Hercule Poirot - Season 12 (2010) (série)

Vražda v Orient expresu (S12E03)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou, se jedné mrazivé noci stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho pasažéry, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v srbském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického obchodníka a jaký byl její motiv. (oficiální text distributora)

+sfinx+

Zřejmě nejlepší díl Poirota. Nejde o příběh samotný - ten by patřil (v Poirotovském světě) jen k těm lepším či zajímavějším. Jde o ten závěr a o strhujícího, jinak povětšinou vyrovnaného Belgičana. Ten třes a ten výraz ve tváři, ten proslov a hádka. Vše naprosto dokonalé. ()

za.on

Nejlepší možná zfilmovaná verze tohoto úžasného příběhu. Všechna čest Davidu Suchetovi, který podává opravdu výborný výkon. Skvělý snímek. 90% ()

Monicina

Krásne kulisy, tá zima vonu aj na oknách vlaku, mráz boli super. Aj Suchet tu hral ako vždy výborne a presvedčivo. Ale to ostatné osadenstvo? Možno je problém v tom, že som ako prvú videla už dávno predtým verziu zo 1974 a excelentní herci, ktorí tam hrali nasadili latku príliš vysoko. V tejto novšej verzii bola napr. rola Lindy Ardenovej veľmi slabo zahratá a mali zvoliť inú herečku. A ten záver s tým ružencom a modlením boli gýčové a k Poirotovi mi abolútne nešli. Kvôli skvelým kulisám a výkonu Sucheta dávam štyri hviezdičky. ()

Amberjack

Herecké výkony dokonalé (především Suchet jako přísný katolík, Jessica Chastain křehká, lidská, chybující a napravující), intenzivní, gradující hudba, atmosféra vlaku a sněžných závějí, všímavá kamera... Masterpiece! Knížka je samozřejmě jako předloha geniální, ale tady to někdo povýšil až do závratna. Dobro občas není na dosah, jsou jen špatná a horší řešení. Probíhá konflikt mezi spravedlností světskou a spravedlností Boží. A nikdo z nás nemá kapacitu, aby jej rozsoudil. ()

Setcet

Kdysi jsem si hrával s klíčenkou ve tvaru lokomotivy před televizí, na které běžely 45 minut dlouhé Poirotovky. Tenkrát se mi nejvíce líbila animovaná znělka s vlakem a Poirotem, elegánem s buřinkou, kterému babička říká Cupitálek a který zdraví diváky a odchází v dál. O mnoho let později jsem pochopil, co se na něm babičce líbí. Suchetův Poirot má eleganci, vtip, noblesu, dýchá lehkostí a bezstarostností vyšších kruhů, které nemusí v pět vstávat do fabriky či úřadu. Jenže bezsstarostné devadesátky skončily. Poirot je zpátky a hned v první minutě řve na podezřelého, jenž si následně vystřelí mozek z hlavy. Ve druhé minutě přihlíží kamenování nevěrnice v ulicích Istanbulu. Časy se mění. Místo prozářených barev televizní inscenace frčí ponurost, lehké motivy nahradila tísnivá hudba jakoby vystřižená z Carpenterovy Věci. Každý úsměv zavání falší, takže se Poirot neusmívá, jen se mračí a řve. Detektivku nahradila moralita, kterou Suchet svým mistrovským herectvím tahá do nadprůměru. Ale všechno, co dělalo Poirota Poirotem, se vytrácí a umírá. 70 %. ()