Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Murrro

Film s dušou - výborne napísaný, citlivo zrežírovaný a vynikajúco zahraný. "Priatelia vstupujú a vystupujú z vášho života ako náhodní spolucestujúci." A niekedy nie... ()

FilmFan24

Cesta čtyř chlapců podívat se na mrtvolu je paralelou k životu, který je a potažmo každého z nás čeká. Dětství si podá ruce s dospělostí a klukům už nic nebude připadat jako dřív. Nezapomenutelný film, kde se zdánlivě nic neděje a přesto je naplněný úžasnou atmosférou. Herecké výkony ústřední čtveřice, hlavně však Rivera Phoenixe, se řadí k těm, kvůli nimž se vyplatí sledovat tento film. ()

JohnMiller

Jedna s mála knižných adaptácií od Stephena Kinga ktorá bola sfilmovaná tak ako sa patrí. Je to presne také dobré ako samotná novela. Všetky charaktery sadli hercom nemám čo by som vytkol. dávam 4 hviezdičky pretože aj keď je to výborná novela Telo (tak sa volá ten príbeh) nepatrí medzi moje najobľúbenejšie veci od Kinga. Podľa mňa má lepšie romány ktoré by kvôli svojim rozsahom takto autenticky nebolo možné nakrútiť. ()

Skip

Jedno "velké" klukovské dobrodružství, které bylo dobře zahrané i natočené. Ale že by mě tenhle film nějak zvlášť nadchl, to opravdu říct nemohu. ()

kajas

Když měli tenhle film vysílat v České televizi ve 23:40, říkala jsem si, že to bude určitě nějaký thriller, když se jedná o adaptaci díla Stephena Kinga. Mýlila jsem se. Je to moc milý a příjemný flim s ještě milejšími a příjemnějšími herci. ()

Aleee89

Sám King o této adaptaci hovoří jako o nejlepší, která podle jeho knih vznikla. Posoudit to nemůžu, protože jsem nečetla předlohu The Body. (Každopádně je třeba mít na paměti, že když King hodnotí úroveň adaptace, nelze to brát z pohledu filmového kritika/fanouška, který mezi sebou porovnává jeho filmy jako takové. Pokud chceme vzdorovat jeho názoru, je třeba načíst knihy, pak se podívat na filmy a hodnotit převod mezi dvěma médii.) Teď k filmu. Když se zaměřím na filmy jako takové a porovnám je, vidím Osvícení, Zelenou míli, Shawshank na špici a Stůj při mně za nimi, ovšem pokud zmíněné snímky byly na 90 nebo 100 %, tak Stůj při mně si zaslouží přinejmenším 80 %. Krásný a dojemný příběh, v němž vůbec nejde o mrtvolu a kde dobrodružná linka je jenom přídavkem k tomu, co se skrývá níže - k přátelství čtyř malých kluků, jejich vzájemné lásce a obětavosti. Je v tom síla. Je v tom vtip. Hrají tam nadaní mladí herci a třešničkou na dortu pro mě byl soundtrack přesně podle mého gusta. ()

Dont

Z chlapců hrál nejlépe River Phoenix, dokonce podle mě lépe než starší Kiefer Sutherland nebo John Cusack ve vedlejších rolích. Vkusně a citlivě zfilmovaný příběh o letním přátelství kluků z malého městečka, kteří se vydávají na objevnou cestu a zažívají nejedno dobrodružství, které formuje jejich vztahy i charaktery. I když se později každý z nich vydal jinou cestou, vzpomínka jim zůstala všem do konce života. Všichni jsme v dětství prožili podobné příběhy (i když asi bez účasti mrtvoly) a hezky se na to po letech vzpomíná. Chyběl snad jen nějaký moment s velkým M, kde by děj gradoval a dostavily se emoce. Takto zůstalo jen u příjemného dětského výletu s trochou vzruchu v závěru a s nádechem nostalgie. ()

