Stůj při mně

• slovenský

Pri mne stoj!

Dobrodružný / Drama

USA, 1986, 89 min

Upřímně, tomuhle filmu jsem nevěřil. Nevím proč, ale nečekal jsem od něj bůhví co. A teď mi nezbývá než smutně konstatovat, že jsem byl hlupák… Stand by Me je překrásný film o jednom přátelství. Je to film o tom, že bychom neměli soudit lidi jen podle jejich pověsti, ale měli bychom je poznat (to je krásně poznat na konci, kdy nám vypravěč řekne, co se s kterým klukem stalo). A ta herecká jména! Mladí herci Sutherland a Cusack, do toho Dreyfuss a jako bonus je zde i Sheldonova nemesis - Will Wheaton! :-) Ne, teď vážně. Je to opravdu skvělý film, který jsem rozhodně neviděl naposledy. A je to taky jeden z mála filmů, u kterého jsem dokoukal i závěrečné titulky - kvůli skvělé písničce, která se jmenuje stejně jako film. Náhoda? Ani náhodou! 100 %.(9.4.2011)

Ze všech nehororových adaptací Kinga, které jsem doposud viděl (Shawshank, Nadaný žák, Zelená míle), je tato svou myšlenkou nejskromnější. Ač putování čtyř kluků nese odysseovské rysy, vypráví o „zboží“ tak prostém a přitom čím dál víc nedostatkovém jako přátelství. V tom filmu se nepřihodí nic moc a přesto úplně všechno. Na pár situacích jsou nádherně vykreslené povahy jednotlivých hrdinů, které toto poslední společné letní dobrodružství poznamená zcela nepředvídatelným způsobem. Nejde o typické klišé „z chlapců se stávají muži“ a „již nic nebude jako dřív“. King (své?) dětské dobrodružství konfrontuje s pohledem dospělého muže a jsou to právě věty typu „bavili jsme se dlouho; o věcech, které klukům připadají důležité, dokud nezjistí, že na světě jsou i holky“, které činí příběh unikátním a nadčasovým. Rob Reiner dobrodružný příběh, kterému nechybí úžasný spád, protkal nenápadnými symboly, jemným humorem i emotivními scénami, v nichž excelují dospěle hrající nedospělí herci. Stůj při mně ve mně zanechalo zvláštní pocity. Smutek? Radost? Štěstí? Něco mezi tím. Ty pocity nadále přetrvávají a jsem za ně rád. 90% Zajímavé komentáře: kiddo, choze, anderson(2.4.2008)

Skoro mi pride, ze vetsina zfilmovanejch hororu podle Kinga neskonci nic moc a jakmile nakej trosku schopnejsi filmar sahne po dramatu, je to uspech a ani tenhle film neni vyjimkou. Pribeh ctyr malejch kamaradu, ktery se vydaj na dobrodruznej vylet, aby nasli mrtvyho kluka, je totiz naprosto perfektni. Ale neni se moc co divit, kdyz je film z doby, kdy jeste Reiner byl ve vrcholny forme. Jinak krome paradniho pribehu, kterej utece jako nic, stoji hlavne za zminku hlavni ctyrka. Tohle je totiz jedna z vyjimek, kdy dite v hlavni roli neni katastrofa, takze kdyz se prekousne fakt, ze tu mame klasickou sestavu drsnak, posera, magor a slusnak, zbydou tu ctyri paradni herecky vykony, ze nedovedu rict, kterej hral nejlip. Jeste stoji za zminku mladickej Cusack, kterej ma sice pidi roli, ale je taky super. V podstate nemam filmu co vytknout a pokud clovek nebude cekat nejaky drsny drama, ale pohodovej dobrodruznej snimek, urcite nebude zklamanej.(26.7.2008)

Kluci, byli jste všichni bezvadný. Sice se vám kýžené slávy nedostalo v té podobě, jak jste si to přáli, ale mě jste se svým příběhem dostali. Nakonec jste se mohli alespoň líp poznat a probrat všechny věci, co vás trápí a nebo prostě jen tak blbnout. A budete na to všichni, nebo alespoň ty Chrisi moc rádi vzpomínat, na super muziku a spoustu svých různých hlášek, kterým jsem se smála s vámi. "Mickej Mouse je kreslenej, ale Superman je skutečnej a kreslená myš nemůže přeprat chlapa." No jasně, že ne :-)(16.12.2012)

• dobytek

Kdybych to viděl třeba ve 12-ti letech, asi by se mi to líbilo. Filmu nemůžu ani nic vytknout, ale film, kterej je v podstatě celej o tom, že 4 kluci chodí lesem, mě zrovna moc nebere.(17.9.2006)

• - Spoiler: Ústřední čtveřici nebylo dovoleno vidět "tělo" Raye Browera (Kent W. Lettrell), dokud naostro nejela kamera. Režisér snímku Rob Reiner tak získal autentičtější reakci. (aluna)

• - Aby se v zájmu autentičnosti "udržel v roli", při natáčení si Kiefer Sutherland dobíral dětské herce i když se právě netočilo. (novoten)

• - Pana Quidaciolua hraje Bruce Kirby, jehož skutečné příjmení je Quidacioluo. (HellFire)