Svůdná krása

• Itálie Io Ballo Da Sola (více)

Do slunného Toskánska přijíždí mladá americká dívka Lucy Harmon (Liv Tyler). Mezi uzavřenou skupinu umělců vnáší zvláštní nádech ztracené minulosti. Svým šarmem a entusiasmem totiž nápadně připomíná svojí nedávno zesnulou matku, která zde trávila svoje mládí a poznala Lucyina otce. Kdo oním osudovým mužem byl však Lucy neví, vrací se tedy na místo mládí svých rodičů, aby to vypátrala. Táhne ji sem také mladická láska. Před čtyřmi lety se její rty poprvé setkaly se snědým italským chlapcem a ona doufá v pokračování. Prožívá silné emoční období, mění se její pohled na svět. A nezměrnou měrou k tomu přispívá i charismatický Alex (Jeremy Irons). (Cruise)

Rockerman

Poetický snímek o mladé a krásné Američance, která přijíždí na italský venkov do společenství poněkud bohémsky žijících umělců. Její matka zde před svou smrtí žila v této komunitě. Dívka svou krásou a mládím ihned všechny okouzlí. A hraje se tu o to kdo a kdy ji připraví o panenství. Lucy zde však hledá také svého skutečného otce. Příběh jednoduchý a pěkný, plný poezie a lásky. ()

Richard_Ba

Chlapsky sa priznávam, že som si film obstaral len kvôli ominóznej scéne, v ktorej sa Liv Tyler objaví v Evinom rúchu. Po tom, čo som tie scény pozrel tak často, že sa mi zaryli do šedej kôry mozgovej, som si z nudy pustil film od začiatku :)____Bolo to dobré rozhodnutie. Lucy prichádza do malebného Talianska za svojou dievčenskou láskou, na ktorú myslievala vždy vo snoch. Postava samotnej Lucy je v kontraste s frivolným okolím. Jej panenské bytie je konštantne konfrontované s explicitnou sexualitou jej okolia. Zároveň na ňu ostatné postavy pôsobia psychickým tlakom, aby sa ťarchy panenstva zbavila. Tento hedonizmus jej taktiež ako posolstvo odovzdáva umierajúci „mentor“ Jeremy Irons (vynikajúci herecký výkon, zaujímavá postava). Autor sa venuje aj nepriamej charakteristike umelca, ktorý zohrá v Lucynom živote významnú rolu._____Naskytla sa mi možnosť porovnania filmov American Beauty a Stealing Beauty, a to ich pohľady na panestvo. Panenstvo v oboch snímkoch je opisované ako míľnik v živote dievčaťa, veľmi osobná záležitosť a jeho prekonanie (defloráciou) sa považuje ako vzostup. V SB napĺňa panenstvo akýsi romantický ideál, ktorý si ponecháva pre toho „pravého“ a dokáže počkať, a aj odolať nátlaku. Tým preukazuje svoju silnú osobnosť. V AB je Angela slabšou povahou. Svoju slabosť kompenzuje klamlivými skúsenosťami aby postúpila v spoločenskom rebríčku. Preto si aj vyberá „alfa-samca“ Lestra, skúseného muža, aby naplnila svoje reči skutkom, a postúpila ešte viac v rebríčku. Panenstvo je pre ňu dôležité , ale uznanie spoločnosťou dôležitejšie. ()

mm13

Že je Stealing Beauty o strate panenstva by bolo trochu dosť cynickým konštatovaním, každopádne to v tejto rovine bolo napínavé ako ten najvybičovanejší thriller. Éterická Lucy (Liv Tyler je bohyňou medzi herečkami svojej generácie) je mimoriadne inteligentná bytôstka, uvedomujúca si vlastnú príťažlivosť, rozhodnutá nekupčiť s ňou, zároveň však cielene a po celý čas jemne vyzývavá, potešená záujmom okolia a vytešená zo seba samej, ktorá sa už cíti byť tak trochu ženou, aj jej stále vyhovuje zostávať dievčaťom, skrátka sa práve pretvára, umiera a rodí, zatiaľ čo to málokto v jej okolí vníma, chápe a preciťuje (možno smrteľne chorý Alex?)... to skrátka nejde aby nenadchlo, nezískalo si, nedýchlo tak silne, až to ťažko rozdýchať. Bertolucci pozitívne šokoval, je ten posledný, od koho by som čakal toľkú dávku poetiky a vkusu. ()

eraserhead666

Taky bych si zajel přijít o panictví na krásný italský venkov. Jenže tohle už jsem nějak prošvihl. Ještě mám v živé paměti, když šel tenhle film do kin, všude na něj běžely upoutávky a já, tehdy čerstvě plnoletý, si říkal, že to bude nějaká strašná intelektuálština zabalená v hávu lehkého erotična. A ona to vlastně i intelektuálština v erotizujícím hávu je, ale jsem rád, že jsem si na film ještě dalších 22 let počkal, protože teď ho dokážu mnohem lépe ocenit. V podstatě romantické drama o formálně dospělé dívce, která však až ono léto teprve vyzraje ve skutečně dospělou ženu. Nádherný letní příběh odehrávající se v úžasném prostředí, vyprávěný krásným jazykem nejen slov ale i obrazů a výtečně obsazený. V kukuči Liv Tyler se prostě utopíte, nástup postavy Rachel Weisz do příběhu je až nadpozemský, Sinéad Cusack je skvělá celý film, Marais pobaví a Irons tam sedí jako prdel na hrnec (v podstatě si dal jen takové lehké zahřívací cvičení pro o rok pozdější Lolitu). Ten film je jako obraz s cudně odhalenou dívkou ležící na letní louce. ()

farmnf

Lucy valí do Itálie. Má v podstatě 2 úkoly. Zjistit, kdo je její otec a přijít o panenství. Dostává se do společenství intelektuálních magorů z Irska, Ameriky, Itálie a Francie. Lidé žijí na statku, vykládají o tom, jak makají ale dělají vesměs hovno, spíše se snaží krásnou Lucy o to panenství připravit dřív, než ona uzná za vhodné. Kamera je naprosto na jedničku, exteriéry famózní. Hudba vcelku sedí, Bernardo čerpal někde kolem 4AD a udělal dobře. Uvidíte tu pár typických scén pro Bertolucciho tvorbu: Lucy nablije do klína klukovi s kterým by tu defloraci chtěla provést, protože je ožralá a zhulená trávou. Okolo trávy se tu toho motá mnoho. Jean Marais zde stvořil roli náměsíčného senilního staříka, který svou nejlepší přítelkyni nazývá Kundo. Je perfektní jako vždy. U filmu je zajímavé, že se vlastně nic neděje a přesto strašně diváka chytne. Bohužel se mistru BB podařilo vytvořit i pár trapných scén, proto jen 4. ()

• Kniha Shirley Lowe „Uloupená krása“ byla napsána až podle filmu, jinak jde o původní Bertolucciho námět a o scénář od Susan Minot. (Tosca)
  • Celosvětová premiéra proběhla 28. března 1996 v italském městě Siena. (BMW12)
  • Pero, ktoré Lucy (Liv Tyler) používa pri písaní veršov, je Pilot V5 Hi-Tecpoint. (binmichal)