Fanucci

Příjemný a milý film o přátelství mezi 4 kluky. Překvapilo mne, že je snímek natočen podle knihy Stephena Kinga. Takový citlivý příběh jsem zrovna od něj nečekal. ()

kinderman

The most important things are the hardest things to say, tak začíná Kingova novela Tělo a nutno podotknout, že autorovi se to podařilo. Stejně tak režiséru Reinerovi, jehož nenápadná adaptace patří rozhodně do první pětky zfilmovaných kingovek a zároveň mezi pozoruhodné filmy o tom složitém období přechodu z dětství do dospělosti. ()

Parlay

Režisér si rozhodně nemohl stěžovat na nevděčnou práci s dětmi – všichni dětští představitelé totiž hrají skvěle. Snímek oplývá nostalgickou a příjemnou retro atmosférou a nabízí kvalitní dialogy, které jsou napsané nejen humornou, ale též i inteligentní formou. Stephenu Kingovi se sice přezdívá „král hororu“, avšak jeho „lidské“ náměty, ve kterých absentuje nadpřirozeno, jsou taktéž velmi působivé. ()

fmash

Velmi příjemně civilní příběh, ze kterého trochu mrazí (nikoli hororovým způsobem, ostatně kdo je tvůrcem předlohy jsem se dozvěděl až z bonusů), zejména díky Sutherlandově hrozivé postavě. Tak trochu jako Bylo nás pět (nebo jiný klukovský příběh), ale dospěleji. 3¾. ()

Petroff

Krásnej, krásnej film o dětství... o tý době těsně předtím, než nás kluky začaly zajímat holky. King tak jak to umí nejlíp (tedy civilně, bez nadpřirozena) ... Wil Wheaton, Corey Feldman a River Phoenix! Srdcovka, čím jsem starší, tím je to lepší. ()

Carlossss

Filmů o prvních krůčcích k dospělosti je hodně. A plno jich je taky lepších. Všichni vyzdvihují Rivera Phoenixe... pro mě ale byl hvězdou filmu tlouštík Jerry O'Connell, který dodával snímku šťávu. Přišlo mi to celé jako rodinný film s trochu drsnějším cílem cesty.... nic víc. ()

Cafú

To je přesně ten typ filmu, u kterého nechcete, aby někdy skončil. Fuj! Nemohu ani věřit, že jsem napsal takové klišé...:-P ()

gumli

Veľmi pekný a dojemný príbeh o priateľstve deti.Štyria chlapci idú hľadať mŕtve telo na železničnú trať.Cesta tam aj späť by mala trvať 2 dní.Za tie dva dni dostanú chlapci takú životnú lekciu,že na ňu nikdy nezabudnú.Kniha je známa aj u nás pod názvom Telo od Stephena Kinga.Všetci štyria hrali naozaj dokonalé vzhľadom na ich vek,boli ozaj sympatický.Nezabudnuteľný film od začiatku do konca.A jeden z mala filmov od Kinga,ktorý je vhodný pre všetky vekové kategórie. ()

