovering 'Evil Dead'
Fanalysis
Festival Pass with Chris Gore (TV seriál)
Masters of Horror (TV film)
2000 The Making of 'Evil Dead II' or the Gore the Merrier
1999 Men Behind the Army, The
1992 The Chiller Theatre Expo Video Vol. 1

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2007 Jmenuji se Bruce
2005 Man with the Screaming Brain

TV seriály

1999 Xena (TV seriál)
Klíč ke království (S04E10)
1998 V.I.P. (TV seriál)
1997 Xena (TV seriál)
Král zabijáků (S03E08)
1995 Herkules (TV seriál)
Mizející mrtví (S01E11)

Dokumentární

2004 A Community Speaks
2002 Fanalysis

Host

TV pořady

2019 Ripleyho Věřte či ne! (TV pořad) - mod.
2017 The IMDb Show (TV pořad)
2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2013 Ok! TV (TV pořad)
2007 Scream Awards 2007 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(507)