Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

cab

Ctyri dvanactileti kluci se vydavaji na nezapomenutelny vylet vstric dobrodruzstvi a telu jednoho neboztika hluboko v lesich. Uzasne ztvarnene role mladiku i potrebna pevna ruka rezisera davaji filmu punc autenticnosti a uveritelnosti, coz ve vysledku nechava divaka zasnit se a vzpomenout na sva mlada leta plna novych objevu v postupem casu zdanlive rostoucim svete. Film je ve sve jednoduchosti zaroven jak silny, tak ladne plynouci. 70% ()

AngiS

Jedno z nejlepších zpracování Kingových knih.. Jsou filmy, na které se nezapomíná.. A tohle je jeden z nich. River Phoenix byl výborný herec.. Závěrem - Kdo byl sakra Goofy?! :D ()

pipapaja

Velice zajímavý a v některých místech až dojemný příběh čtyř chlapců, kteří se vydali hledat mrtvolu. Ve filmu jsou opravdu asi nejlepší ty dětské herecké výkony a příběh o velkém putování kamarádů, kteří vyšli jako děti a vrátily se jako muži. Je velká škoda že River Phoenix zemřel tak mladý protože, už v tomto filmu bylo vidět, že z něho mohl být velký herec. Vřele doporučuji zvláště dospělým, kteří chtějí být chvilku dětmi. ()

Tydlidáš

8/10 - Je to prostě krásnej film a Kingova předloha je toho nejspíš příčinou. Je to tak pěkně natočený. Citlivý, ale zároveň i chvílema vtipný. Ty dětský rozhovory sou perfektní a věrohodný. Celej ten film ukazuje na jedinou věc což je přátelství v nejlepších letech a nic jinýho se říct nesnaží... A vono to absolutně stačí... ()

Scevola

Dobrodruzna vyprava 4 chlapcov, ktora neprinasa ziadne prekvapive zvraty ale je to skor sonda o zlozitosti dospievania. Lepsi priemer. 6/10 ()

Corpsegrinder

Putování podél kolejí nabitý emocema víc než Pán prstenů a zároveň snad nejlepší film o kamarádství co jsem kdy viděl. Všechno je tam krásně přirozený a ty kluci to zahráli fakt dobře, hlavně River Phoenix podal výkon co se od někoho tak mladýho jen tak nevidí. Škoda že to byl feťák, na jeho role po boku jeho bráchy bych byl celkem zvědavej. ()

farfalla

Nádherný film o přátelství je adaptací povídky Stephena Kinga ´The Body´. Vypravěčem je dospělý Gordie Lachance (Richard Dreyfuss), který se stal spisovatelem. V novinách si přečetl článek o smrti svého přítele z dětství Chrise Chamberse. Gordie si vzpomene na příběh z léta, když mu bylo 12 let (Wil Wheaton) a spolu se svými kamarády Chrisem (River Phoenix), Teddym Duchampem (Corey Feldman) a Vernem (Jerry O´Connell) se vydali po kolejích k tělu hocha, kterého zabil vlak, aby ho přinesli do městečka a stali se tak hrdiny, o kterých se bude mluvit v rádiu. Je to jejich první společný výlet bez dospělých. Život kluků na americkém venkově není jednoduchý, zvlášť když nemají zastání a podporu u svých starších sourozenců, ani rodičů. A právě o tom je takové přátelství, které pomůže dostat se přes toto těžké období hledání odvahy a odpovědí pro život. Každý z kluků je jiný, doma mají jiné problémy, ale spolu překonají všechny těžkosti, které je při tomto dobrodružství potkají. Výborní dětští herci jsou přesvědčívý a člověk úplně zapomene, že jsou to jenom děti. Všechno je to opravdové. ´I don't shut up. I grow up. And when I look at you, I throw up. Aghhh!´ // ´I never had any friends later on like the ones I had when I was twelve. Jesus, does anyone?´ ()

Janega

Ak sa mi na Kingovej tvorbe niečo páči, tak to je jeho práca s detskými postavami a som veľmi rád, že Reiner dokázal krásne sfilmovať túto krásnu poviedku. Podarilo sa to najmä vernou adaptáciou, skvelým kastingom hercov a celé to dotvára úžasná hudba. ()

HonzysKISS

Nádherně prožitý film. Jako já sám, kdybych se vrátil do dvanácti let. Nehledejte v tom moc příběh, ta mrtvola fakt není důležitá, hlavní věcí je tady prostě ta nostalgie. Největší škoda jenom je ta, že si mohli trochu víc pohrát se závěrem. Není to prostě zase nic zázračného, pokud nepočítám příběh s tlustou kýtou. Kdyby to skončilo jako v knížce, tak by to byl majstrštyk. ()

jakeer

Mám rád Kinga a veľmi som chcel, aby sa mi to páčilo. Ale tento chlapčenský dobrodružný subžáner mi asi nadosmrti znechutili staršie československé filmy. Navyše, neprišlo mi, žeby sa tí štyria chalani k sebe správali autenticky (len čo ja viem, možno na konci päťdesiatych rokov mali ľudia k sebe bližšie). Zaujímavé bolo sledovať, koľko dnes už adaptovaných hercov si v tomto filme našlo svoju rolu - Wheaton, Cussack, Sutherland, aj O'Conell (na toho som zas ja ako tínedžer pozeral vo Vreskote). O to smutnejšie vyznieva, že River, najtalentovanejší z detských hercov, sa dožil iba 23 rokov. P.S. Úplne najviac sa mi z filmu páčila tá poviedka, ktorú Gordie odrozprával svojim priateľom. ()