honajz2

Ať už vidím cokoli podle předlohy Stephena Kinga, vždycky v tom vnímám ty stejné problémy a ty mě jen utvrzují v názoru, že King je prostě přeceňovaný. Tady jsem sice předlohu taky nečetl, ale asi je něco špatně, když v tom, co jsem od něj četl nebo jsem na základě jeho předlohy viděl, vidím stále se opakující klišovité typy postav (u děcek obzvlášť), průměrně vedený příběh bez čehokoli překvapivého nebo hlubšího a obecně mi u něj absolutně chybí snaha překonávat sám sebe a netvořit jen na jistotu. Buď jsou tohle Kingovy typické problémy, nebo neexistuje režisér, který by ho byl schopný pořádně adaptovat, jinak si to nedokážu vysvětlit. Ale i když mi tu tohle samozřejmě dost vadilo, i tak je to jeden z těch lepších filmů, co jsem na základě Kingovy předlohy viděl. Emoce to sice většinou dávkuje nedůvěryhodně,  a vedené je to až moc klasicky, bez snahy být něčím víc, ale musím přiznat, že si mě to dokázalo získat a tak mě tohle klučičí putování za mrtvolou s prvopočátky jejich dospívání po celou dobu bavilo a s přistoupením na tenhle styl i fungovalo. Rozhodně ne vždy, ale cesta je tu cíl a filmy s tímhle poselstvím mám prostě rád. Možná bych dal i slabou čtvrtou hvězdu, kdyby celý film vlastně nebyl docela velký protimluv - snaží se to říct, že děcka z problémových rodin se nedají házet do jednoho pytle a že ne každý takový je automatický bezemoční delikvent, ale proč se tahle myšlenka drží jen ústřední party kluků, když ji u party teenagerů popírá a dělá ze nich přesně ty stereotypy, které se u hlavních hrdinů snaží bořit? Ale jinak jo, někdy možná až moc hrající na nostalgii, ale jinak celkem příjemný film, kde ten nostalgický pocit v závěru funguje nepřehnaně, i když tu poslední větu, vyznívající "takové dětství jste museli mít taky, takže moje nostalgie je okamžitě i vaše nostalgie", si mohli tvůrci odpustit... Silné 3* EDIT: Ale jo, nějak to ve mě rezonuje. Jak ten film, tak ta ústřední píseň, takže ty slabé 4* dám ()

Nuala

Moc krásný a citlivý film, který vypráví o dětství a přátelství s trochou dětské naivity a trochou dospělého smutku. Oproti většině snímků na podobné téma naštěstí nesklouzává k patetickým scénám. Skvělé herecké výkony zde podávají všichni mladí herci a vzezření Kiefera Sutherlanda mě opravdu pobavilo. :) ()

/Pablo

Viděl jsem to nejprve v televizi s děsivým dabingem a pak ještě v originálu. Nesrovnatelný rozdíl. Přesto 3 hvězdičky. Ústřední píseň výborná. ()

Lischai

Líbí se mi ta špatně popsatelná atmosféra klukovského přátelství, kdy všechno něco znamená, sliby se dávají jen vážně, každou chvíli jste rozhádaní a usmiřujete se, a chtěli byste tomu druhému říct, že pro vás něco znamená, ale nemůžete, protože by o vás, řekl, že jste buzna. Škoda, že film nešel tímhle směrem hloub. Stand by me je kdesi na půli mezi filmem o dospívání, filmem o přátelství a filmem o špatných rodinách, ale do ničeho se bohužel nezatne pořádně. Poznámka pod čarou pak je, že dát do filmu "Stand by me" do závěrečných titulků píseň "Stand by me" je normální trestný čin, za který by měl být někdo potrestán! ()

Hees

Malý milý film s deckami, ktoré sa vydajú na výpravu a zažijú nejaké dobrodružstvá. Herecké výkony jednotlivých chlapcov sú milé a každý chlapec je v podstate individualita. Neviem si predstaviť aká by bola kniha, ale zrejme o niečo lepšia a pútavejšia ako je samotný film. Vo filme je síce koniec, ale pre mňa je "nemastný neslaný" a ako tak uzatvára príbeh. Ako diel v nejakom seriály o "trampotách" detí by ma to aj veľmi bavilo. Len ako to už býva ja chcem viac a tu som dostal možnosť si len zahryznúť do rohlíka a odhryzol som len veľmi chutný začiatok dobre upečeného rohlíka. Uznávam ešte aj to, že za tú dobu filmu som sa vôbec nenudil a film ma teda v podstate bavil. Film vypovedá teda jednu základnú vec a to, že v detstve máme najlepších kamarátov a to takých čo by za nás položili možno aj život, alebo prípadne by nám pomohli v najhorších situáciách. Keď je človek dospelý zisťuje, že takéto kamarátstva sú už dávno preč a každý jeho kamarát si sleduje hlavne svoje záujmy. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)