Stůj při mně

• slovenský

Pri mne stoj!

Dobrodružný / Drama

USA, 1986, 89 min

Ospalé městečko v Oregonu nabízí příběh čtyř dospívajících kamarádů, kteří se konečně dočkají toho pravého dobrodružství. Při hledání mrtvého chlapce se naplno ukážou jejich rozdílné charaktery. Skvělá hudba, jemný humor, nadprůměrné herecké výkony, výborné dialogy a taková milá atmosféra klukovského dobrodružství dělá z Reinerova filmu plnohodnotnou podívanou, která neurazí ani po víc než pětadvaceti letech od premiéry. Víc ale čekat nelze..(22.5.2012)

Skoro mi pride, ze vetsina zfilmovanejch hororu podle Kinga neskonci nic moc a jakmile nakej trosku schopnejsi filmar sahne po dramatu, je to uspech a ani tenhle film neni vyjimkou. Pribeh ctyr malejch kamaradu, ktery se vydaj na dobrodruznej vylet, aby nasli mrtvyho kluka, je totiz naprosto perfektni. Ale neni se moc co divit, kdyz je film z doby, kdy jeste Reiner byl ve vrcholny forme. Jinak krome paradniho pribehu, kterej utece jako nic, stoji hlavne za zminku hlavni ctyrka. Tohle je totiz jedna z vyjimek, kdy dite v hlavni roli neni katastrofa, takze kdyz se prekousne fakt, ze tu mame klasickou sestavu drsnak, posera, magor a slusnak, zbydou tu ctyri paradni herecky vykony, ze nedovedu rict, kterej hral nejlip. Jeste stoji za zminku mladickej Cusack, kterej ma sice pidi roli, ale je taky super. V podstate nemam filmu co vytknout a pokud clovek nebude cekat nejaky drsny drama, ale pohodovej dobrodruznej snimek, urcite nebude zklamanej.(26.7.2008)

Sice to v mnoha ohledech poněkud zaostává za dojmy z Kingovy předlohy (The Body), ale když se člověk vyhne dabingu, připočte skvělý písničkový soundtrack (titulní věc rulez) a vzpomene na Sutherlandovo ztvárnění Ace Merrilla, ty čtyři hvězdičky tomu nakonec může dát bez větších zábran.(21.3.2015)

Jak jsem jen mohl zapomenout...(20.3.2008)

Nostalgická instrumentálka Stand by me a čtyři dvanáctiletí kluci jdoucí za horkého letního dne po kolejích vstříc mrtvole a dospělosti. Reiner, který později úspěšně adaptoval ještě MISERY, vytěžil Kingovu novelu dokonale a stvořil krásně melancholickou a autentickou vzpomínku na dětství a odstřihávání se od něj. Nevím jak vy, ale když mě bylo dvanáct, měl jsem tytéž kamarády, starosti i nadávky. Kde je tomu všemu konec... Jedna z nejlepších adaptací Kinga a jeden z nejlepších dětských filmů vůbec. Pokud se vám film líbil, můžete zkusit i jeho dívčí verzi NAVŽDY SPOLU (1995) nebo Reinerovo pozdější FLIPPED.(20.9.2006)

• - Děj filmu je zasazen do roku 1959, podle knihy se však má odehrávat až v roce 1960. (korect)

• - Autor předlohy, Stephen King, považuje tento film za nejzdařilejší převedení jeho díla na plátno. (messiah)

• - Zbraň, kterou Chris (River Phoenix) ukradl svému otci, je legendární americká samonabíjecí pistole Colt M1911A1 ráže .45. (Kirman)