Hercule Poirot - Season 6 (1994) (série)

Vražda na golfovém hřišti (S06E03)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder on the Links (více)

Toho léta se do francouzského přímořského letoviska Deauville sjela spousta vyznavačů dvou ušlechtilých sportů: golfu a cyklistiky. Hercule Poirot sem ovšem v doprovodu svého starého přítele Hastingse přijíždí za zcela jiným účelem. Hodlá konečně trochu vysadit, odpočinout si, potěšit se ojedinělými kulinářskými zážitky, které mu prvotřídní francouzská kuchyně může nabídnout. Jenomže tam, kde je Poirot, tam je obvykle i zločin. On sám i všichni jeho přátelé si na to už ostatně zvykli. Konec konců, možná že by jeho činorodé povaze nečinnost stejně brzy začala vadit. Ani Poirotova dovolená se neobejde bez napětí. Případ mrtvoly, nalezené na místním golfovém hřišti, může brát jako svého druhu rozptýlení. Proslulý detektiv ovšem netuší, že tento případ se bude od všech ostatních zásadně lišit, neboť tentokrát nepůjde jen o odhalení pachatele. (Česká televize)

Grogan

Jedna z mých oblíbených epizod se změnou prostředí. Tady se dostáváme do Francie, kde se Poirot zaplete do vyšetřování vraždy bohatého obchodníka, kde musí soupeřit s francouzským detektivem, který si myslí, že je nejlepší detektiv Francie ("již není, nyní je ve Francii Poirot"). Jde o jeden z nejkomplikovanějších dílů seriálu, protože obligátní vražda měla souvislost se starým zločinem (tady toho prozradili až moc, jediná výtka k dílu) a ještě byla propletena s komplikovaným plánem na útěk a náhodnou smrtí tuláka, který sehrál v plánu roli. Hodně překombinované a těžko uvěřitelné, takových je ale hodně anglických detektivek a mě se na nich naopak líbí, jak to do sebe na konci zapadne. A Hastingsova milostná linka se mi taky líbila, jen škoda, když to došlo až do manželství, že už jsme jeho ženu znovu neviděli. ()

Lupes

Nadsázka a ironie vůči francouzskému Poirotovu alter ego je dle mého devizou a ne na škodu. Opět škoda nešvaru tohoto zpracování, které z nepochopitelných důvodů odkrývá svými retrospektivami vraha hned na úvod. Jinak je ovšem zápletka bez větších lapsů, příležitost dělá nejen zloděje, ale i vraha. A zoufalý křik zlotřilé matky na závěr je víc než jen morální pointou. Zajímavostí dílu je jistě i to, že Arthur Hastings zde potká svou vyvolenou. Přes své preference pro kaštanové vlasy a své viktoriánské třídní předsudky se nakonec zamiluje do tmavovlasé (v knize) zpěvačky Dulcie Duveen, která nejen miluje jiného, ale navíc kapitána zneužije. Přesto pomůže Poirot oběma k vzájemnému vyjádření lásky. V knižní předloze poté Hastings získá farmu v Argentině a usadí se jako farmář. ()

alldo.raine

Zamotané to bylo až až. Škoda jen toho finále. Na Poirota to bylo až moc slabé, jednoduché, strohé. Velmi mne vždy baví, jak si na konci libuje v sálodlouhém vysvětlování a rozebírání jednotlivých aktérů a to zde nebylo, škoda. ()

maoc

Nacionálně dmýchaná sázka mezi detektivy koření sice zajímavý, ale nevyrovnaný díl. Romantika dvou párů je pojata zcela odlišně. Hastingsův part je decentní a vezme za srdce, mladí jsou přelétaví a falešní jak pětník. I po prozření. Není to vybroušené, jak bych čekal. Detektivně jde ale o celkem napínavý a po nějaké době zase dost zamotaný příběh o plánech v plánech jiných plánů. Dobré, ale... ()

mosem

Poirot a Suchet, dvě jména, které jsou zárukou dobré zábavy. Promyšlená zápletka a ještě promyšlenější rozpletení. Snad až na Hastingsovu naivitu (=hloupost) která byla při Poirotově perfekcionalismu naprosto neakceptovatelná, a závěrečnou scénu ve stylu Pilcherové. Ale Poirotova galantnost a svéráznost, krásné prostředí, to vše vynahrazují. ()

djbarrel

Dobrá detektivka, velmi zamotaná, možná snad v některých momentech až příliš. Pochybný francouzský detektiv se snaží marně šlapat Poirotovi na paty a snaží se odsoudit prvního podezřelého. Vše je velmi pochybné a zamotané, ale naštěstí Poirot nám vše rozplete. Velmi dobrý díl. 84 % ()

swinevenca

Tentokrát se role katalyzátoru Poirotovi geniality, neboli blba co svým špatným řešením nechá vyniknout slavné šedé buňky, napasoval opravdu nechutný Frantík. Případ dokonale naplánovaného zmizení zhaceného až moc náhodným nočním mítinkem u bunkru není z nejlepších, ženský si jsou až moc podobný a chudák Hastings zase ostrouhal, ale pořád to jde. ()

rekurseman

Velmi zamotaný příběh, zažíval jsem takové dejavu, protože příběh je velmi podobný ještě jednomu dílu s Herculem. Do poslední chvíle člověk neví, kdo je vrahem, jen tuší a obává se, aby jeho hrdina, který mu přirostl k srdci nebyl tím vyvrhelem. ()

Johanita

Tolik náhod a podivných okolností...ajajaj... no i tak dávám 3 a půl hvězdy a to i přestože si potrpím na zápletky jiného druhu. Poirot v tom prostě umí chodit. Opět další dovolená, která se proměnila v zajímavý případ...a Hastings je zase okouzlen a nakonec i zamilován. I přes ponurost příběhu film nakonec vyznívá poeticky. To bude asi ta Francie, akordeón v pozadí a ta romantika nakonec. Škoda, že kvůli ní ubylo vtipu a svižnosti - i přes svéráznou postavu francouzského detektiva s minimálně stejně velkým egem jako je to Poirotovo. ()

LencaN

S06E03 - Poirot je tady spíš nějakým hrdinou s napřirozenými schopnostmi, protože tohle už opravdu bylo zamotané strašně, hrozně nepřehledné a vlastně mě to ani moc nebavilo. S golfovým hřištěm to má společné jen to, že se tam našla mrtvola, jinak nic. Vtipem se šetřilo, naopak láskou nikoliv. Z Hastingse je nově obarvený Don Juan, kterého by člověk nejraději vyfackoval... a to obarvení opravdu nechápu, je to jako dostat pěstí do nosu. Navíc už mi tady došla trpělivost s faktem, jak je strašně snadné si změnit identitu. ()