Evora

"Povídali jsme o všem, co jsme považovali za důležité, než jsme zjistili, že existují holky." Po tomhle filmu si musí každej přát být dvanáctiletej kluk a hledat s kamarády mrtvolu. No a River Phoenix a jeho kukuč, ten dělá 90 procent filmu. ()

ClimbVibe

V tomhle snímku je něco z čeho "my muži" vycházíme celý život. To něco je klukovské kamarádství, které je tu zobrazeno velice příjemně se vším podstatným nepodstatným (viz. rozhovor okolo ohně). ()

Disease

Rob Reiner to s dětma umí a tahle Kingovka opravdu patří k těm nejzdařilejším. Jen ta Čuňasova pomsta mi kdysi připadala zdařilejší... ()

ondrula

Nedávno jsem si povídku the Body od Stephena Kinga přečetl a nějak jsem moc nechápal, proč že je vlastně tak moc kultovní. Pak jsem se mrknul na tenhle film, kterej byl podle povídky dost věrně natočenej a žasnul jsem, jak moc se podařilo tak jednoduchej film dokurvit. Inu, 80. léta s veškerým svým filmařským diletanstvím; je tak například komické sledovat, jak při vysoce dramatický scéně, kdy na mostě klucí utíkají po kolejích před jedoucím vlakem, jede mašina asi desetikilometrovou rychlostí, a to zjevně proto, aby se při natáčení klukům nic nestalo (a režiséra nenapadlo to natočit jinak). Obzvlášť amatérsky taky působí blicí scéna, ve který je zcela zřetelně vidět, jak moc se nepovedla simulace zvracení, natáčená z profilu, zatímco proudy blitek jsou stříkány zpoza hlav v podivných úhlech hadicí. Celkem nudný žvásty dětiček v kombinaci s jejich absolutním hereckým antitalentem a přehráváním, pak celej film degradujou až skoro do odpadu. Pobavilo mě angažmá mladičkýho Kiefera Sutherlanda s obrovskou hlavou a taky Johna Cusacka, jehož herecký výkony se od tý doby nijak neproměnily. ()

derryl

Naprosto bravurně načrtnutá atmosféra a propracovaný scénář činí z tohoto filmu nejlépe zfilmovanou povídku S. Kinga. ()

Paldiny

"Chalani, chcete vidieť mŕtvolu?“ boli slová akými začala výprava po stopách strateného Raye Browera. Kto bol ten chlapec je vlastne jedno. Film nie je o ňom, je o priateľstve štvorice kamarátov, ktorých má táto výprava ešte viac stužiť. Divák počas nej spoznáva ich sny, strach, bolesť tiež talent. Odmyslíme si pochybnú motiváciu dvanásťročných, dej si plynie v pokojných vodách, tep vyskočí vlastne len dvakrát. Cítiť, že autor poviedky má k svojmu dietku blízko, veď sám predstavuje jedného z hrdinov a to čo sledujeme je do istej miery jeho autobiografiou. Otázkou zostáva či nám to stačí. P.S. Pôvodný zámer s mincami mohli ponechať, dodalo by to scéne väčšiu hĺbku. ()

janesX

Štyria 12r. školáci idú koncom prázdnin na výlet + nájsť v horách mŕtve telo ich kamoša. Len tak bez batohu, bez akéhokoľvek zavazadla. Keď sú takmer na mieste, zisťujú že nikto z nich nevzal so sebov žiadne jedlo a začnú sa navzájom osočovať. Ja sa pýtam -kde asi to jedlo celú dobu bolo? Až teraz si všimli že okrem jedného spacáku nikto so sebov nemá ani len igelitku? Následne si sadnú niekde na lúke kde široko ďaleko ani noha, a práve tam sa jeden druhého pýta, koľko má peňazí. Po chvíli sa ukáže, že si žiadne z domu nevzali, teda dokopy majú nakoniec smädní a hladní niečo cez dva doláre. Ale načo im budú niekde v lesoch? OK iste začali hľadať v lese supermarket ...Tiež som sa možno kedysi dal na cesty len tak spontánne/omylom, ale tu sa pýtam - žeby tých chlapcov ich mamy nechali takto odísť na oficiálny výlet? Bez kúska chleba? Iba jeden z nich odišiel z domu "načierno". Vidím že tento príbeh zrejme napísal niekto, kto v živote ešte nikde nebol, alebo nejaké decko ustavične zamknuté v domácom vezení.. No jo.. Potom staršia partia zlých chlapcov hrajú v dedine bejzbol - za chodu vystrčení cez dvere auta triafajú bejsbalkou poštové schránky postavené zaradom pri každom dome. Asi je to ich pravidelní šport, a nikomu to nevadí, pretože začína ešte jedno kolo, kde mladý Sutherland "dá dole" všetky schránky. (Moja poznámka: potom obyvatelia rýchlo postavia schránky na ďalšie kolo.) Po niekoľkých ďalších scénach chcem stlačiť "STOP" ale nie je mi to dovolené. Dva body čo dávam, sú čisto len za technicko-vizuálnu stránku filmu. Záver: Tak hlúpe, že nechápem prečo s takým citom a tak prenádherne natočené. ()

Varan

Povídky od Stevena Kinga vždycky obsahují nějaký šokující konec, který u Kinga není příliš dobrý (ten konec). Ale k věci. Toto zfilmování povídky se mi velice líbilo - jako Zelená míle, Shawshank, To aj. Doporučuji - 95%. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)