Pravidla hry

La règle du jeu

The Rules of the Game

Komedie / Drama

Francie, 1939, 110 min

Na světě je hrozné, že každý má své důvody, aneb Já mám devět kanárů.(20.2.2007)

Z top 10 Sight & Sound mi chyběl tento jeden kousek, tak jsem si řekl, že už by mělo to nekonečné odkládání skončit. Musím říct, že z celé desítky mě Pravidla hry zaujala nejméně. Neusledovatelný děj bez nějakých pořádných příběhových linek a hrdinů, kdy spolu postavy hodinu mluví, pak se to pofackuje a pak postřílí. Nějaká odvaha filmu už dnes působí leda v kontextu s dobovými dogmaty, ne těmi současnými - není tu žádná nadčasovost. Zklamání oproti třeba Velké iluzi, kde se Renoir předvedl lépe.(5.8.2012)

• NinadeL

Mínus školní eufemismy, podobně jako v případě Občana Kanea.(29.10.2009)

Po technické stránce mě dílo velmi mile překvapilo, bohužel méně se mi líbil příběh. Dlouho to byl takový spíš nic neříkající pohodový film, který obsahoval, až na sem tam nějakou trefnou hlášku, po hříchu málo humoru a na drama to dlouho taky rozhodně nevypadalo. Pak najednou přišla fraška, s minimem úsměvných momentů připomínající spíše grotesku a pak pro změnu prásk, film nečekaně zvážněl (a to na vyrovnanosti snímku příliš nepřidalo). Jako satira kritizující zhýralou buržoazii to nebylo zase tak špatné, ale divák by se u toho musel více smát, nebo naopak by ho přitom mělo více mrazit, což se nepodařilo ani v jednom případě, takže celkově pouze lepší 3*.(2.12.2012)

[6,5/10] (Les Nouvelles Editions Françaises) (Čb. /// Produkce: Claude Renoir /// Scénář: Carl Koch, Jean Renoir, Camille François /// Kamera: Jean-Paul Alphen, Jean Bachelet, Alain Renoir /// Hudba: Roger Désormières, Joseph Kosma) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](17.3.2010)

• Nora Gregor