The Crazies

(festivalový název)
  • USA The Crazies (více)
TV spot

THE CRAZIES začína vyčíňaním otca rodiny, ktorého nájdu deti demolovať nábytok a za krátko nájdu aj zavraždenú matku. V záchvate šialenstva podpáli celý dom. Nastupujú muži v bielych plášťoch, aby zabránili šíriacej sa nákaze, zakladajú tábor a v neskorej noci začínajú vstupovať do domovov s cieľom pochytať všetkých nakazených. To ale nie je také jednoduché, keďže ľudia prejavujú značný odpor voči zásahu armády...

Po piatich rokoch od NIGHT OF THE LIVING DEAD Romero opäť prichádza s neznámou nákazou šíriacou sa obyvateľstvom a opäť nie je presne jasný jej pôvod. Sledujeme skupinku ľudí utekajúcich pred armádou. Vojaci v bielych plášťoch a plynových maskách sa snažia dostať ľudí do karantény avšak nejasné účinky vírusu dosť sťažujú armáde rozlíšiť medzi obyvateľstvom nakazených jedincov od tých vystrašených. (petero)

Chrustyn

Klasický akční horor o záhadné nákaze, která mění obyvatele malého městečka v zuřivé psychopaty. Oproti novější verzi se film více zaměřuje na zvláštní komando, které do městečka přijelo nakažené obyvatelstvo izolovat a více se soustředí na akci než na napínavý horor. I přes rychlý začátek je film dost nudný a vedle klasických Romerových hororů silně zaostává. V tomto případě doporučuji spíše novější verzi. ()

SOLOM.

George A. Romero a jeho tvorba, to je kapitola sama o sobě. Jedni jeho filmy milují, druzí nenávidí. Ačkoliv zombie žánr moc nemusím, většinu jeho kousků považuji vůbec za to nejlepší, co nám zombie subžánr nabídl (budu si je muset v nejbližší době povinně zopakovat – pustit). The Crazies se vezou na podobné vlně a i zde je patrná snaha o sociální a především armádní kritiku – čemuž se ani nedivím, zvláště u Američanů. Všechny ty jejich ideály čas od času utrpí citelné rány, zvláště po nezvládnutých válkách, které vyprovokovali. Tady se vsází především na vytvoření pořádného chaosu, kdy se do sebe pustí zoufalí obyvatelé hledající odpovědi, zfanatizování vojáci v bílých mundúrech, poslouchající slepě a bez námitek každý rozkaz (i když mu mnozí ani moc nerozumí) a nakažení lidé, jenž díky zvýšené agresivitě ztrácí veškeré zábrany. Samozřejmě nechyběly ani emoční a soucitné chvilky, proložené zvýšenou brutalitou a smrtí desítek nevinných. Rovněž zoufalství tu potkáme téměř na každém kroku. Trochu ale zamrzí, že je zde upřednostňována spíše dramatická podstata filmu před tou hororovou. Nečekejte žádné pořádné gore scény – většina úmrtí se odehraje zastřelením, jen sem tam se někdo upálí. V tomto případě jsem byl poněkud zklamán. Po režisérské stránce to ale bylo zvládnuto vcelku slušně. O něco horší už to bylo s hereckými výkony. ()

ARI50

Tak jsem se konečně dostal k původnímu, nečekal jsem nic a tak jsem i mile překvapen. Začátek byl málo rozjety do detailu a šlo se hned na věc a postupem času došlo na to lepší mordování v akčním stylu a podobně ale přesto to ztrácelo mnoho ale i tak sem rád že jsem viděl. ()

erl

Surový film bez špetky slitování a kousku naděje. Romero rozehrává svoje typické téma hrozby epidemie a chování lidí v extrémních situacích. Vojáčkové jsou skvělý vymaštěncí , likvidační scény skutečně povedené a atmosféra pro mistra typicky beznadějná. Nebýt tolika hluchých míst dal bych maximum. Tentokrát to má u mě George za pěkné 4*:-))Více TU ()

corpsy

Tento film, nieje skvelým a geniálnym dielom ako celok. Senzačných je tu zopár scén a sekvencií, ktoré majú neuveriteľný drajv, dýcha z nich realizmus a nepoľavujúce napätie. Snímok, je ale rovnako popretkávaný nezaujímavou vatou, spomaľujúc jeho svižnosť. Divákova spokojnosť, by ale mala byť namieste. ()

