Správca skanzenu

Československo, 1988, 88 min

• sator

Nepřesvědčivé...(22.12.2011)

• Martin741

Takze len strucne : Krasny dokaz, preco reziser Stefan Uher /Slnko v Sieti, Kosenie Jastrabej Luky/ kompletne vyhasol. A ako povedal isty klasik : "Je lepsi shoret pocas nejvetsi slavy, nez li vyhasnout". Vyplach tak za 10 %(27.9.2014)

• Triple H

Nepáčilo sa mi to. Strašne útržkovité a nesmerujúce odnikadiaľ nikam. Všetky vzťahy medzi postavami sú len ľahko nadhodené a vyvíjajú sa skokovo zo scény na scénu bez toho, aby sme videli prečo vlastne došlo k ich zmene, čo vlastne tá-ktorá postava má za problémy, ciele, atď. Príklad za všetky - Mikulík zmláti v kostole dcéru, lebo jej nájde toluén, je okolo toho veľa cirkusu a o pár scén ďalej už spolu koexistujú pri návrate domov. Nevidíme do vnútra postáv, do ich motivácií, resp. vidíme len veľmi málo. Film v zásade nemá niť, ktorá by ho celý spájala - je to len kolekcia voľne na seba nadväzujúcich epizódiek, ktorá na záver skončí návratom domov, lebo...lebo asi už si svoj zmätok v duši hlavný hrdina doriešil dostatočne, alebo čo. Mikulík sa celkom snažil a miestami nie márne, ale ten film skrátka ako celok nefunguje.(22.9.2016)

Uher sa znova nezaprie ako režisér s pokročilým používaním filmovej reči. Nový správca skanzena má život ako skanzen a snaží sa ho, ako miestny skanzen, vzkriesiť k životu. Jeho intelektuálne reči ale majú hodnotu kvílenia vtákov. Bolí ho chrbtica, pretože mnohí okolo sú bez chrbtovej kosti. Lenže bohužiaľ toto sú iba jednotlivosti, rovnako ako sústredený Mikulíkov výkon. Film pôsobí trochu zmätene, akoby Remeň ani nevedel, ako ho zostrihať a Tatárová sa trápila s dramaturgiou. Výsledkom je určitá mdlosť, čo je škoda, takto film nemá ani komerčný potenciál, ani sa nedá považovať za vydarené intelektuálne dielo.(20.3.2016)

Filmový kabinet PLUS SK: Filmové profesie - 1. Dramaturg a scenárista - vzhľadom na podmienky v akých tento film vznikal, kvalitné dielo. 70%(6.12.2016)

• - Filmovanie snímky Správca skanzenu prebiehalo v Zuberci, Podbieli, Bratislave i Bojniciach. (dyfur)