Kryton

Tak tenhle Romero mi nějak unikl a to zcela oprávněně. Podíval jsem se na originál jen a pouze z důvodu, že momentálně běhá (2010) jeho remake. Film sráží neherecké projevy většiny lidí, kterým vyniká nepřesvědčivý Dr co vytvořil virus a pak pobíhá s ampulí viru po škole(jedna z mála vtipných scén!). Oproti remaku, zde působí 2 dobrovolní hasiči (v remaku šerifové), kteří jsou obdobou Ramba. Byť je originál akčnější, tak jeho akční scény jsou nezvládnuté a opět špatně zahrané( lidé buť padají dřív anebo jsou nepřustřelní). No je tu prostě vidět, že film se točil extremně levně,rychle a bez zápalu pro věc (doslova). U zombie hororu bych to překousl a někdy to působí schválně zábavně. Toto však není film o zombies! Kritika armády je daleko lepší v seriálu M.A.S.H. Ty hvězdy dávám jedině za krásnou dcérušku, kterou bych taky zprznil. Remake poráží originál což se v dnešní době moc nevidí! ()

ledzepfan

Vymazlená a rafinovaná parádička-aneb- za málo peněz hodně muziky. Od noci oživlých mrtvol Romero nad tématem ještě hlouběji zameditoval a naplno zde vytahuje myšlenky které předtím jen naznačil nebo na ně vůbec nedošlo. Měl by člověk v podobně krizové situaci slepě následovat pokyny armády, nebo pod heslem "Nevěřím nikomu" vzít spíše osud do vlastních rukou? Jaké úskalí má jedna či druhá cesta? Co(nebo kdo) se skrývá pod maskou vojáka? Existuje pro systém někdo nenahraditelný? Není dvojí(až trojí)bezpečnostní jištění spíše kontraproduktivní? Může si někdo v celé té mašinérii udržet zdravý rozum? A pokud né, co to znamená v situaci, kdy šílenec je nepřítel? atd atd... Je to prostě chytré. Romero jede tvrdě na bránu, ve výsledku je to slušná depka přestože nezapomíná na vtip, ironii a drobné hračičky. ()

kaylin

Snímek „The Crazies“ skvěle odkazuje na to, jak v kritickou chvíli zasahují lidé, kteří k tomu možná ani nemají vhodné kompetence, lidé, jež možná ani nechtějí chránit, ale prostě jdou a dělají, co se jim řekne. Stávají se ovcemi, lidskými ovcemi, které nejsou schopny rozeznávat dobro a zlo, prostě jen jdou a nedívají se napravo nalevo. Nemyslí. V téhle kritice byl George A. Romero prostě skvělý. ()

Kangax

The Crazies je o neštastnej havárii, ktorá spôsobí únik biologickej zbrane medzi civilistov z blízkeho mestečka. Romero už tradične miluje rozprávať príbeh o obyčajných ĺudoch, ktorý sa ocitli v ohrození infekcie, v The Crazies sa výnimočne obišiel bez zombies, ale aj tak je jeho rukopis jasne čiťaťelný. Romerove filmy sú vždy aj spločenskou kritkou, a tu si zobral na paškál vojenskú mašinériu, a celkovo zelené mozky, ktoré počúvajú rozkazy namiesto zdravého rozumu. Zrejme práve preto je film plný dlhých dialógov medzi jednotlivými veĺiťeľmi, ale mne to nevadilo, aspoň sa výnimočne išlo do hĺbky problému (infekcia), a ten nebol povrchne použitý ako iba zásterka hororových scén (ako to často býva zvykom). Občas sa však kecalo trošku príliš aj na môj vkus (civilisti), a ani koniec ma nenadchol. Osobne som nečakal nejaké ďalšie ...of the Living Dead, a tak som vlastne spokojný. ()

Martin741

Reziser popularnych zombicin George A. Romero /Night of the Living Dead/ natocil vyborny film o neznamej nakaze. Velmi dobry rozbeh BROJLER ako otec zacne demolovat dom a ansledne ho podpalil KONIEC BROJLERA. Vyborne je vykresleny strach z neznameho, epidemia neznameho povodu ma hodne do seba. Dialogy su na urovni, exteriery tiez a The Crazies je tiez dalsim dokazom toho, ze najlepsie horory sa tocili v mojich oblubenych 70. rokoch minuleho storocia - Alien nech sluzi ako priklad : 78 % ()

honajz2

Líbí se mi, jak je to vystavené, líbí se mi v tom určitý přesah a vůbec to celé mělo velký potenciál. Jenže po filmařské stránce mě to moc nevzalo, nebo tedy aspoň mě moc nevzala ta atmosféra. Celkem dlouho mi trvalo, než jsem se do toho vůbec dostal a minimálně půlku filmu to prostě bohužel šlo mimo mě. Vůbec i celá to stopáž mi přijde krapet přehnaná - něco se zde sice rozehraje, ale těch 103 minut to podle mě moc nepokrylo, ačkoli by mohlo, stačilo by jen ty postavy víc rozvést, jít v nich trochu víc do hloubky. Ale jinak tomu naštěstí nemám zas tolik co vyčítat, akorát si myslím, že to při druhém zhlédnutí docením víc. Ani bych neměl problém tomu tu slabou čtvrtou hvězdu dát i teď, jenže jsem viděl i remake a ten mi subjektivně sedl víc atmosférou, ale provedením u mě zase vede originál... Takže hodnocení u obou verzí zatím nechám úplně stejné, protože bych těžko vybíral lepší, když má pro mě každá stejný počet kladů i záporů, akorát každá verze má jiné a své. Silné 3* ()

Jino

Jasně, na svou dobu to není vůbec špatné. Jenže vojáci v bílém stejnokroji nejsou hnijící zombíci, i když celková podobnost s Night of the Dead je tady více než zřejmá (o dalším díle ani nemluvě). Crazies je hodně akční a pojem horor vyhlíží spíše z podprahového vnímání diváka, že na Zemi je virus, na který není protilátka. Zajímavý námět se tak utkává s v mnoha věcech nedotaženými a snadno postřehnutelnými aspekty - často se střílí ze zbraní, jenž nepotřebují vyměňovat zásobníky, sem tam někdo upadne, aniž by ho viditelně zasáhla kulka, atd. Scénář pak místy nestíhá zaujmout a z lehce nudného děje probudí až nepřizpůsobivý střih anebo hudební doprovod v pochodovém (vojenském) rytmu. Ještě že úvodní rozjezd, potažmo i finále, mají nějaký ten spád a atmosféru. Uvítal jsem taktéž tradiční romerovskou kritiku společnosti ... tentokrát armády. Slabších 60% ()

c.tucker

Vstup do děje je výborně přiveden akcí, ale později to trochu začíná skomírat a tak nějak se to pohybovat nahoru dolů. Závěr je celkem povedený, i přes to, že by chtěl možná trochu protáhnou a nebýt tak nějak utnutý a nedodělaný (i když tohle má taky své kouzlo). Nevíme zde co je větší zlo, jestli vojenská mašinerie nebo virus. Nepříjde mi, že by tu bylo moc napětí a některé věci jsou řádně nelogické. ()

okkac

Film s nulovou expozicí. V podstatě jsem vržení skoro hned do dění, kdy armáda se objeví už po pár minutách. Nakažlivý virus se přenáší jen pomalu a infikovaní pak pomalu propadají šílenství, i když do extrémního stavu, kdy se pokouší zabít ostatní se to dotáhne jen výjimečně. Člověk má spíše občas záchvat agresivity nebo smíchu (jako po nějaké droze). Tentokrát si Romero pro svoji kritiku vybral na paškál armádu a její zelené mozky, které prostě poslouchají rozkazy a pro neinfikované obyvatele jsou nebezpečnější, než infikovaní. Krev zde teče jen z průstřelů, čili žádný gorefest. A jak rychle jsme do filmu v padli, tak ho i rychle opouštíme s mnoha nedořešenými věcmi. Navíc děj plyne stále stejnou rychlostí a Romero nikdy nebyl po vizuální, kamerové a střihové stránce nijak výjimečný a na filmu je vidět, že měl i nízký rozpočet. Proto připravovaný remake celkem i vítám. 5/10 ()

midget

Romero říká, že když se na film dívá dnes, vidí jen řemeslné chyby, které udělal. Nervní, chaotická forma filmu ale ve skutečnosti ještě umocňuje nepředvídatelnost téhle vynikající studie chaosu a šílenství. ()

majo0007

Vzhľadom na svoj vek samozrejme nemá tento film takú technickú úroveň ako jeho remake, ale "podtrženo, sečteno" vyznieva kvalitnejšie. ()

VanTom

(Zvlášť v této "koronavirové" době) poutavý námět – chaotická karanténa nebezpečným virem zasaženého malého městečka neorganizovanou armádou pacifikující neinformované obyvatele – se dočkal povrchně "exploatačního" zpracování. Sleduje (a kritizuje) jak zmatečnou byrokracii ve štábu, tak marnou snahu pětičlenné skupinky uniknout za strážený perimetr, nechybí typický Romerův fatalistický konec. Zdlouhavost propukajícího šílenství a celková béčkovost zpracování mi ale zabránily dát víc. ()

JohnSmith

Je fakt, že novější The Crazies se mi líbili o něco víc. Původní film je sice velice svižný a dost brutální, ale chvílemi je to neskutečná nuda. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech